• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Erdoğan onayladı! Türkiye ile Libya arasında yeni anlaşma imzalandı

Türkiye ve Libya arasında yeni bir mutabakat anlaşması sağlandı. Anlaşma onayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlandı.

Yeniakit Publisher
2020-09-16 08:38:00 -
Erdoğan onayladı! Türkiye ile Libya arasında yeni anlaşma imzalandı

Türkiye ve Birleşmiş Milletler nezdinde tanınan meşru Libya hükümeti arasında imzalanan deniz yetki anlaşmasının ardından yeni bir mutabakat anlaşması daha yapıldı.

Libya ile yapılan anlaşmanın ardınan Doğu Akdeniz’de Yunanistan ve Avrupa ile gerilim tırtmanmıştı. Türkiye’yi uluslararası haklarından vazgeçirmeye çalışan Fransa’nın başını çektiği Avrupa, Yunanistan üzerinden Doğu Akdeniz’de gerilimi tırmandırmak için türlü adımlar atıyor.

Yunanistan ile savaşın eşiğine gelen Türkiye’yi yaptırım uygulamakla tehdit eden Avrupa, Atina üzerinden Doğu Akdeniz’deki zenginliklere konmanın peşinde.

Yeni mutabakat zaptı

Türkiye ve Libya’ki Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında, inşaat sektörünü yakından ilgilendiren yeni mutabakat zaptı imzalandı.

Karar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlandı.

Söz konusu mutabakattaki bazı maddeler şöyle;

- Libya'da devam eden kalkınma projelerinin icrası sürecek.

- Taraflar, bir önceki aşamada projelerdeki işin askıya alınması sonucunu doğuran olağanüstü koşulları dikkate alarak ilgili hak ve borçlarını yerine getirmek için doğrudan ve derhal görüşmelere başlayacak.

- Taraflar, ortak menfaatleri doğrultusunda ilgili hak ve borçlarına dair uzlaşma sağlayacak.

- Taraflar, projelerin teknik ve iktisadi değerlendirilmesinin ve devamlılıklarının fizibilite etüdünü yapacak. İşlerin devamına ve/veya hak ve borçlarda uzlaşmaya dair 90 gün içerisinde bir anlaşmaya varacak. Tarafların müzakerelere başlayamaması veya bir anlaşmaya varamaması veya projenin sonlandırılması durumunda 180 gün içinde kesin hesap hazırlanacak ve ilgili haklara ve borçlara dair uzlaşılacak.

- Mevcut ve gelecekteki menfaatler dikkate alarak, ortaya çıkabilecek herhangi bir uyuşmazlığın dostane çözümüne dair gayret gösterilecek.

- Hükümetler, ihtiyaç ve tarafların yardım talebi halinde uzlaşı için görüş ve tavsiye verecek.

- Her iki hükümet de, sözleşmesel haklar ve borçlar ile ilgili anlaşmalara uyulmasını destekleyecek, Türk yükleniciler tarafından üstlenilen projelerle ilgili hükümetlerin vermiş olabileceği tüm taahhütlere uyacak.

- Anlaşmanın uygulamasını takip için kurulan Ortak Çalışma Grubu, 3'er aylık dönemlerde Ankara ve Trablus arasında dönüşümlü olacak şekilde ya da belirlenen başka bir yerde toplantı düzenleyecek.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

celil yağmuroğlu

Türkiye Libya .da İnşaat sektöründe çok dikkatli olması gerek ,Ben Libya'da 12 sene Türk firmasında proje müdürü olarak görev yaptım,bir kerküklü olarak Arapçayı ana dili gibi biliyorum ,Türkiye hükumeti Türk iş adamlarını bil hassa İnşaat sektörünü başı boş bırakmamalı..çünkü tahminim Libya'ya yalnız İnşaat sektöründen 100 binin üzeride Mühendis ve işçi gidecek. Devletimiz bu müteahhitleri denetleyecek bir kurum kurması gerek vu bu kurumu denetleyecek bir mekanizma gerek..Çünkü ben kaddafi döneminde bir çok şerefsiz Müteahhit işçilerin parasını ödemeden kaçtılar.. Tabii şimdi yapamazlar ama başka yollara baş vururlar..Türkiye'nin çıkarlarını düşünmeden buda çok para kazanalın gerisi ne olursa olsun , Devletin yapacağı Libya İnşaat sektöründe bir sistem kurmalı.oda 1- Karşı tarafa her şeyden önce güven ve temiz iş,en küçük bir hata önce Müteahhit sonra Türk imaj kay eder..Libyalılar çok hassas bu konuda.. 2- Müteahhitler Libyalıları önce düz işçi olarak çalıştıracak. 3- Her müteahhit Gerekirse işçi eğitim kursları açacak. 4- Müteahhitler Afrika'daki dostları olan SOMSLİ ,SUDAN.MALI ve diğir dost Afrika düz işçi çalıştıracak,,bu Türkiye sevgisini ve kaynaşmayı attıracak.. Not yazılacak çok şey var ..vesselam
 • Yanıtla

Hadra

Bence Alandan önce Libya Türkiyedir,Türkiye Libyadır. İslamın kardeşlik bütünlüğü önceliklidir.  
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı