Epsom tuzu nedir? Epsom tuzu nasıl kullanılır?

Son zamanlarda sizin de kulağınıza 'Epsom Tuzu' diye bir şey çalındı mı?

18 Nisan 2019 Perşembe 15:36
Epsom tuzu nedir? Epsom tuzu nasıl kullanılır?

Epsom tuzu yani magnezyum sülfat ilaç ve kozmetik sektöründe uzunca bir süredir kullanılıyor. Bu tuz İngiliz tuzu olarak da anılıyor. Söz konusu bu kimyasal bileşik İngiltere'nin Surrey kentindeki Epson kasabasında bulunduğu için bu ismi almıştır.

Sofra tuzundan farklı

Epsom tuzu sofra tuzundan tamamen farklıdır. Epsom tuzu; acı ve hoş olmayan bir tada sahiptir. Bu tuz o nedenle genellikle banyoda kullanılır. Epsom tuzuna bu nedenle banyo tuzu da denir.

Cilt dostu

Minarel bakımından son derece yararlı olan bu ürün cilde çok iyi gelmektedir. Epsom tuzunu suda eritip banyo sırasında kullanabilirsiniz. Ayrıca ayaklarınızı yıkadığınız ılık suyun içerisine epsom tuzu ekleyip, bakım suyunuzu zenginleştirebilirsiniz.

Araştırmalar sürüyor

Epsom tuzunun insan sağlığına yararları konusunda halen bilim insanları çalışmalar yürütüyor. Bu nedenle epsom tuzunun zararları ve yararları konusunda zaman içinde daha net bilgiler edinilecektir.

Kremlerinize ekleyebilirsiniz!

Yüzünüze ve vücudunuza sürdüğünüz kremlerden bir parça küçük bir kasenin içerisine sıkın. Ardından yarım çay kaşığı epsom tuzunun kremin içine ekleyin. Güzelce karıştırdığınız kremi cildinize dairesel hareketlerle uygulayabilirsiniz.

Saç kremlerine ilave edilebilir

Saç kremlerinizi daha etkile hale getirmek için içine bir parça epsom tuzu ekleyebilirsiniz.

Müshil niyetine kullanabilir

Bu konuyla ilgili net bir araştırma yok ancak epsom tuzunu kullanan kişiler bu ürünün müshil ilacı yerine kullanılabileceğinizi vurguluyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 18 Nisan 2019 Perşembe 15:36

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    25 Mayıs 2019