• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Emeklileri rahatlatacak maaş modeli

Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın “Yeni bir emeklilik sistemi üzerinde çalışılıyor’’ açıklaması emeklilik yaşı yaklaşanlarda merak uyandırdı.

Yeniakit Publisher
2019-10-09 10:40:00 -
Emeklileri rahatlatacak maaş modeli

Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın AK Parti’nin Kızılcahamam kampında milletvekillerine yaptığı “Yeni bir emeklilik sistemi üzerinde çalışılıyor’’ açıklaması emeklilik yaşı yaklaşanların merak konusu oldu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, konuyla ilgili üç-dört model üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Vatandaşların çalışırken aldığı maaşı emeklilikte de alabileceği bir sistem üzerinde yoğunlaşan Kabinenin gündeminde, alınan maaşta bulunan ek ödemeler çıkarıldıktan sonra kalan net tutar kadar emekli maaşı ödenmesi seçeneği de bulunuyor.

1 Ekim’de çalışmalarına başlayan Meclis’e 20 teklifin sunulduğu ve 3 çözümün ön planda yer aldığı belirtiliyor.

Buna göre ilk düzenleme kadın ve erkeklerin yaş şartına yönelik. 50 yaşını dolduran kadınlar ve 55 yaşını dolduran erkekler 3600 günü tamamlamaları halinde bu yasadan yararlanabilecek. İkinci yöntemde ise emeklilik koşulları arasındaki yaş sınırı devre dışı bırakılacak. Çalışma hizmeti ve çalışma süresi şartlarını yerine getirenler emekli olabilecekler. Bu yöntem kabul edilirse 1994 yılında sonra sigortaya giren erkek çalışanlar faydalanamamış olacaklar.

Üçüncü yöntemde ise 8 Eylül 1999 yılı öncesinde işe başlamış olanlar 5 bin gün çalışma ile diğer koşulları sağlayarak emekli olabilecekler.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Sacit MUTLU

Sayın bakan ve iktidar sahipleri, öyle yasalar çıkarın ki çocukları devlettin korumasına iten ana babalar cezasız kalmasın. "çocuklar anasız babasız büyümesin." aileyi koruyun devamı için tedbirler alın. Yoksulsa ana babaya destek ve iş verin. Örneğin çocuğu olan ana ve ya babaya, çocukları 18 yaşına gelene kadar en az 5 yıl hapis cezası verin. Evli kadının bir başkası ile nikâhsız yaşamasına kesinlikle izin verilmesin. Her iki tarafa da fuhuş cezaları artsın. Hapis cezası gelsin. Koruma altında yetişen niteliksiz kamuya hiç bir faydası olmayanlar da çok. Suç kimin? İşe yerleştirilmesine karşı çıkmıyoruz. İşe girdiler mi ana baba kardeş te ortaya çıkıveriyor. Sınav sız iş sınavsız kadro hakkı gariban evine tek maaştan başka gelir girmeyen evsiz ya da bir tek ikameti bulunan dar gelirli çocuklarına da verilsin. İşte öncelik tanıyın. Analı babalı sıkıntı içinde büyümek suç mu? Merhametli ve fedakâr ana babalarda neden sevindirilmesin. Nice dar gelirli nitelikli çocuklarımız zor durum da... Din kültür örfe uygun olarak erkeklere”iş”te neden öncelik tanınmaz. Kadını çalışma hayatının her alanında çoğaltmak çok mu fayda getiriyor. Aileler çöküyor evlenmeden korkuyor gençlik. Kadına özgürlük derken Oto reklamlarında medyada dizilerde kullanılıyor kadın. Ahlak ve maneviyatın dibe çökmesi ..sınırsız özgürlükten. Bu toplumun değerleri var. Evlenen her bekârın aile yardımı en az yarım asgari ücret artmalı. 25 yıl bir fiil evli kalan ev hanımına ölene dek yarım asgari ücret bile maaş verilemez mi? ev hanımı _eşittir çalışmıyor etiketi ağır ve aşağılayıcı değil mi? yapmadıkları iş mi var en ağır işçi ev hanımlarıdır. siz bir fırsat yakalamış kaymak yerken diğer kadınları da bir düşünün derim. yeni ve bize has emeklik sistemi çok gecikti. Emekli maaşları İŞÇİ, MEMUR, eğitim makam ve prim gözetilmeksizin "ÇALIŞILAN YILA GÖRE " BELİRLENMELİ. ÖRNEĞİN BİİR FİİL 25 YILDAN AZ ÇALIŞAN- 25-30 YIL ÇALIŞAN, 30 -35 YIL ÇALIŞAN ,35-40 VE DAHA YUKARSI Çalışan diye gurup oluşturulur . her yıl fazlasına cüzi bedel konulur.6 aylık Yüzdelik artışlar herkese eşit yapılır. ESKİ YENİ FARKI ORTADAN KALDIRILMALIDIR. EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ASGARİ ÜCRETTEN AZ OLMAMALI. ASGARİ ÜCRETTE EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞINA ENDEKSLENMELİDİR. CUMHUR BAŞKANI GENEL KURMAY BAŞKANI OLURSA DİYANETY BAŞKANLARI DIŞINDA KİMSEYE AYRICALIK OLMAMALIDIR. İŞTE ADALET.. birey çalışırken çok kazansın birikimi ile farklı yaşasın herkes bu ülke evladı devlet sırtına eşit emeklilikte eşit binelim
 • Yanıtla

Asabi

Yani değişen birşey yok aynı şey yani şimdi ne alıyorsa yine aynısı. Zaten uygulanıyordu
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı