• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Emekli olduktan sonra çalışanın maaşı kesilir mi?

Emekli olunca çalışanın emeklilik maaşı kesilir mi? Emeklilik şartlarını yerine getiren emekli olmakta. Emekli olduktan sonra çalışmaya devam etmek isteyenler emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenin maaşı kesilir mi? sorusu da bir hayli sorulmakta. Emekli maaşı yetmeyenler, emekli olduğu iş yerine ya da farklı iş yerinde çalışmaya devam ediyor. Peki emekli olduktan sonra emekli maaşı kesilir mi? Emekli maaşı çalışmaya devam edilirse ne kadar kesilir?

Yeniakit Publisher
2021-07-20 19:08:00 - 2021-07-20 19:09:45
Emekli olduktan sonra çalışanın maaşı kesilir mi?

Emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenlerin maaşlarında kesinti yapılmaması için Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) adı verilen bir prim ödemeniz lazım. Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) emekli olup, emekli aylığı bağlananların yaşlılık aylığı kesilmeden yeniden çalışmaya başlamaları halinde yapılan kesintidir. Bu kesinti hem işverenden yapılır hem de çalışanın kendisinden yapılır. İşçi statüsünde çalışılırsa prim kesinti yapılır. Memur olarak çalışırsa da emekli aylığından kesinti yapılır. İşçi olarak emekli olarak çalışanların çalıştıkları işyerinden aldıkları maaştan kesinti yapılır.

Emekliyken çalışanlar, çalışmayı bıraktıklarında ne olacak?

İşçi olarak çalışanlardan maaşlarından kesinti yapılmadığından, SGDP kesintileri de iade edilmez. Kamuda çalışanların emekli aylıkları kesildiğinden, çalışma bittiğinden emekli aylıkları yeniden hesaplanır. Habertürk'ten Ahmet Kıvanç çalışan emeklilerin maaş kesintisine dair önemli bir yazı kaleme aldı. Türkiye'de yüz binlerce emekli çalışmaya devam ediyor. Bir kısmı sigortalı, bir kısmı ise sigortasız olarak çalışıyor. SSK, BAĞ-KUR veya Emekli Sandığı'ndan emekli olanlar, emekli aylıklarını kestirmeden 4/a statüsünde sigortalı olarak çalışabiliyorlar. Bu kişiler için sosyal güvenlik destek primi (SGDP) adı altında prim ödenir. Prim tutarı, çalışırken alınan brüt ücretin yüzde 32'sidir. Primin 7.5 puanı işçi, 24.5 puanı ise işveren payından oluşur.

Emekli aylığını kestirmeden sigortalı çalışanlardan alınan SGDP'nin emekli aylığına bir katkısı bulunmuyor. Bu çalışmadan dolayı emekli aylıkları artmıyor. Emekli aylığını kestirerek çalışanlardan ise normal sosyal güvenlik primi alınıyor. Bu durumda, çalışmayı sona erdirip yeniden emeklilik dilekçesi verenlerin aylıkları, bu primler dikkate alınarak tekrar hesaplanır. Çalışılan süreye ve bildirilen kazanca bağlı olarak emekli aylığı artar.

 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23