• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Emekli olan engelliler EKPSS'ye girebilir mi? Malulen emekliler EKPSS ile memur olarak atanabilir mi ?

Aile ve Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Aralık ayının son haftasında engelli ataması yapmak için kura düzenleneceğini söyledi. Bakan Selçuk’un açıklamasından sonra ‘Malulen emekli olanlar EKPSS veya kuraya katılabilirler mi?’ Emekli olanlar EKPSS ile atanabilir mi? Malulen emekliler kura usulü atanabilirler mi? Sorularını sık sorulmaya başlandı. Peki emekli olan engelliler EKPSS'ye girebilir mi? İşte malulen emekliler EKPSS ile memur olarak atanabilir mi? detaylar.

2019-12-03 17:21:00 - 2019-12-03 17:22:38
Emekli olan engelliler EKPSS'ye girebilir mi? Malulen emekliler EKPSS ile memur olarak atanabilir mi ?

Aile ve Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, aralık ayının son haftasında engelli ataması yapmak için kura düzenleneceğini söyledi. Bakan Selçuk’un açıklamasından sonra ‘Malulen emekli olanlar EKPSS veya kuraya katılabilirler mi?’ Emekli olanlar EKPSS ile atanabilir mi? Malulen emekliler kura usulü atanabilirler mi? Sorularını sık sorulmaya başlandı. Peki emekli olan engelliler EKPSS'ye girebilir mi? İşte malulen emekliler EKPSS ile memur olarak atanabilir mi? detaylar.

Emekli olanlar da EKPSS’ye girebilirler. Atandıklarında ilk emeklilikten aldıkları maaş kesilir. Engeli memur emeklileri için; bu kişilerin tercih listesinden seçim yaparken her kuruma yönelik tercih yapamazlar. Şöyle ki; bu kişiler, genel bütçeye dahil dairelerin, katma bütçeli idarelerin, döner sermayelerin, kefalet sandıklarının, sosyal güvenlik kurumlarının ve bütçeden yardım alan kuruluşların kadrolarına hiçbir şekilde tercih yapamazlar. Ancak; fonlar, belediyeler, il özel idareleri, belediyeler ve il özel idareleri tarafından kurulan birlik ve işletmeler, sosyal güvenlik kurumları, bütçeden yardım alan kuruluşlar ile özel kanunla kurulmuş diğer kamu kurum, kurul, üst kurul ve kuruluşları, kamu iktisadi teşebbüsleri ve bunların bağlı ortaklıkları ile müessese ve işletmelerinde ve sermayesinin %50'sinden fazlası kamuya ait olan diğer ortaklıklara ait kadrolarda tercih yapabileceklerdir. Örneğin; emekli engelli bir memur, Sağlık Bakanlığına bağlı bir hastane için, sağlık memuru olarak tercih yapamayacak ancak bir belediyeden şartlarına uygun tercih yapabilecektir. Engelli Bağ-Kur ya da işçi emeklileri için yukarıdaki ayrım yoktur.

Malulen emekli olanlar EKPSS veya kuraya katılabilirler mi?

Malulen emekli olanlar EKPSS ya da kuraya katılabilirler. Bu kişiler tercihleri sonucunda atanırlarsa, malullük durumlarının kalktığına dair sağlık raporu alıp, raporu SGK’ya sunmalı ve SGK’nın onayını beklemelidirler. SGK Sağlık Kurulunca “çalışabilir” ibareli rapor alınması halinde; bu durumda atanması uygun bulunanların malullük maaşı kesilir.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23