• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ekrem İmamoğlu'ndan Galata Kulesi açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un Galata Kulesi'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden alınacağı açıklamalarına ilişkin konuşan CHP'li Ekrem İmamoğlu, "Bu süreçle ilgili hukuki hakkımız konusunda davamızı açtık" ifadelerini kullandı.

2020-02-25 18:23:00 -
Ekrem İmamoğlu'ndan Galata Kulesi açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Galata Kulesi'nin, işletme süresi dolan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden alınacağını açıkladı. Bunun üzerine, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin "26. Meslekte İz Bırakanlar Toplantısı"na katılan Ekrem İmamoğlu konuya ilişkin açıklamalarda bulundu ve hukuki haklar doğrultusunda dava açtıklarını belirtti.

 

"Dava açtık"

Katıldığı panel öncesinde İmamoğlu, kameraların karşısına geçti ve gazetecilerin sorularını cevapladı. İmamoğlu bir gazetecinin sorduğu, "Kültür ve Turizm Bakanı, Galata Kulesi'nin İBB işletmesinden alınacağını ve ihaleye çıkarılacağını açıkladı. İBB ile sözleşmenin Ocak ayında dolduğunu ve İBB'nin sözleşmeyi yenilemediğini de açıkladı. Değerlendirmenizi alabilir miyiz?" sorusuna, "Öncelikle teknik bilgiyi vereyim; bu süre dolduğunda, bir önceki İBB yönetimi ile yapılan yazışmalar sonucu, Büyükşehir Belediyesi bir girişimde bulunmamış o zaman diliminde. Ama o süreçte, Kültür ve Turizm Bakanlığı da bir eylemde bulunmamış. Fakat birkaç aydır biz bunu basın yoluyla duyuyoruz. Biz de bu süreçle ilgili hukuki hakkımız konusunda davamızı açtık. Bu dava ile ilgili savunma verildi. Şimdi o savunmaya istinaden, karşı dava ile ilgili süreci arkadaşlarım hukuki olarak takip ediyorlar. Tabi üzücü olan şu: Sayın Bakan'ın İstanbul ile ilgili sanırım yedinci, sekizinci açıklaması. Farklı alanlarda veya farklı mekanlarla ilgili de açıklamaları oldu. Benim tavsiyem şu: İstanbul önemli bir kent, kadim bir şehir. İstanbul'un turizmini, kültürünü büyütmek istiyorsak, dünyaya en iyi şeklide servis etmek istiyorsak, geçenlerde takdir ettiğimiz gibi, çok mutlu olduğumuz gibi, Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanı'nın bizi çağırıp, 'Hep bir arada biz deprem sorununu, kentsel dönüşüm sorununu nasıl çözebiliriz' toplantısını yaptığımızda, kendisini yürekten alkışladığımı, teşekkür ettiğimi, bir konsey kurulup bu konseyin çalışmasının iyi bir model olacağını ifade ettiğim gibi, Sayın Turizm Bakanı'na da tavsiyede bulunuyorum" şeklinde cevap verdi.

Haydarpaşa Garı 

İmamoğlu, "Galata gündeme gelince Haydarpaşa Garı ihalesi de akıllara geldi. Mahkemeden karar çıktı mı" sorusuna şu cevabı verdi:

"Henüz çıkmadı. Hukukun bu büyük yanlışı düzelteceğini düşünüyorum. Aslında bir çağrışım yaptı: Mesela bu iki kadim noktanın, Haydarpaşa ve Sirkeci noktasında bu gelişen olaylar olurken, Türkiye'nin kültüründen ve turizminden sorumlu bakanlığın keşke bir yorumu olsaydı örneğin. Ama biz hukuki olarak süreci takip ediyoruz"

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

İlhan

Bu yaratığı görünce tüküresim geliyor
 • Yanıtla

Abdullah

AKP Ekrem başkanın her yetkisini alıyor sonra da çalışmıyor diye iftira atıyor. Zaten Tayyip Ekrem başkan için topal ördek olacak demişti. Neyse seçimde görüşürüz.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı