Dünyada ilk defa Türkiye'de yapıldı... Kur savaşı açanların ve faiz lobisinin kabusu olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Emlak Bankası sıradan bir banka değildir, aynı zamanda mevzi bir bankadır. Bu ülkeye zarar vermek adına ekonomik spekülasyon yapanlara, manipülasyonculara, dolar spekülatörlerine ve faiz lobisine cevap vermek için ihdas edilmiş bir kurumdur." dedi.

25 Mayıs 2019 Cumartesi 06:27
Dünyada ilk defa Türkiye'de yapıldı... Kur savaşı açanların ve faiz lobisinin kabusu olacak

Kurum, Ümraniye'de düzenlenen EmlakBank iftarında, Türkiye'nin geçen 2 yılda çok büyük bir değişim ve dönüşümü yaşadığını belirterek, en büyük değişimin, hükümet sisteminde olduğunu ve milletin büyük desteğiyle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçildiğini söyledi.

'Dünyada ilk defa...'

Yeni sistemin de ruhuna uygun olarak bakanlığın yetkilerinin genişletildiğini ve sorumluluklarının arttırıldığını aktaran Kurum, "Bağlanan yeni genel müdürlükler ve yeni başkanlıklarla beraber çok daha etkin, dinamik, hızlı, çözüm merkezli bir kurum, daha büyük bir aile haline geldik. 93 yıllık birikimi ve yeni yüzüyle Emlak Katılım Bankamız, bu büyük ailenin en yeni ve en genç üyesi oldu. Her şeyden evvel nasıl yoğun bir mesai yaşadığınızı bildiğimi ve takdir ettiğimi bilmenizi isterim. Bu zamana kadar yaptıklarınıza baktığımızda, beklentilerimizin ve arzularımızın gerçekleşeceğine dair inancım artıyor, her geçen gün perçinleniyor. Normalde bir banka kurmak, teknik olarak 14 aydan daha az bir sürede gerçekleşmez. Burada 6 ay içinde bankamız faaliyete başladı. Aynı zamanda dünyada ilk defa bir ticari banka, katılım bankasına dönüştürüldü." diye konuştu.

'Tarihi görevlere imza attı'

Kurum, 10 Temmuz 2018 tarihi itibarıyla bu köklü ailenin yeni bakanı olarak göreve başladığını, aşkla, şevkle vazifeyi yerine getirme sözünü millete verdiklerini dile getirerek, şöyle devam etti:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın ve milletimizin bize güvenerek verdiği bu görevi layıkıyla yerine getirmek, en büyük emelimiz, en büyük gayemiz. Temmuz ayı itibarıyla devraldığımız görevimize, önemli hamlelerle başladık. Hatırlayacaksınız, '2023’e Doğru Türkiye'de Çevre ve Şehirciliğin Geleceği İstişare Toplantısı'nı ocak ayında Antalya'da gerçekleştirmiştik. Orada, bakanlığımıza bağlı tüm birimlerimizin sunumlarını aldık, 2023 hedeflerimizi geniş katılımlı bir istişareyle belirledik. Olmazsa olmaz bir hedefimizi daha açıkladık. Bu, Emlak Bankası'nın yeniden faaliyete geçirilmesiydi ve hamdolsun bankamızı söz verdiğimiz gibi çok kapsamlı bir vizyon ve misyonla yeniden kurduk. Biliyorsunuz bu köklü kurum, yeni Meclis binamız, Türk Ocağı ve Merkez Bankası binaları gibi birçok tarihi projeye imza attı.

Ülkemizin ilk konut projesi Bahçelievler Konutları'nı üretti. Daha sonra Saracoğlu Mahallesi, Levent Konutları, Koşuyolu Mahallesi gibi örnek projelerle ülkemizin yeniden inşasına, imarına ve ihyasına büyük katkı sağladı. Özetle, bugün Türkiye'nin hem en genç katılım bankasıyız hem de en tecrübeli bankasıyız. Tabii bankamızdaki ekibimiz de Türkiye'nin alanında en deneyimli ve en çalışkan bankacılarından oluşuyor. İnşallah tecrübemizle, gençliğimizle, çalışkan ekibimizle Türkiye'nin gücüne güç katacağız."

Başta inşaat sektörü olmak üzere ekonomik büyüme ve istihdama katkısı yüksek olan stratejik sektörlere yöneleceklerini anlatan Kurum, "Üretici için, tüketici için, herkes için erişilebilir finansman modelleri geliştireceğiz. Herkesin bankası olacağız. Daha şimdiden gayrimenkul sektörünün sorunlarına çözüm olabilecek finansal enstrüman çalışmaları yürütülüyor olması, sektörü rahatlatacak ürün ve hizmetler ortaya çıkarılmış olması bizleri hakikaten sevindiriyor." dedi.

'Finansal çözümler üreteceğiz'

Bakan Kurum, katılım bankacılığına yeni ürün ve hizmet modelleri sunacaklarını ve sektör payının artmasına katkı sağlayacaklarını ifade etti.

Bankanın kentsel dönüşüm ve akıllı şehirler için finansman çözümlerinin de hızlıca devreye alınmasını gerekli gördüğünü aktaran Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Özetlersek, finansal çözümler üreteceğiz, yerel üretimi destekleyeceğiz, cari açığı oluşturan ithal malların ülkemizde üretilmesini sağlayacağız, yeri geldi fabrika açacağız, yeri geldi yerli milli üretim yapan firmalara destek olacağız. Emlak Bankası sıradan bir banka değildir, aynı zamanda mevzi bir bankadır. Bu ülkeye zarar vermek adına ekonomik spekülasyon yapanlara, manipülasyonculara, dolar spekülatörlerine ve faiz lobisine cevap vermek için ihdas edilmiş bir kurumdur. Bizi darbelerle, yetmedi ekonomi savaşlarıyla, yetmedi başka saiklerle tehdit edenlere, adeta şah gösterenlere, biz de şah göstereceğiz. Emlak Bankası ithalata karşı ihracatımızın şah göstermesidir, yerli ve milli bir karşı duruşun kurumsal halidir. Bu hassasiyeti çok iyi kavrayacağız, hep birlikte, el ele verecek ve ülkemizin büyümesinin, kalkınmasının, gücüne güç katmasının yardımcısı olacağız, bu amaca canla başla hizmet edeceğiz. Cumhurbaşkanımızın her zaman kullandığı 'güven ve istikrar adası olan Türkiye'nin teminatı olmak için tüm gücümüzü, bilgimizi, mesaimizi ortaya koyacağız. Bu ülke güven ve istikrar adası olduysa finans sektöründe, bankacılık sektöründe, mali sektörde gerçekleştirdiği önemli reformlar sayesindedir. Bu ülke güven ve istikrar adası olduysa bizim dönemimizde kamu bankaları kara geçtiği içindir. Ziraat ve Halk Bankası asli vazifelerine döndüğü, bir yandan tarım ve ticaret sektörüne kredi desteği sağlarken, bir yandan da hazinemize katkı sağlamaya başladığı içindir.  Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Türkiye’yi zayıf değil güçlü, statik değil dinamik, kırılgan değil dirençli bir ekonomik ve siyasal güç haline geldiğimiz içindir. Cumhurbaşkanımızın Emlak Katılım Bankası’na, siz birbirinden kıymetli çalışanlarına çok büyük itimadı var, güveni var, beklentisi ve umudu var."

Kurum, bu manada sorumluluklarının çok büyük, vazifelerinin çok mühim, yollarının çok uzun olduğunu belirterek, "2019'da 7 coğrafi bölgedeki büyükşehirlerimizde açacağımız 15 şubemiz, ülkemize üretim ve istihdam noktasında çok büyük katkı sağlayacak. Şimdiden hayırlı uğurlu olmasını diliyorum." şeklinde konuştu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 25 Mayıs 2019 Cumartesi 06:51

YORUM YAZ

 • AhmetAhmet1 ay önce
  Emlak sektörü batık halde. Hala gerçeği göremiyoruz. Hayallerle yaşıyoruz. Ceğiz, cağız, ... Tedavi için önce doğru tespit gerek. Akılı rafa kaldırıp doğru tespit olmaz. Zaten var olan bankalar ne yapıyor da yeni bir banka ile toz pembe bir tablo oluşacak. Öncelikle Berat beyin değişmesi lazım. Bu işi yapamıyor. Kasıntı konuşmakla olmuyor. Reis tüm umudumuz her zamanki gibi sensin. Allah aşkına gör artık...
 • METİNMETİN1 ay önce
  Emlak Bankası iftarı mı yazıyordu bir yerde, bankalar benim bildiğim faiz düzeninin bir parçasıdır. Banka ve iftar aynı cümlede ancak AKP dininin mensuplarınca alkışlanır sizde dininizin gereğini yerine getirmişsiniz Allah kabul etsin faizini....
 • Mertürk Mertürk 1 ay önce
  Ülkenin temel ekonomik sorunu; Döviz geliri getirici sanayi,üretim altyapın olmadan, dışardan yüksek miktarda döviz ile borçlanıp bu paraları, ölü yatırım dediğimiz, emlak, konut inşaat rantı üzerinden betona gömüp, döviz borçlarının ödenme vakti gelindiğinde,yeterli döviz bulamaması sorunudur. Bu şekilde dış ekonomik sabotajlara açık hale gelme sorunudur.NOKTA.....
 • Mertürk Mertürk 1 ay önce
  BİZİM ,BİZE YAPTIĞIMIZI ,KİMSE BİZE YAPMAZ. Devlet bankaları,0,98% aylıkfaizle zararına konut kredisi vererek, müteahitlerin elindeki konutların satılmasını sağlayıp , müteahhitler zengin ediliyor. Müteahhitler sattıkları konutların parasını alıp ne yapacaklar. Büyük ihtimalle dövize çevirip bir yerlerde stoklayacaklar. Yeni konut yatırımları mı yapacaklar, hayır, çünkü piyasada çok fazla arz fazlası ,satılmayı bekleyen ,yüzbinlerce konut var.Millette de bu konutları alacak para yok. Ayrıca ,artan döviz nedeniyle ,inşaat maliyeti, bir iki yıldır nerdeyse iki katına çıktı. Almancılar ve yabancılar dışında fazla yeni konut alan pek yok.Devlet bankaları ,20% üzeri faizle halktan ,ve dışardan dövizle para bulacak ve bu parayı 13% faizle zararına konut kredisi vererek müteahhitler zengin edilecek. Zararıda ,görev zararı olarak, hazineye, yani milletin sırtına yüklenecek....YAZIK... Bugünak parti sayesinde zengin olan ve ak partininyanındaymış gibi görünen müteahhitlerin çoğu ,yarın ak parti iktidardan düşerse ,hemen yeni iktidar partisine yanasacaklardır. Tarih bunun örnekleri ile doludur. Olan ,ülkeye ve millete olacaktır.Temel bir kuraldır,ekonomik sıkıntı zamanlarında, eldeki kıt kaynaklar,üretime aktarılır. Üretim ile dışarıya mal satılıp döviz geliri elde edersin, içeriye mal satıp ,aynı malın ithalinin önüne geçerek dövizindışarı çıkmasını önleyerek, tassaruf ,finans elde edersin. Bu sayede ,ekonomik sıkıntılardan ,çalışıp üreterek çıkarsın. İNŞAAT BİR ÜRETİM DEĞİLDİR. Ama İnşaatta kullanılan çeliği üretmek bir üretimdir, inşatta kullanılan boya,izolasyon malzemesini ,sunta ahşap ,plastik malzemesi ve bunların aramalve hammaddesini üretmek bir üretimdir. Amainşatta kullanılan doğrudan ithal mal dışında, birçok yerli ürünün bile aramal ve hammaddesi ithal girdidir. Evetinşaat 180 sektörü beraberinde çalıştırır ama, inşaat maliyetinin 40% ve üzeri ,dolaylı ve dolaysız ithal girdidir.Lüks inşaatların ve büyük inşaat projelerinin , maliyetinin ,en az 60% üzeri dolaylı dolaysız ithal girdidir. Yerli boyanın,izolasyon vb birçok yerli üretim malzemeninbile,aramal vehammaddesi ithaldir. Yerli inşaat çeliğini bile üretirken, ilkönce çelik hurda olarak ithal ediliyor. Çeliği eritip ,inşaat çeliğine dönştürmek için kullanılan elektrik bile 60% civarı ithal doğalgaz ve ithal kömürden elde ediliyor. İnşatta kullanılan işmakinelerinin çoğu ve bunların kullandı yakıt ithal.....vb.vb.vb. Sen ilk önce inşaat ithal girdi oranını 20% altına çek ,sonra inşaat işlerini destekle. Mesela inşaat çeliğini yurt içindeki demir cevherlerinden elde edilmesi için ,cevherden çelik üretimini destekle. Mesela ,izolasyon, boya,plastik ürünlerin hammaddesini üreten petkim gibi 4-5 fakrika kurulmasını,hazine garantili krediteşviği ile sağla. Mesela ,ucuz fiyattan dışarıya satılan bakır cevherinin, yurt içinde işlenip ,elektrik tesisat malzemesine dönmesi için ,yatırımların yapılmasını sağla. Mesela ,sanayinin veekonominin ana girdisi olan elektrik üretiminin ,tamamen yerli ve milli kaynaklardan sağlanması için, yenilenebilir ,RES ve güneş enerjisi ekipmamlarının yerli üretilmesini destekle. Yerli linyit ve kömür ile çalışan ,termik santrallerin kurulmasını destekle. vb.vb.vb...Almanya 2014 yılında, kendi elektiriğinin 45% kadarını,türkiyenin toplam üretiminden daha fazlasını ,kendi yerli kömüründen elde ediliyordu,. Şimdilerde ise hızla yenilenebilir ve güneş enerjisi yatırımı yapıyor, bizim yarımız kadar güneş görmezken. Almanların aklına ,bizim gibi , al yada öde doğalgaz anlaşmaları ile ithaldoğalgazdan elektrik üretmek akıllarına gelmemiş!!! Türkiye ,ithal ettiği doğalgazın 60-70% kadarını sadece elektrik üretmek için kullanıyor 2011 yılında ,BAE devleti ,Afşin Elbistan bölgesinde 12 milyar dolar yatırımla ,kömür ile çalışacak santral projesi çalışması yapmış ,arap baharı başlayınca ,projeden vazgeçtiler. Halbuki ,biz projeyi devam ettirseydik, bugün ,sadece elektrik üretmek içindoğalgaza verdiğimiz on milyarlarca dolar cebimizde kalacaktı. Yüz binlerce insanımızada iş sağlanacaktı. Yukarıda saydığım işleri yapmak ,bilgi ister,emek ister, çalışmayı gerektirir, ter akıtmayı gerektirir. Eldekini avuçtakini satarak, dışardan sürekli borçlanarak,emlak konut inşaat rantı üzerinden zahmetsiz,fazla kafa yormadan,para kazanmak varken, Kim yapacak bu işleri ,kim uğraşacak bu işler ile. PEKİ AMA NEREYE KADAR
 • MuratMurat1 ay önce
  17 yıl öncesine göre ÖTV KDV ve birçok vergi icat et.Aldığımız nefes hariç herşeyden acımasızca vergi al.17 yıl öncesine göre 20 kat fazla vergi.Ve hazinede tarihte görülmemiş borç ve açık.Neden acaba yandaşlara ,fetöcu eski dostlarımıza sormak lazım.ha bide tabiki Tayyip bey ve onun asilzade aile ve akrabalarına.
 • RizaRiza1 ay önce
  Harika bi haber ,,bunu destekleyecek 3 kamu bankasiyla muazzam bir ivme kazanacaktir ekonomi ,,guven acil olusturulmali ,,dun borsada harikavis yaptilar ,,halk ve vakifbank garantiyide yanlarina alarak sonra isbankta katildi buyuk Guven rallisine basladilar ,,dun piyasalarda bu yeni akp parti rejimine bir guven olustu ,,,bu ralli bahar havasi is piyasasinida destekleyecektir,,pazartesi ve sonra devamini bekliyoruz piyasadaki bu bahar havasini bozmaya izin vermeyin ,,herseyguzelolacak
 • BilalBilal1 ay önce
  Aman banka kurup paraları birilerine kredi olarak peşkeş çekmeyin de.bu millet için kullanın umarım konuştunuz gibi olur.
 • cTRcTR1 ay önce
  mü kem mel.çok acil ve önemli konu.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Haziran 2019