• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Dünya Müslüman Alimler Birliğinden kritik çağrı: Kurtarın!

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali Muhyiddin el-Karadaği, İslam dünyasına Yemen'in içinde bulunduğu yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ve çatışma ortamından kurtarma çağrısında bulundu.

Yeniakit Publisher
2020-05-29 17:09:00 - 2020-05-29 17:14:04
Dünya Müslüman Alimler Birliğinden kritik çağrı: Kurtarın!

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali Muhyiddin el-Karadaği, Facebook sayfasından yaptığı açıklamada, "Yemen halkının karşı karşıya olduğu felaketin büyüklüğünden çok etkilendim. Komşu Arap ülkeleri ve İslam ümmetinden Yemen'i kurtarmak için toplu destek istiyorum" ifadesini kullandı.

"Allah katında sorumlu olursunuz"

Açıklamasında, anlaşmazlık ve çatışmaların bir kenara bırakılmasını isteyen Genel Sekreter Karadaği, herkesin ölen her bir kimse için Allah katında sorumlu olacağını vurguladı.

"Savaşta harcadığınızı aileniz ve hasta olan kardeşleriniz için harcayın"

Çatışan tarafları, Yemen'deki durumun daha da kötüye gitmesinden sorumlu tutan Karadaği, şöyle devam etti: "Ey çatışan Yemenli kardeşlerim ve Husiler, sizin üzerinize büyük sorumluluk düşüyor. Açlık, hastalık ve salgın nedeniyle ölen bu insanlardan siz sorumlusunuz. Barışın veya anlaşmazlığı bırakın. Savaşta harcadıklarınızı aileniz ve kardeşleriniz olan hastaların tedavisinde harcayın."

"Allah'tan korkun ve fakirleri, hastaları ölümden kurtarın"

Yemen'deki savaşa katılan ülkelere de seslenen Karadaği, son olarak, "Allah'tan korkun ve Yemenlilerin içine düştüğü siyasi, sosyal, sağlık ve ekonomik duruma bakın. Allah'tan korkun ve yıkıcı savaşla uğraşmak yerine hastaları ve fakirleri ölümden kurtarın" ifadesini kullandı.

Yemen'deki iç savaş

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de, İran destekli Husiler, Eylül 2014'ten bu yana Sana ve bazı bölgelerin kontrolünü elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Birleşmiş Milletler'e göre dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemen'de, nüfusun yüzde 80'i insani yardım ve korumaya ihtiyaç duyuyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Dürüst

BAE prensi KATİL zayed nasıl hesabını verecek, prens KATİL Selman masum KAŞIKÇI yı öldürdü, İngilizlerin milyonlarca dolar tablosunu alıyor takımları satın alıyor bir yandanda yanıbaşında Yemen'de çocuklar açlıktan ölürken yerlerde kâfirlere yardım etti. Müslümanlari öldürttü
 • Yanıtla

Siyasi kavun

İki millet ikiside müslüman.aklim almıyor ya rabbi neyi paylaşmıyorlar. Bir tarafta ac gözlü Arabistan bir tarafta ac gezen Yemen. El sıkıp kardeş olacaklardı yere tutmuşlar kurşun sıkıyorlar. Hocam bence bunlari da konuşun.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı