• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Dünya borç batağında! İşte Türkiye'nin durumu

Küresel borç seviyesi, bu yılın ikinci çeyreğinde 296 trilyon dolara yükselerek rekor kırdı. Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) küresel borç miktarı hakkındaki raporunu paylaştı.

Yeniakit Publisher
2021-09-14 21:10:00 -
Dünya borç batağında! İşte Türkiye'nin durumu

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF), "Küresel Borç Monitörü" raporunu yayımladı. Rapora göre, küresel borç tutarı bu yılın ikinci çeyreğinde 4,8 trilyon dolar artarak 296 trilyon dolara yükseldi. Küresel borç tutarı, geçen yılın aynı döneminde ise 270,9 trilyon dolar olarak kaydedilmişti.

Bu yılın ilk çeyreğinde gösterdiği hafif düşüşün ardından küresel borçlar, yılın ikinci çeyreğinde rekor tazeledi. Küresel borçlar, Kovid-19 salgını öncesine göre 36 trilyon dolar arttı.

Küresel borcun GSYH'ye oranı salgının başından bu yana ilk kez azaldı

Küresel borcun ülkelerin toplam GSYH'sine oranı ise bu dönemde yüzde 353'e gerileyerek salgının başlangıcından bu yana ilk kez düşüş kaydetti. Küresel borcun toplam GSYH'ye oranı yılın ilk çeyreğinde yüzde 362 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Gelişmiş ekonomilerin toplam borcu, bu yılın ilk çeyreğinde 205 trilyon dolara yaklaşırken, Hindistan, Çin, Güney Afrika, Brezilya ve Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomilerin toplam borçları ise 92 trilyon doların üzerinde gerçekleşti.

Toplam borcun GSYH'ye oranı gelişmiş ekonomilerde yılın ikinci çeyreğinde yüzde 418 olarak kaydedilirken, gelişmekte olan ekonomilerde yüzde 250'den yüzde 246'ya geriledi.

Sektörler bazında incelendiğinde, hanehalkına ait borçlar yılın ikinci çeyreğinde 55,3 trilyon dolar, finansal olmayan şirketlere ait borçlar 86,2 trilyon dolar, kamuya ait borçlar 85,7 trilyon dolar ve finansal şirketlere ait borçlar 68,8 trilyon dolar olarak hesaplandı.

Türkiye'nin borçlarında azalış

Borç birikimi en çok Avro Bölgesi'nde artarken, bölgenin iki büyük ekonomisi Almanya ve Fransa'nın Kovid-19 krizinde normal zamanlardan fazla borçlanmasının etkisiyle bölgede toplam borç ikinci çeyrekte 1,3 trilyon artarak 56 trilyon dolara yükseldi.

Gelişmekte olan ülkelerden Çin'in borç seviyesi hızla yükselirken, toplam sektörel borç yılın ikinci çeyreğinde tahmini 2,3 trilyon dolar artışla 55 trilyon doların üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Çin'in borç birikimi diğer ülkelere göre çok daha hızlı oldu.

Türkiye'de ise borçların GSYH'ye oranları dikkate alındığında, yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla hanehalkına ait borçlar 0,7 puan azalışla yüzde 16,6'ya, finansal olmayan şirketlere ait borçlar 6,2 puan düşerek yüzde 68,7'ye ve kamuya ait borçlar 1,8 puan azalarak yüzde 39,8'e geriledi. Türkiye'de banka gibi finansal şirketlere ait borçlar ise bu dönemde değişim göstermeyerek yüzde 27,8'de sabit kaldı.

Birçok düşük gelirli ülkenin hala uluslararası borç piyasalarına erişimde zorluklarla karşılaştığı belirtilerek, daha fazla mali şeffaflığın sermayeyi çekmeye ve borç sürdürülebilirliğini desteklemeye yardımcı olacağı kaydedildi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

deniz

SİYONİSTLER SEBATAYCILAR MASONLAR BOKLAR TOPUNUZU AL AŞAĞI EDECEĞİZ KÖPEK SÜRÜLERİ KÖPEKSİNİZ OĞLUM TASMALI İT YAPACAĞIM SİZLERİ KÖPEK GİBİ AYAĞIMIZA GETİRTECEĞİM DÜNYA HAKİMİYETİ TÜRKLERE AİT LANNNNNNNNNNNNNNNNN DÜNYA TÜRKLERİN OLACAK FATİH SULTAN MEHMET HAN GİBİ SİZLERE IZDIRAP OLACAĞIZ LANNNN BÖCEK GİBİ EZECEĞİZ İHANETLERİNİZİN BEDELİ AĞIR OLACAK HAİNNNN 1492 DE KATLİAMDAN KAÇTINIZ NAZİ ALMANYASINDAN KAÇTINIZ HAİN BOKLAR LANNN ÜLKEMDE EĞER VARSA BU MASON LOCALARINI KAPATIN ROTARY LİON CART CURT KLUPLERİ KAPATIN SEBATAY KÖPEKLERİN MALINA ÇÖKÜN KOVUNNNNN MALINI BIRAKSIN KOVUNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN NANKÖR KÖPEKLERRRRRRRRRRRRRRRRRRRR
 • Yanıtla

deniz

İMF YE KARŞI BLOK ORTAYA ÇIKARTIN BİR YAPI KURULSUN BÜYÜK DEVLETLER TÜRKİYE RUSYA ÇİN UZAKDOĞU ÜLKELERİ BİR YAPI ÇIKARTIRSA TİCARETİ SANAL ORTAK PARA BİRİMİ İLE YAPILIR DOLARIN GÜCÜ KIRILIR İMF NİN FAİZCİ YAPISINDAN FARKLI BİR YAPI ÇIKARSA DÜNYA MİLLETLERİ SANA GELİR DOLARI EZERRRR GEÇERİZ BÖYLECE SİYONİSTİN PARA BİRİMİ AL AŞAĞI OLUR
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23