Dr. Aydın 'edep'in dinimizdeki önemini anlattı! Yürekleri titreten 'nar' örneği

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Oğuzhan Aydın 'edep' kavramı üzerine açıklamalarda bulundu.

27 Nisan 2019 Cumartesi 23:05

 Taha Emre Özdemir  yeniakit.com.tr 

Edebin, dinimiz ve toplum yaşantımızdaki önemine vurgu yapan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Oğuzhan Aydın, "Peygamber Efendimiz (SAV), 'Ben güzel ahlakı tamamlamak üzere geldim.' diyor. Bir diğer Hadis-i Şerif'te de 'Haya imandandır.' diyerek edebin önemine vurgu yapıyor." ifadelerini kullandı.

'Kültürel kodlarımıza yeniden dönmeliyiz'

Günümüzde her zamankinden daha fazla edep duygusuna ihtiyacımız olduğunu vurgulayan Aydın, toplumumuzun geçmişte sahip olduğu 'edep'i şu örnekle anlattı:

"Türk Dünyası'nda ve Osmanlı'da nar meyvesinin ayrı bir önemi var. Türkistan'da, Buhara-i Şerif'te, Semerkand'da, Taşkent'te bir hanım kızımız gebe olduğunda bırakın annesine, kız kardeşine ya da eltisine hamileliğini söylemeyi eşine bile söylemekten içtinap ediyor. Hamile olduğunun belirtisi olmak üzere evdeki sofranın üzerine bir nar koyuyor. Nar koyduğu zaman eşi ve ailesi anlıyor ki bu hanım hamiledir. Bizim geleneğimizde böyle bir edep duygumuz var."

Dr. Oğuzhan Aydın, sözlerine şu ifadelerle devam etti:

"Geçmişte genç gelinler eşlerine kocam diyerek ya da ismi ile değil, ağam ifadesi ile hitap ederlerdi. Bizler toplum olarak kendi kültürel kodlarımıza dönmeliyiz. Hani evlerimizde Osmanlı Türkçesi ile yazılmış bir başucu ifadesi vardır. Edep Ya Hu."

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 27 Nisan 2019 Cumartesi 23:05

YORUM YAZ

 • Emine Altin Emine Altin 25 gün önce
  Osmanliyi yikan dis desdekli icteki hacli siyonistler yonetimi ele gecirdi sonra bizi biz yapan insana en buyuk degeri veren dinimizi imanimizi kulturumuzu yok ettiler hayvan gibi yasayan insanlar urettiler kendilerine verilen gorevi hakkiyla yerine getirdiler simdi sira muslumanlarda hep beraber gorevimizi hakkiyla yerine getirelim
 • Mikail okurogluMikail okuroglu25 gün önce
  Eee Murtaza anneciğim düğünün de sen ne yapiyordun a kardeşim bu inceliği görmemen için ne yaptılar sana.
 • BahadırBahadır25 gün önce
  Osmanlı Geleneklerimizi Şimdi yaşamak çok Güzel olurdu.Hz.Muhammed gibi Peygamberimiz,Ertugrul Gazi gibi Ecdadımız var.Şükürler olsun Allahım.NE MUTLU TÜRK-ISLAM olduğumuza
 • FehmiFehmi25 gün önce
  Abi bu neyin kafasi ya nar masaya yani yani nar alcaz masaya koycaz yemek icin yani yahu ekmegi zor aliyoruz biz emekliler hatta bazan askida ekmek aliyoz narmis hahahahuhuh nar diyolar masaya kibar olurmus hashahuhuhu
 • Alp ÇakıcıAlp Çakıcı25 gün önce
  Bu nar örneği çok saçma olmuş. Sofraya nar yemek için nar konulursa ne olacak? Yanlış anlaşılacak, aile içinde yok yere tatsızlık çıkartacak. Veya yazın ortasında hamile kaldı, nar yok. Ne olacak şimdi :) Akıl ya hu...
 • Sinan Sinan 25 gün önce
  Daha ne olsun edep haya saygı var şimdi evlatları büyükleri bakım evlerine bırakıp sahip çıkmıyor
 • mutmainemutmaine25 gün önce
  Artık evde en son sözü hep erkekler söylüyor "peki karıcım"
 • MurtazaMurtaza25 gün önce
  E ne var burda

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Mayıs 2019