Seçim 2019 Sayfası

Dolar oyununu dünya böyle gördü

Türkiye ve ABD arasında yaşanan kriz sonucu döviz fiyatlarındaki ani yükselişi dünya basını manşetlerine taşıdı.

10 Ağustos 2018 Cuma 22:42
Dolar oyununu dünya böyle gördü

ABD ve Türkiye arasında yaşanan kriz dünya basınında gündem oldu. Papaz Andrew Brunson meselesi ile tırmanan politik gerginliğin ekonomiye yansıması ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’ye uygulanan çelik ve alüminyum gümrük vergilerini artırması, Türk lirasının ABD doları karşısında değer kaybetmesine sebep oldu. İki ülke arasında yaşanan ekonomik ve politik gerginlik ise dünya basınında geniş yer aldı.

"WALL STREET KIYIM YAPMAKTAN KAÇINMIYOR"

Merkezi Rusya’da olan ve devlet desteği ile uluslararası yayın yapan Russia Today yayın kuruluşu ise krizi, “Dow (Dow Jones Borsası Endüstri Endeksi) 200’e düştü, Gelişmekte olan pazarlar çöktü” başlığı ile servis etti. ABD borsasının Türkiye ve ABD arasındaki krizden etkilendiğini belirten yayın, “Wall Street kıyım yapmaktan kaçınamıyor. Yatırımcılar dünya üzerindeki belirsizlik sebebi ile endişeli” ifadelerini kullandı.

"İNGİLİZ TATİLCİLERİNİN YENİ GÖZDESİ TÜRKİYE"

İngiliz menşeli The Guardian ise krize farklı yaklaştığı haberinde, Türk lirasının Dolar ve Euro karşısında değer kaybetmesi üzerine, İngiliz tatilcilerin tatil için Türkiye’yi tercih etmeye başladığını aktardı. The Guardian, “Sterlin Euro ve Dolar karşısında ısrarla zayıf kalmaya devam ederken, İngiliz tatilciler paraları ile Türkiye’de daha çok şey yapabileceklerini anladı. Tur şirketleri Türkiye için rezervasyonların arttığını aktardı” ifadelerine yer verdi.

"TÜRK LİRASINDA REKOR DEĞER KAYBI"

Birleşik Krallık'ta kraliyet beratı altında ve devletin parasal desteğiyle yayın yapan BBC, ABD - Türkiye krizini, “Türk lirasında rekor değer kaybı” başlığı ile verdi. Türkiye’nin beş yıl önce yatırımcıların dikkatini çektiğini belirten BBC, TL’nin son durumu hakkında yabancı yatırımcıların artık bölgeye eskisi kadar olumlu yaklaşmadığını ileri sürdü.

"TÜM KARIŞIKLIKLARA RAĞMEN TÜRKİYE DÜNYANIN EN GELİŞEN ÜLKELERİNDEN BİRİ"

Katar merkezli yayın kuruluşu Aljazeera haber kanalı, ABD-Türkiye arasında yükselen ekonomik gerginliği, “Erdoğan, Türkiye ekonomisinin Trump’ın vergi saldırısı altında olduğunu söyledi” başlığı ile verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarına ve Türk ekonomisinin içerisinde olduğu savaşı yeneceği yönündeki telkinlere geniş yer veren Aljazeera, “Hükümetin açıkladığı verilere göre, Türkiye geçen 7.4 ekonomik büyüme ile geçen sene dünyanın en çok gelişen ülkelerinden biri oldu” ibaresine yer verdi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 10 Ağustos 2018 Cuma 22:42

YORUM YAZ

 • AHMETAHMET8 ay önce
  Durumumuz o kadar kötü değil. 2000 krizinde neler yaşadı bu ülke. Yorumcu ferhat , çok seviniyorsun. Sana biraz kına göndereyim.
 • alaettin alaettin 8 ay önce
  kedi olmayı bekleyenlerin hayaliböyle onlar zaten satılmıştıcanlısıbir dolar idi
 • kemalkemal8 ay önce
  ABD, ülkemiz açısından bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da önemli bir ticaret ortağı olacaktır.yaptırımlar karşısında Ticaret Bakanlığımızın açıklaması
 • karpunokarpuno8 ay önce
  katar ekonomiden anlamiyorsa türkiyenin karpuz kafalilari ekonomiden cok anlar yaz kizim melehat türkiyede ekonomiden anlayan karpuz cok bir tanede sen patlat.
 • lonatrolonatro8 ay önce
  ferhad senin ekonomi anlayisin bu kadar yani katar bir ülke bilmiyor senin gibi kara cahiler biliyor peki cin dünyanin en büyük ekonomisi bile dolarin baskisina maruz kaldikran sonra sen ne anlatiyorsun ferhat sen calisiyormusun yoksa dolarmi alip satiyosun sen böyle yan gel osman dersen dolar seninde balonunu patlati türkiyenin endüstrisi böyle sagalam olmasa senin gibi beyinsizler coook sürünürdü arti dolar baskisinda su an §= tane ülke var sen aksirmaya devam ferihati iste türkiyenin beyinsiz akililari bunlar:
 • rifatrifat8 ay önce
  Ferhat efendi ! sen ne anlarsın ekonomiden ! şu an itibarı ile ruble dolar 70 de,lira dolar 6 da,demekki türk ekonomisi güçlü ki yıkılmadık,ayrıca bu yaşananlar Ecevit zamanında yaşansaydı şu anda dolar 48 olurdu....
 • ferhat ferhat 8 ay önce
  Katar ekonomiden en anlar? Abd nin aksırması iel dolar bu kadar yükseliyor ise ve altın tabii Türk ekonomisin neresi güçlü ? kağıttan kaplan hatat kedi oluverdik birden bire.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Nisan 2019