• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Destici'den iş yeri kapanan esnaflarla ilgili hükümete çağrı

BBP Lideri Mustafa Destici, "Kovid-19'la mücadele kapsamında işini kaybeden veya iş yeri kapanan esnaflarımızla ilgili çare üretilmesi zaruridir." ifadelerini kullandı.

Yeniakit Publisher
2020-11-26 21:32:00 -

BBP Lideri Mustafa Destici, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında işini kaybeden yahut iş yeri kapanan esnaflarla ilgili hükümete çağrıda bulundu.

Destici, "Maalesef bu virüs canımızı yakmaya devam ediyor. Hastanelerimizin hizmet veremeyecek noktaya gelmemesi için gerekli görüldüğü takdirde yeni kısıtlamalara gitmekte de tereddüt edilmemeli." dedi.

BBP Lideri, sözlerinin devamında şunları kaydetti:

"Ancak bu tedbirler noktasında kapattığımız esnafmızla ilgili bir çare üretme zorunluluğu vardır devleti yönetenlerin. Bizim teklifimiz: Bir, esnafın doğalgaz, su, elektrik gibi faturaları en az 6 ay süre ile ertelenmeli.

İki, esnafa hibe ve faizsiz kredi desteği yapılmalı.

Üç, işçilere yapılan ödenek miktarı artırılmalı.

Dört, Nisan 2020'den sonra işe girip de ücretsiz izne ayrılan işçiler de aynı ödenekten faydalanmalı. Krediler, gerçek ihtiyaç sahibi olan esnafa, fatura, kira ve mal karşılığı verilmelidir. Pandemiden etkilenen esnafa, tüccara, üreticiye faizsiz verilmeli. Bankalar pandemi döneminde de kar yapmış. Vatandaş batıyor, banka kar ediyor. Türkiye ekonomisi %10 küçülüyor, bankalar %20 kar artışı açıklıyorlar. Pandemiden en çok etkilenen; hizmet, ulaşım, turizm sektörlerinde düşen iş oranında gerekli yardım ve iyileştirme mutlaka yapılmalıdır.

Devlet neyi varsa bugün zorda kalan için harcayacak. Biz belli bir süre yatırımları durduracağız. Yoldur, köprüdür, inşaattır, durduracağız, ne zamana kadar, pandemi bitene kadar neyimiz varsa hepsini vatandaşımıza vereceğiz. Zorda kalan ihtiyaç sahibi olan esnafımıza, işçimize, memurumuza, köylümüze, çiftçimize, üreticimize, sanayicimize, imalatçımıza vereceğiz. Zaman o zaman. 6 ay gibi bir süre gözüküyor önümüzde, 6 ay bunu yapacağız. Tek önceliğimiz bu olacak."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Şahin

O yardim istediğiniz esnaflar mali 10 kati Fahir fiyatla satarken niye sesiniz çıkmıyordu. bu halktan çaldıkları ne olacak
 • Yanıtla

Ayhan

Kardeşim çiftcin hasatı kaldırdı dolar yaptı bakmayın agladıklarına ben şehirde oturuyorum apartmanınız 12 daire 9 tanesi çiftci adanlar senede 2 ay kalıyorlar ihtiyaçları olsa kiraya verir memurkuk ne var öğretmen diyor ki okula gitmesemde diyor ki 200 lira her gun bana verecek diyor eee esnaf ne yapacak benim kıraathanem de 5 kişi çalışıyordu hepsi evli çarpın 4 ile 20 kişi ekmek yiyordu nasıl olacak zaten hiç açılmadı ki kapattılar kıraathaneleri ben tek çalıştım yine çay parasıyla kendi kiramı zor ödedim siz guzellik merkezi açın berberi açın ganyanları açın gidinde bir bakın buralara hepsi hastalık bulaştırıyor bilim kurulu karılarının korkusundan guzellik merkezlerini kapatamadı bu nasıl bir akıldır nasıl bir kuruldur anlayana aşk olsun ama seçimde gelecekler kıraathanelere bu politacılar o zamana saklıyorum cevabımı...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23