• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Deprem bölgesinde okulların açılması ertelenecek mi?

Deprem bölgesinde okulların açılması ertelenecek mi? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, deprem bölgesinde okulların açılmasına ilişkin konuşma yaptı. Elazığ ve çevresinde meydana gelişen depremin ardından vatandaşlar, Elazığ ve çevre şehirlerde "okullar tatil mi?" şeklinde araştırma yapıyordu. Milli Eğitim Bakanı Selçuk, bu konuya bir açıklık getirdi. İşte Ziya Selçuk'un deprem bölgesindeki okulların geç-erken açılmasına ilişkin açıklaması...

2020-01-27 16:51:00 -
Deprem bölgesinde okulların açılması ertelenecek mi?

Deprem bölgesinde okulların açılması ertelenecek mi? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, deprem bölgesinde okulların açılmasına ilişkin konuşma yaptı. Elazığ ve çevresinde meydana gelşen depremin ardından vatandaşlar, Elazığ ve çevre şehirlerde "okullar tatil mi?" şeklinde araştırma yapıyordu. Milli Eğitim Bakanı Selçuk, bu konuya bir açıklık getirdi. İşte Ziya Selçuk'un deprem bölgesindeki okulların geç-erken açılmasına ilişkin açıklaması...

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, deprem bölgesi için okulların açılmasına ilişkin açıklamada bulundu. Selçuk; "Bütün okullara gönüllü rehber arkadaşlar dağıldılar. Bu arkadaşlarımız oralarda toplantılar yapıp velilerle görüştüler. Velilerden gelen talepler doğrultusunda çalışmalar da yapıldı. Benim akademisyen olarak alanımın PDR olması dolayısıyla, akademisyen arkadaşlarımızdan bir destek alma şansımız oldu. Bu konu önemli o nedenle çalışmaları bir an önce başlatttım. Öncelikle daha riskli olan gruplardan başlamak üzere bir rehabilitasyon çalışması başlatıldı. Bu çalışmalar küçük gruplar halinde ya da bireysel rehabilitasyon şeklinde başladı. Bir yandan da oyun grupları başladı. Bütün bunların amacı çocukları yargılamadan, onları anlamaya çalışmak." şeklinde konuştu.

deprem bölgesinde yıkılan okul

Sözlerine; Çocuğun korkularının gerçekten olup olmamasının bir önemi yok. Onun öyle hissetmesinin bir önemi yok. Etrafında yetişkinler olmayabiliyor, onları yalnız bırakmamak da çok önemli. 19 bin civarındaki öğretmenimize afet eğitimi yaptık. Çocuklar açısından önemli olan onların korkularının bir şekilde anlaşılmaya çalışılması ve arkadaşlarıyla beraber rehabilite olmasını hızlandırmak.

Bir genel tarama yapıldı. Birkaç okulumuzda ciddiye alınabilecek hasarlar var ama bu yıkım değil. Bu çalışmalardan sonra diğer okullarımızın da hazırlanması konusunda valilik her türlü çalışmayı yürütüyor. Okulların eğitim öğretime hazırlık konusundaki durumu birkaç gün içerisinde ortaya çıkacak. Riskli diyebileceğimiz okullarda da çalışmalar başladı.

Bizim için önemli olan bu okulların güvenli olup olmadığı. Biz gerekirse erteleriz, gerekirse hemen başlarız. Bunun için somut kanıtlara ihtiyacımız var ve şu anda kanıt toplama işlemi devam ediyor. İlk hissettiğim duydu, çocukların fiziksel olarak daha yakın olma istekleri. O yüzden grup çalışmaları yaptık. İnanılmaz şekilde katılım oldu. Çocuklarla, onların rehabilitasyonu için uğraşırken ben kendimin rehabilite olduğunu hissettim. Onlarla yan yana olmak çok değerli. Rehabilitasyon çalışmaları gün boyu sürüyor aynı zamanda velilere yönelik çalışmalar da sürüyor." şeklinde devam etti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Safya HARMAN

Ne zaman açılacağı bir kaç gün sonra belirlenecek demek bu kadar zor mu?
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı