Deizm en büyük şirktir! İstanbul'da faaliyete başladılar

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın sapıklık olarak değerlendirdiği deizm inancını yaymak adına İstanbul'da gençleri zehirleyen bir dernek kuruldu.

08 Kasım 2018 Perşembe 13:09
Deizm en büyük şirktir! İstanbul'da faaliyete başladılar

İstanbul'da, Diyanet İşleri Başkanı'nın 'sapıklık' olarak değerlendirdiği deizmi savunan bir dernek kuruldu. FETÖ ve Adnan Oktar gibi yapıların oluşturduğu tahribatı kullanan Türkiye düşmanları deizm fikri ile yeni bir deneme yapmış ve gündemi uzunca bir süre meşgul etmişlerdi. Suni bir şekilde başlatılan deizm tartışması sonrası bu fikri ete kemiğe büründürerek ‘Deizm Derneği’ni kuranlar, toplumsal kargaşayı ve yozlaşmayı artıracak yeni adımlarını daha kurumsal bir zemine oturtmaya çalışıyorlar.

Derneğin kurulması ve kurucu üyelerin yaşam hikâyeleri ile toplumda çok ciddi bir propaganda yapmaya başlamaları, bu yapının ve fikrin arkasında yabancı ellerin olduğu hissiyatını güçlendiriyor. Konu hakkında konuşan uzmanlar, Türkiye’nin kodlarında bu tür fikirlerin bulunmadığını bu yapılara karşı çok dikkatli olunması gerektiğini söyleyerek bazı önemli noktaların altını çizdi.

Deizm en büyük şirktir

Konya Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Çeker, deizmin insanın Allah'a karşı egemenlik savaşı anlamına geldiğinin belirtti. Deizm tehdidine dikkat çeken Prof. Dr. Çeker, “Yani İnsan 'Allah kâinatı yarattı, O'nun işi bitti, kenara çekildi, kâinatı ben idare edeceğim, Allah idareye karışmasın' diyor. İşte bu, en büyük şirktir ve İslâm'a karşı uydurulmuş bir küfür hareketidir. İnsanı, kendi kendisinin tanrısı olarak kabul etmektir. Kur'an bunlar hakkında 'nefsini ilah edinenler' ifadesini kullanmaktadır. İnsanoğlu hiç unutmamalı ki, 'Yaratma da Allah'ındır, yürütme de” dedi.

Müslüman’ın kâfir yapılması için çalışıldığını dile getiren Çeker, “İnsanımız bu gibi yaldızlı söylemlere karşı uyanık olmalı ve dinine/imanına sahip çıkmalıdır. İnsan haddini bilmeli, hâşâ ilah ve Rab olma iddiasına sakın kalkışmamalıdır” uyarısında bulundu.

Amaçları dinsel birlikteliği yok etmek

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Öğretim Üyesi Felsefe ve Din Bilimleri Başkanı Prof. Dr. Ahmet Onay, Deistik inançların ‘Tanrı var mı, var. Biz ne yapmamız gerekiyorsa bilimle yaparız” anlayışında olduğunu kaydederek, İslam’ın temel anlayışının ‘la ilahe illallah’ inancı ile her şeyin Allah’tan geldiğine inanmak olduğunu söyledi. Prof. Onay asıl amacın toplumu bir arada tutan dinsel birlikteliği yok etmek olduğunu dile getirdi.

Dışarıdan gizli bir elle yapılıyor

Deistlikten sonraki aşamanın sekülerizm, daha sonrasının ise ateistlik olduğunu vurgulayan Onay, şunları kaydetti: “Dünya, dini sonuna kadar eleştirerek dinsizliğin bir çıkış olmadığını artık anlamış ve dini destekleyici açıklamalar yapar bir duruma gelmişken Türkiye’de Deizm konusu ile aksi yönde gidilmesi çok anlaşılabilir değil. Bu da sanırım bu olayın dışarıdan gizli bir elle yapıldığı algısını güçlendiriyor. Bunlarla mücadele için din eğitiminin baştan aşağı elden geçirilmesi gerekiyor. İlahiyatların anlayışlarını tekrar sorgulamak icap ediyor.”

Dert din değil dert başka

FETÖ’nün bıraktığı “Dinler Arası Diyalog” anlayışını andıran deist düşüncelere sosyologlardan da eleştiri geldi. Sosyolog İsmail Öz, “FETÖ ve Adnan Oktar gibi yapıların din üzerinde oluşturduğu tahribatı kullanmak isteyen fırsatçılar Türkiye’nin bu açığından çıkar elde etmek isteyen grupları harekete geçirdi. Kendilerini deist olarak lanse etseler bile arka planda bunlar bir kukla olarak kullanılıyor. Bu yapılar dini duyguları zedelenmiş gençleri hedefleyerek ve onları kendi içlerine katarak bunun üzerinden başka bir yol arayışındalar” şeklinde konuştu.

Deizm nedir?

Deizm, tüm dinleri reddeden bir inanç olarak ortaya çıktı. Deizm genel olarak dünyaya ve evrenin işleyişine müdahale etmeyen tek tanrı olduğuna inanır. Dinsel bilgiye akıl yoluyla ulaşılabileceğini savunur. Vahiy gibi konular reddeder. İstanbul’da kurulan derneğin başkanı Özcan Pali, sosyal medya üzerinden yaptığı gerçek dışı açıklamalarla genç beyinleri zehirliyor.

Gençlere kurulan tuzak

Deizmi sapık ve batıl bir anlayış olarak nitelendiren Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Bizim milletimiz bu anlayışa asla prim vermez. Ateizm Tanrı'yı da dini de her şeyi inkar etmek ama deizm çok enteresan bir tuzaktır. Bu tuzağa gelme noktasında olan arkadaşlarınız olursa onları uyarınız" çağrısında bulunmuştu.

(Milat Gazetesi)

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 08 Kasım 2018 Perşembe 13:09

YORUM YAZ

 • mehmedmehmed4 ay önce
  din ve devlet işlerini ayırırsan deist de çıkar sapıkda çıkar ahlaksda türer cahilde çoğalır
 • Ax111Ax1114 ay önce
  Vehhabi/Selefi hareketin temelinde Sünnet ve Hadisi hafife alma var. Hatta ileri safhalarında düşmanlığı var ( açıktan ve doğrudanyapmıyorlar). Peygamber'in pasifize edilmesi ve hatta reddi var. Deizm'de ise ilaveten Allah'ın da reddi var. Tesadüfe bak izanın izasına gel. DEizm dediğiniz büyük bir proje. Daha orta bir şey yok. Acısı, sızısı 15-20 sene sonra çıkacak. Ama kıvrandıracak. yazık, çoook yazık. Bu ümmete yazık, Türkiye'ye yazık. Bir taşla beş kuş vurmanın hesabını yapıyorlar. Devlet ve Diyanet bıTassavvufi çevrelerle işbirliği yapıp bu işe el atmalı. Başka da bir diyeceğim. Kalın sağlıcakla.
 • maraşlımaraşlı4 ay önce
  Arkadaşlar boşuna kızmayın isteyen istediği derneği kursun , kursunki kimin hangi safta olduğunu ne mal olduğun bilelim. Önemli olan fetö gibi müslüman gibi görünüp münafıkça dernekler kurmaları , bunlar içimizdeki truva atları , bırakın isteyen istediğini gibi inansın hesabını Allah cc verecek , biz hesaba çekmeye memur değiliz kimseyi , Bugün ülkemizde dernek adı altında terör , kumar , fuhuş çeteleri var. Bu tür illegal örgüt ve kuruluşlar dernek kimliği ile kurumsal hareket etmekteler. Baksanıza kanatlı hayvan severler derneğinde horoz döğüştürüyor adam , Ama tabikide en büyük iş yine devlete düşüyor. Boş boş oturup internette vakit geçiren devlet memurları halkın içine inip tek tek denetlemeli , aldığınız parayı haram etmeyin sayın devlet memurları işinizi hakkıyla yapın ve çoluk çocuğunuza helal lokma yedirin. bilmem anatabildimmi
 • 4 ay önce
  ......................
 • Huseyn CiftciHuseyn Ciftci4 ay önce
  Diyanet İşleri Başkanmıza sesleniyorum. Başkanlıkta sizin üzerinize giydirdikleri, dallı güllü nakışlı simli kıyafet, katolik Papa'nın kıyafetinin taklidi olarak düşünülmüş. Asla müslümana yakışmayan piyanist şantör sahne kıyafetine benzemektedir. Hz Peygamber SAV, son derecede sade giyinirdi. o kıyafetleri yasaklayın ve bir daha giymeyin. sizlerin bu halinizi görenler, dini mubini İslam'dan soğuyor, araya böyle ajanlar girince de nefret ediyorlar. önce kendimizi düzeltelim.
 • kemal arslankkkemal arslankk4 ay önce
  Bir şey olmaz,sakin olun: )
 • hasan hüseynhasan hüseyn4 ay önce
  bir süre önce turkçe başta olmak üzere bölgemizde cia yetiştirecek ajan arama haberleri medyaya yansımıştı.muhtemelen bu elemanlar böyle kamufle ediliyorlar toplumlarında.dikkatli olunmalı.sivil dernek makyaj
 • cccccccc4 ay önce
  ....ceksin alayını.
 • mustafamustafa4 ay önce
  KISA NOT ; Eyer biz ülkemizdeki dernekleri kapatırsak onlarda yurt dışındaki dernek ve kuruluşlarımız kapatırlar bu uluslar arası kuraldır. Şimdi bazıları kapatsınlar der ama izim vatandaşlarımız orda ne yapacak onu düşünmezler. Gelelim gençlik konusuna ben gençlerin bu tuza düşeceğine inanmıyorum nedenmi çünkü gençliğin çoğunluğu dinden bir haber bu adamların gençleri yoldan çıkarması için önce onlara dini öğretmesi lazım sonrada bu zehirli fikri yayması lazım bunuda yapamayacaklarına göre korkmak yersiz. Korkacaksak yılan'ın büyüğü olan internetten gençleri koruyun çünkü FACEBOOK, YOUTUBE gibi yerlerde namuslarını bile para karşılığı satar hale geldi bu gençlik. Ana babasına parmak atanmı jop sokanmı kıçında dinamit patlatanmı ne ararsan var.Devlet bu konu üzerine kafa yormalı artık diyanet uyumamalı bu konularda atak olmalı. Eskisi gibi artık kürsülerden olmuyor bu iş diyanet internet sahasına inmeli artık özel ekiplerle.
 • Ahmet öztürkAhmet öztürk4 ay önce
  Dernegin kurulmasını neden izin veriliyor ben bunu anlamıyorum,reis bu konuda neden birşey yapmıyor artık reisde bu ülkeyi yönetemez hale geldi,hal yasası bile savsaklanıyor,çıkacağı meçhul çarşı pazar yanıyor hala hâl yasası savsaklanıyor,biz neden başkanlık sistemine geçtik,çünkü tüm yasaların çabuk ve ivedilikle çıkması için fakat bir arpa boyu yol alamadık,yazıklar olsun
 • hayrihayri4 ay önce
  kardesim bunlar sanki eskiden yoktu faaliyete baslamis, gülsürmeyin adami, dinsizin en dinsizi bizde, imanlinin en imanlisida bizde, herkes istedigine inanmakta serbest kardesim! simdi Türkce ezan okunsun gibi, Türkiye laik bir devlettir, islamda neymis diyenlerle bunarin arasindaki fark nedir? yani deizim, kemalsit ataist,,,... yani ayni toplum degilmi, sadece isimleri degisikmis, gayri müslimin, az gayri müslimi cok gayri müslimi olurmu????
 • Dalman Dalman 4 ay önce
  Bir ülkede cami kilise havra varsa deistlerinde toplanma mekanı olmalı.yorumlari okuyorumda ne kadar tahammulsuzuz.halbuki bu vatan deist Türklerinde vatani.herseye sahip olabilirsin ama insanın inanç veya inancsizligina mudahele edemezsin.dinine güveniyorsan onu ikna edersin yoksa o seni ikna eder deist olursun.devlet mudahele edemez.
 • Ali Ali 4 ay önce
  "...İnsan, kendisinin başı boş bırakılacağını mı sanır?..."ᅠ ﴾Kıyamet:36﴿
 • geberen dinsiz şarşargeberen dinsiz şarşar4 ay önce
  Şarşar nuri hayatta olsaydı, bu derneğin başındaydı şimdi..
 • SelâmiSelâmi4 ay önce
  ŞİMDİ BUNLARA SES ÇIKARMAMAK DEMOKRASİ ÖYLE Mİ.? BÖYLE DEMOKRASİNİN....
 • HaticeHatice4 ay önce
  Ak parti dernek olarak bunlara musaade etmez yalnis yonlendirmeyin insanlari gidin arastirin kim musaade etmisse ona sorun
 • engineerengineer4 ay önce
  .. kanunları iziniyle kurulmuş yasal bir dernek, tıpkı lgbti ve ak-lgbti gibi , yeterki yasalarla kurulsun, kayır altında olsun, tıpkı yasal fuhuş,yasal kumar, yasal içki,yasal birliktelik(zinaya birliktelik deniyor), yasal domuz çiftliği, yasal zina, gibi, örnekler çoğaltılabilir.
 • eminemin4 ay önce
  Ateizm derneği tutmayıp kapanma kararı alınca deizme geçtiler! ikisi arasında hiç bir fark yok, deist ne ise ateist o! Sadece Allahsızlığı izah edemeyen sorulardan kurtulmuş oluyorlar! Ayrıca kemalist profil kullana bir çok kişi deist olduğunu söylüyor, itiraf ediyor, yani gayrimüslim!
 • Rabia Zafer Rabia Zafer 4 ay önce
  Devlet, Bunlara Neden İzin Veriyor, Neden Kapatmıyor ?Yetkiler Devletin Elinde Değil mi? Bu Tür Derneklere Asla Taviz Verilmemelidir. Hepsi Bir Tuzaktır. Hiç Şüphesiz ki.
 • YusufYusuf4 ay önce
  Suud u elestiriyoruz hakli olarak,ama dininize Allahimiza küfreden dernege müssade etmiyorlar en azindan! Bizde maalesef üzülerelek söylüyorum bu gibi dernekler cirit ariyom Neden müdahale edilemiyor???
 • YusufYusuf4 ay önce
  Böyle sapık bir derneğin kurulmasına kimler ruhsat veriyor arkadaş
 • ihsanihsan4 ay önce
  devlet bu zararlı derneklere müsade etmesin
 • samisami4 ay önce
  Rabbimiz Allah günah işlemeyin demiyor günaha yaklaşmayın diyor.Sen şimdi milletin önüne günaha şirke düşecek oluşumlar sunarsan insanlarda düşmanlarda bunu fırsat bilir senin inancını itikadını yok eder.Kim izin verdi bu derneğe devlet,devlet kim akp.Akp yi kim destekliyor müslümanlar.Peki o zaman suçlu kim akp ye oy veren onu destekleyen insanlar değil mi.
 • AhmetAhmet4 ay önce
  Dernek kurmaya gerek yok ki islamı sadece vitrinine koyan ama özüne zıt yaşayanlar zaten insanları bu yöne doğru itiyor.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

27 Mart 2019