Değeri 4,5 milyon dolar! Türkiye'den Afganistan'a askeri malzeme hibesi

Türkiye, Afganistan'la imzalanan ve 21 Eylül 2018'de yürürlüğe giren anlaşma kapsamında ülkeye 4,5 milyon dolar değerinde askeri malzeme hibe etti.

11 Temmuz 2019 Perşembe 16:10
Değeri 4,5 milyon dolar! Türkiye'den Afganistan'a askeri malzeme hibesi

Türkiye, Afganistan'a 4,5 milyon dolar değerinde askeri malzeme hibe etti.

Türkiye ve Afganistan arasında imzalanan ve 21 Eylül 2018'de yürürlüğe giren "Askeri Malzeme Hibe Anlaşması" kapsamında temin edilen askeri malzemelerin teslimine başlandı.

Hamid Karzai Havalimanı'nda düzenlenen teslim törenine Genelkurmay Başkanlığı adına Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Albay Ertuğrul Bayram Ak, Afganistan Milli Savunma Bakanlığı Teknoloji ve Tedarik Başkanı Alişah Gaznival katıldı.

"Her konuda desteğe hazırız"

Törende konuşan Askeri Ataşe Ak, iki ülke arasındaki tarihi bağlar ile kardeşliğin önemine dikkati çekti.

Albay Ak, Afgan makamlarınca talep edilen her konuda desteğe hazır olduklarını ve askeri alanda bu desteğin bugüne kadar imzalanan anlaşmalar ve protokollerle devam ettirildiğini söyledi.

"Afgan halkı, Türkiye'yi kardeş olarak görüyor"

Türk askerinin Afganistan'daki varlığının sadece NATO görevinden kaynaklanmadığını ifade eden Ak, barışın tesisi için Afgan halkının desteklenmesinin bir kardeşlik görevi olarak görüldüğünü vurguladı.

Afganistan Milli Savunma Bakanlığı Teknoloji ve Tedarik Başkanı Gaznival, Afgan halkının Türkiye'yi kardeş olarak kabul ettiğini belirtti.

Gaznival, ülkesinin, Türkiye'nin, yardım ve katkılarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Yaklaşık 4,5 milyon ABD doları tutarındaki askeri malzeme ile Afgan Milli Ordusunun lojistik destek faaliyetlerine katkı sağlanması amaçlanıyor.

Malzemeler arasında askeri giyim, ekipman, donatım ve ordu malzemeleri bulunuyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Temmuz 2019 Perşembe 16:10

YORUM YAZ

 • cccccc10 gün önce
  İşte güçlü Türkiye.... Hibe alan ülkeden Hibe eden ülkeye getiren hükümeti kötüleyenlere gelsin.
 • Rabia Zafer Rabia Zafer 11 gün önce
  ABD, Afganistan dan, Defolup Gitmedikçe Oraya Ne Barış Ne Huzur Gelmez. Hiç Şüphesiz ki.
 • Mehmet Tanriverdi Mehmet Tanriverdi 11 gün önce
  Keşke haber yapmasaydınız, bazı aklı kıt insanlar cıkar, acız diye bagrır
 • EmekliEmekli11 gün önce
  Emekliye % 5, kendi maaşlarına % 26 zam yaparken 5 milyon suriyeliyi beslerken şimdi de sağa sola askeri malzeme hibesi.. Bu ülkenin kaynakları ye ye, başkalarına yedir yedir , temsildentasarruf yok vatandaşa da tasarruf .. İntibakvermekten kaçanlar bazılarını 18 bin ekstra maaşla paraya boğuyorlar.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Temmuz 2019