Davutoğlu’nun medya takımı 'İmamoğlu aşkı'yla! Hayrettin Karaman’ın yazısına “Pir Sultan”la cevap verdi!

İlahiyatçı Hayrettin Karaman’ın eski başbakan Ahmet Davutoğlu ve destekçilerini kastederek kaleme aldığı yazısına tepki gösteren Karar yazarlarına, Yusuf Ziya Cömert de katıldı.

16 Haziran 2019 Pazar 16:20
Davutoğlu’nun medya takımı 'İmamoğlu aşkı'yla! Hayrettin Karaman’ın yazısına “Pir Sultan”la cevap verdi!

 Ali  Bulut  yeniakit.com.tr  İlahiyatçı Hayrettin Karaman’ın, “Doğrucu Davut Olmak” başlıklı yazısıyla “Tam da seçim öncesi CHP zihniyetine koz verecek tavırlardan kaçınmak gerektiği” yönünde ikazlarda bulunması üzerine, Davutoğlu takımının önde gelen gazetecileri Taha Akyol, Yıldıray Oğur ve Akif Beki’den tepkiler yükselmişti. Furyaya, Karar Yazarı Yusuf Ziya Cömert de katıldı. “Padişah”a karşı çıktığı için idam edildiğini” öne sürdüğü Pir Sultan ile “Doğrucu Davut” arasında ince bağlantılar kuran Cömert, mesajlarını, “Demek ki çok öfkelenmiş Pir Sultan!” başlığı altında verdi.

İlahiyatçı Hayrettin Karaman’ın Davutoğlu ekibini işaret ederek “Doğrucu Davut edalarıyla birilerine koz vermenin” yanlışlığına işaret ettiği ve önemli ikazlarda bulunduğu yazılarına, İmamoğlu zihniyetine tam destek veren Karar yazarlarının tepkisi devam ediyor. Recep Tayyip Erdoğan’ın kendilerine yakın ilgi gösterdiği dönemlerde, Erdoğan’a tam destek veren , yakın ilginin kesilmesinden sonra ise katı muhalif tutuma yönelen Taha Akyol, Yıldıray Oğur ve Akif Beki’den sonra Karar Yazarı Yusuf Ziya Cömert de, “Pir Sultan Abdal” figürü üzerinden mesajlar yolladı.

Davutoğlu  ya da Pir Sultan…

Söz doğru olacak, ama doğru söz yerinde, zamanında, faydadan çok zarara sebep olmadığında söylenecek ki, hikmetli de olmuş olsun.” diyen Hayrettin Karaman’a  Pir Sultan Abdal üzerinden cevap veren Cömert, yazısına “Demek ki çok öfkelenmiş Pir Sultan!” başlığını oturttu.

Cömert’in yazısında ilginç ifadeler dikkat çekti:

“(..) O devirde Şah ile Padişah’ın arası çok bozuk.

Safeviler Sivas’a, Tokat’a kadar uzanmış. İsyanlar olmuş.

Osmanlı’nın eli ağır.

Payitahttan ferman gelmiş, Hızır Paşa, Pir Sultan’ı idam etmiş.

‘Hızır Paşa bizi berdar etmeden,

Açılın kapılar Şah’a gidelim!

Siyaset günleri gelip çatmadan,

Açılın kapılar Şah’a gidelim!’

Doğrucu Davut Göndermesine Pir Sultan ve Tayy-i Zaman Göndermesi

Cömert, İlahiyatçı  Hayrettin Karaman’ın “Doğrucu Davut” diyerek Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu işaret etmesine “Pir Sultan” göndermesiyle karşılık verdi:

“Mısraları da gösteriyor ki, Pir Sultan Abdal, son demine kadar diyeceğinden geri durmamış.

Buradaki ‘siyaset’in ‘idam’ olduğunu ihtiyaten hatırlatayım.

Dertliysen, söylersin.

Söyleyince de başın daha çok derde girer!..

(..) Pir Sultan’ı beş yüz sene sonra bir daha yargılamak? Hele hele ‘dar’a götürmek.

Görüyorum, heveslisi var.

Tövbeler olsun. Ben sözün güzelini ‘bugüne hitap ediyormuş gibi’ alıp, sahibine dua göndermeyi tercih ederim. (..) Bundan sonrası biraz siyasi. (..) Biliyorum, ‘çağdaş’ bir kulak ‘cücük’ kelimesini estetik bulmayabilir. Bana ne, rahatsız olan tayy-i zaman etsin.

Bugün, şiirlerini okurken gördüm.

‘Koca başlı koca kadı/Sende hiç din iman var mı?/Haramı helali yedi/Sende hiç din iman var mı?’

‘İman eder amel etmez/Hakk’ın buyruğuna gitmez/Kadılar yaş yere yatmaz/Hiç böyle bir şeytan var mı?’

Demek ki çok öfkelenmiş Pir Sultan.

Şiirden, türküden bağımsız olarak, Pir Sultan’ın şu deyişi hangi kadıya, hangi fetvasından dolayı söylediğini bilmek isterdim.”

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Haziran 2019 Pazar 16:20

YORUM YAZ

 • nadim hatipoğulları nadim hatipoğulları 29 gün önce
  yarabbi müslümanı müslümana düşürme cahil müslümanın ve cahilliğin şerrindenşeytanınşerrinden sana sığınırız YARABBİ NEFSİMİZE KUL EYLEME BİZİ KENDİNE SAMİMİ KUL EYLE BİZİ OKU EMRİNİN YÜZÜSÜHÜRMETİNE RIZAN İÇİN İLİM BİLİM ÖĞRENEN İNSANLIĞA İNSANIMIZA VE MÜSLÜMAN TÜRK MİLLETİNE HİZMET EDENLERDEN EYLE BİZLERİ VE İDARECİLERİMİZİ DOĞRULUKTAN AYIRMA AMİN.
 • veliveli1 ay önce
  Davutoğlu'nun avanesini ciddiye almıyorum. Aynı taifenin aynı versiyonu Reis'in yanında da var. Üstüne doğru/yanlış, haklı/haksız kavramlarına zerrece itibar etmeyen, kendilerinden en küçük farkla ayrılanları bile hain yaftasıyla en uzağa itme başarısını gösteren trölleri de eklediniz mi fazlası var eksiği yok.Ancak Davutoğlu'nun kendisini adam zannetmiştik. Hata etmişiz.
 • BekirBekir1 ay önce
  Bu karardaki davutoglunun kopegi satilik kalemler arpalari kesilince ilke maneviyati bir kenara birakip imansizoglunu kopurtmeye basladi serefsizler....Biraz ilkeli olun serefsiz olmayin bir durusunuz olsun Erdogan dusmanligi sizde seref haysiyet onur birakmamis tam köpek olmuşsunuz tam....Chpnin kopekligini yapmayin değmez dinsiz partiyi köpürmeye sonra tarih sizi nefretle anar bunu bilesiniz....Azıcık onurdami kalmadı sizde.
 • Kara-rKara-r1 ay önce
  Karar denen fitne yuvasinda H.Albayrak haric herkes Feto yalamasi. Devlet millet aleyhine 7-24 fitne uretiyor kin tohumlari ekiyorlar. O mikroplara goz yumannefeslerini kesmeyen bir devletin ömrü uzun olmaz.
 • takiitakii1 ay önce
  bu ne ukalalık ne alaka pir sultal kim padişah kim ne kadar ilginç eski olaylarla bağlantı kurmaya çalışmak yalanlarla dolu laflar ne alaka pariste haçlılarla beraber olan kim kafirle beraber strateji kafirle işbirliği kafirle beraber olandan islam dinine hayır gelmez
 • ZazaZaza1 ay önce
  Biz zannettik ki uzun bacaklı İngilizler içimize sadece Sefarad yahudisi selanikliyi yerleştirmiş... Meğer ne safmışız içimizde ki selanikliler bitmeyecek gibi gözüküyor.
 • Rıza Rıza 1 ay önce
  Ahmet taşgetiren de boş geçmemiş. İmamoğlu her birini ayrı ayrı öpecek.
 • aliali1 ay önce
  28 şubatçılarla,vesayetçilerle,ABD ile,Vahşi batıyla İsrail ile,Din düşmanı malum zihniyetle,Terörist Fetö ile,Pkk ile mücadeleyi bırakıp tüm bunlarla mücadele eden adamla mücadeleye sizi iten sebep nedir bir açıklasanız da öğrensek kuyruk acınızı KARAR cılar.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

17 Temmuz 2019