• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Darbeciler serbest mağdurlar 'hala' içeride!

Yeniakit Publisher
2024-05-20 09:57:00 -
Darbeciler serbest mağdurlar 'hala' içeride!

28 Şubat döneminde 20 yıldan fazla cezaevinde yattıktan sonra yeniden yargılama talebi ile tahliye olan Ali Acar, 2021 yılında müebbet hapis cezasına çaptırılmıştı. Ali Acar'a verilen müebbet cezası itirazlara rağmen iptal edilmedi ve 13 Ağustos 2022’de tutuklanarak cezaevine konuldu.

28 Şubat mağduru Ali Acar, 20 yılı aşkın süre cezaevinde yattıktan sonra yeniden yargılama talebi ile tahliye olmuştu. Savcının önceden verilen hükmün onanması yönünde mütalaa verdiği mahkeme 2022 yılında İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. 28 Şubat darbecilerinin sağlık gerekçesiyle affedilmesi Sivas davasının mağdurlarını gündeme getirdi. 28 Şubat’a giden süreçte kimi sadece otel önünde gösteriye katılıp slogan attığı kimi ise olay yerinde bile olmadığı halde intikam mantığıyla 31 yıldır cezaevinde. Sivas dosyasında halen 23 kişi tahliye bekliyor. Bunlardan biri olan Bülent Düvenci, 49 yaşındayken girdiği cezaevinde şu an 80 yaşında. Düvenci’de demans başlangıcı da var.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 28 Şubat davası hükümlüsü eski generaller Çevik Bir, Çetin Doğan, Erol Özkasnak, Fevzi Türkeri, Yıldırım Türker, Cevat Temel Özkaynak ve Aydan Erol'un kalan cezalarını affetmesi, yıllardır cezaevinde bulunan Madımak mağdurlarını akıllara getirdi. Darbeci generaller, "sürekli hastalık ve kocama hali" kapsamında affedilmişlerdi. Benzer sağlık sorunları bulunan Madımak davası sanıkları ise içeride yaşlandı.

23 MAĞDUR TAHLİYE BEKLİYOR

Sivas davasında şu an cezaevinde 23 hükümlü var. Bunlar İbrahim Duran, Muhsin Erbaş, Cafer Tayyar Soykan, Harun Gülbaş, Yunis Karataş, Harun Yıldız, Faruk Ceylan, Adem Kozu, Bekir Çınar, Ahmet Oflaz, Zafer Yelok, Erol Sarıkaya, Faruk Sarıkaya, Ekrem Kurt, Ömer Faruk Gez, Erkan Çetinkaya, Faruk Belkavli, Bülent Düvenci, Mevlüt Atalay, Ali Kurt, Kenan Kale, Uğur Yaraş ve Halil İbrahim Düzbiçen. 7’si Sivas E Tipi Cezaevi’nde, diğerleri ise Tokat T Tipi Cezaevi’nde kalıyor.

31 YIL OLDU

Bülent Düvenci, Cafer Tayyar Soykök, Muhsin Erbaş ve Faruk Ceylan 1993 yılından bu yana 31 yıldır cezaevindeler. 59 yaşındaki Ceylan, adeta içeride yaşlandı. Ceylan cezaevine girdiğinde daha 28 yaşında, hayatının baharındaydı. Şu an 60 yaşında olan Erbaş ile 70 yaşındaki Soykök de öyle. Onların da hayatları cezaevinde geçti. Bülent Düvenci ise cezaevinde 80 yaşını tamamladı. 49 yaşındayken içeri alınan Düvenci’de demans başlangıcı var, kalp kapakçığı da yüzde 46 oranında çalışıyor.

ONLAR DA HASTA
28 Şubat davalarıyla yakından ilgilenen Av. Selçuk Kar ve Av. Kaya Kartal, darbeci generallere uygulanan “sürekli hastalık ve kocama hali kapsamındaki affın” Madımak sanıkları için de uygulanması gerektiğini ifade etti. Av. Kar,
ÖNE ÇIKAN VİDEO

“Bu insanlar 31 yıldır cezaevinde. Çoğunun yaşı 70-80'i geçti, hastalıkları da var. Onlarla ilgili de af mekanizmasının işletilmesi gerekiyor. Kaldı ki Madımak’ta birçok provokatör vardı ve onların eylemi 28 Şubat darbecilerinkinden ağır değildi” dedi.

ÖCALAN’DAN ÇOK YATTILAR

Hâlâ cezaevinde olan 28 Şubat mağdurlarını da hatırlatan Kar, “28 Şubat iklimini oluşturanlara işletilen hoşgörü, 28 Şubat mağdurlarına da işletilmeli. Darbecilerle ilgili husus, mağdurlardan kimse cezaevinde kalmadıktan sonra gündeme gelmeliydi. Cezaevlerinde, PKK elebaşı Abdullah Öcalan'dan fazla hapis yatan ve affedilmesi gereken insanlar var” diye konuştu.

DARBECİLER SERBEST MAĞDURLAR İÇERİDE

Av. Kaya Kartal ise darbeci generallerin salınmasına neden olan Adli Tıp raporlarına dikkat çekti: “Benzer durumda olup cezaevinden çıkamayan çok sayıda hükümlü var. Sivas sanıkları da 28 Şubat sürecinde cezaevlerine girmiş, halen içeride. Baktığımızda aynı kapsamda değerlendirilip hem yaşı hem hastalığı nedeniyle serbest bırakılmaları gerekiyor. 28 Şubat darbesini yapanların serbest kaldığı bir ortamda mağdurlar da salıverilmeli.”

765 sayılı TCK’nın kaldırılan 146/1, 5237 sayılı TCK 53, 63. maddeleri uyarınca savcının eski cezanın onanması talebi ile görülen mahkemede Ali Acar, 146/1 maddesinden dolayı yeniden müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Savcının mütalaasında delil, kabul, suçun sübut bulmasından bahsedilmesine rağmen bu meseleler sözkonusu olmamakla birlikte maddi hasar tesbiti bile olmayan eylemlerden dolayı verilen orantısız hapis cezası 28 Şubat döneminde yapılan “yargılı infaz”ların hala sürdüğünü gösteriyor.

Hukuki gerekçelerle beraat etmesi gereken bir davada herhangi bir delil, parmak izi, görgü şahidi olmadığı halde Ali Acar’a müebbet hapis cezası verildi ve halen cezaevinde.

Ayrıca 28 Şubat'ın darbeci paşalarının serbest bırakıldığı bir süreçte 28 Şubat mağdurunun tekrar tutuklanması da manidar.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

abbas

İşte Türkiye'de adalet böyle işliyor. Dinini seviyorsan senin hakkın hapis. Dine zarar verirsen serbestsin.

ümitt

Ak Parti içindeki AKP'liler bu haksızlığı Reise bildirmezler!!!
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23