• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Çocuğu göstermeyen ebeveyne “yaptırım uygulansın”

MAZLUMDER tarafından yayınlanan Devletin Aile Yaşamına Müdahalesi raporunda mahkeme tarafından velayet verilen ebeveynin, çocuğunu diğer hak sahibi ebeveyne göstermemesi durumunda yaptırım uygulanması gerektiği dile getirildi.

2019-11-12 12:56:00 - 2019-11-12 12:57:13
Çocuğu göstermeyen ebeveyne “yaptırım uygulansın”

 Göksel Çağlav  Ankara 

MAZLUMDER’in 2019 raporunda mahkeme tarafından velayet verilen ebeveynin, çocuğunu diğer hak sahibi ebeveyne göstermemesi durumunda yaptırım uygulanması gerektiğine vurgu yapıldı.

Devletin Aile Yaşamına Müdahalesi raporunu yayınlayan MAZLUMDER, “Çocuklarla Şahsi Münasebet ve İcra Hükümleri” konusunu değerlendirdiği raporunda, aile kurumu bir toplum için vazgeçilmez kılan en önemli unsurun bu yapının meyvesi olan çocuklar olduğuna dikkat çekti. Çocuk teslimlerinin İcra Müdürlükleri üzerinden yapılmasının doğru bir uygulama olmadığı belirtilerek, “Çocuğun ebeveynlerin birinden alınıp diğerine teslimi genel olarak alacak-borç ilişkileri ve eşya teslimi gibi alanlarda yoğunlaşmış İcra Müdürlükleri üzerinden tasarlanmış, bu da çocuk psikolojisi açısından ciddi travmalara sebep olmuştur” değerlendirmesine yer verdi. Çocuğu göstermeyen ebeveyn, hak sahibi diğer ebeveyn tarafından çocuğu mahkeme kararına rağmen gösterilmediğinde dava açılabileceği belirtilen raporda, “Çocuğu göstermeyen ebeveyn, hak sahibi diğer ebeveyn tarafından mahkemeye verildiğinde çocuğu göstermeye başlarsa, işlediği suçtan dolayı kendisine ceza verilmemektedir. Bu da aynı suçun tekrar tekrar işlemesine imkan vermekte, hak sahibi taraf mütemadiyen mağdur edilebilmektedir” eleştirisiyle, yaptırımların iki taraf ve çocuğun haklarının korunması derecesinde uygulanması gerektiğine işaret etti.

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

OFLU BABA

AKLIM ALMIYOR NE DEMEK COCUGU ANNESINE BABASINA GOSTERMEMEK BOYLE BIR SEY OLABILIRMI BENIM COCUGUMU BANA GOSTERMEYECEK BIR GUC OLABILIRMI OYLE BIR GUCU BEN BONFILE ILE BARABAR YERIM KENDINIZE GELIN COCUKLARINIZI BOSANSANIZDA ANNEDEN BABADAN MAHRUM BIRAKMAYIN
 • Yanıtla

AHMED

Yorumcu Oflu Baba çok yüksekten uçmuşsunuz. çocuğun annesi 9 yaşındaki kızına makyaj yapıp, tırnağına oje sürerse, kimse karışamaz diye , geleneğimize aykırı olarak şort ve askılı elbise giydirirse, siz çocuğunuzu o anneye teslim eder misini? Hiç, dengesiz bir anneye rastlamışsınız herhalde.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23