Cinsiyet, istekle ortadan kaldırılamaz! ‘İstanbul Sözleşmesi büyük felaketler başlatacak’

Vatandaştan büyük tepki gören İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasına yönelik faaliyetlere bir itiraz da sosyologlardan geldi. SOSYODER ve DUSODER, Sosyoloji Profesörü Dr. Sami Şener’in okuduğu basın açıklamasıyla, İstanbul Sözleşmesi'nin getirisi olan yasaları reddetti ve hükümete seslenerek, "Bu sözleşme büyük felaketler getirecek" uyarısında bulundu.

11 Temmuz 2019 Perşembe 16:29
Cinsiyet, istekle ortadan kaldırılamaz! ‘İstanbul Sözleşmesi büyük felaketler başlatacak’

 Oğuzhan Çağlar  yeniakit.com.tr 

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” kavramını hayatımıza sokarak aile yapısının yıkılmasına zemin hazırlayan İstanbul Sözleşmesi’ne ve türevi yasalara itirazlar sürüyor. Sosyologlar Derneği (SOSYODER) ve Dünya Sosyologlar Derneği (DUSODER) de Sosyoloji Profesörü Dr. Sami Şener'in okuduğu basın açıklamasıyla, İstanbul Sözleşmesi’ni reddetti. Şener, “Artık, kendi ahlaki, fikri ve kültürel değerlerimizle kendimizi ayakta tutmamız gerekiyor.” ifadeleriyle millilik çağrısı yaptı.

Cinsiyet istekle ortadan kaldırılamaz

Cinsiyetin bir hak olduğunu ve her hak gibi sınırlara tabi kılındığını belirten Şener, “Bugün, nasıl hukuk ve ahlakı tanımama gibi bir hakkımız yoksa; cinsiyet konusunda da bazı yerleşmiş kuralları, keyfi düşünce ve istek ile ortadan kaldırma hakkımız yoktur” dedi. Toplumsal Cinsiyet’in küçük bir grup tarafından dile getirilen bir söylem olduğunun belirtildiği basın açıklamasında, “Maalesef, Türkiye’mizde de; hükümet, İstanbul sözleşmesi adıyla toplumun ahlak ve geleneklerini dikkate almayan bir anlaşmaya imza atarak, bu marjinal grupların sanal isteklerine imkan tanımıştır. Siyasiler ve hükümet yetkilileri, İstanbul Sözleşmesi ile kendi sosyal, kültürel ve ahlaki yapılarını başka kültür ve ideolojik sistemlerin yıkıcı etkilerine terketmişlerdir ve bu tavırlarından bir an önce dönmeleri gerekmektedir. Aksi halde, büyük felaketlerin başlatıcısı olacaklardır” ifadeleriyle hükümetin bu konudaki politikaları eleştirildi. 

“Türk-İslam medeniyetinde cinsi münasebet haktır”

İslam dininin cinsi ilişkiyi, insan soyunun sosyal ve psikolojik sağlığı için evlilik yoluyla meşru kabul ettiğini vurgulayan Sami Şener, “Aslında birçok dinler ve sistemler de, cinsi ilişkinin gayri meşru olmasına sıcak bakmamıştır. Dolayısıyla, evlilik dışı her türlü cinsi ilişki, gayrimeşrudur, kişisel ve toplumsal olarak çok yönlü problemlere yol açmaktadır” dedi.

“Üretici, ahlaki, yerli bilgi ve anlayış ile toplumu yeniden inşa edebiliriz"

Sosyal hayatın değerlerinin tarihi ve geleneksel kuralların varlığına bağlı olduğu ifade edilen basın açıklamasında Şener, “200 yıldır, Türkiye’de  Batı’nın çürümüş ve insanı ekonominin ve siyasetin kölesi haline getiren felsefe ve doktrinleri ile yeterince şaşkın ve ne yapacağını bilmez bir hale getirdiler. Artık, kendi ahlaki, fikri ve kültürel değerlerimizle kendimizi ayakta tutmamız gerekiyor. Bunun için de, bilgi ve ahlak sistemimiz; kendi sosyal gerçeklerimizle uyum göstermek durumundadır” dedi ve “Gençlerimiz; teknolojinin, cinsiyetin, bilgisizliğin ve sorumluk dışı birçok ilgi alanının etkisi altında kimliksiz, bilgisiz ve asosyal bir halde gelecek korkusuyla yaşıyor” diyerek, gençlerin karşı karşıya olduğu tehditlere değindi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Temmuz 2019 Perşembe 16:29

YORUM YAZ

 • A.SARIA.SARI10 gün önce
  Bir yorumcuya katılıyorum, boşuna uğraşmayalım, plan tıkır tıkır işliyor ve işleyecek. Biz KADEM'den Aile bakanlığından daha mı iyi bilecez AİLE NASIL YIKILIR. Eskiden ayyuka çıkamadığı için boşanma davalarındaki "kadın beyanının esas alınması" ile başlayan ve sonra kocaların ömür boyu boşandığı karısına maaş ödemesi, çocuk hacizleri vs. toplumdan adeta gizleyerek İstanbul Sözleşmesini uyguluyorlardı. Şimdi ayyuka çıktı ister istemez. Her cepheden bir eleştiri. Mağduriyetle çığ gibi büyüdükçe haberdar olma çemberi de hızla büyüyor ve artık hem mağdurlar hem onların ana babası eşi dostu akrabası derken mağdur olmamış insanlar bile AK PARTİ'nin zihniyetini çözüyor. Nasıl olur diyor inanamıyor, ancak ister KADEM ile ilgili haberler ister Sn.Başkan'ın TV ekranlarından konu ile ilgili verdiği beyanlar, "haaa bak hakikaten öyleymiş, istanbul sözleşmesi aileyi yıkmanın en kolay yolu imiş ve hristiyan avrupa ülkeleri bile bu sözleşmeye çekimser kalarak imza atmalarına rağmen Tayyibin partisi koşulsuz isteye bile imzalamış diye söyleyebiliyorlar. İlk başkanlık seçimlerine kadar ülke elden gitmezse iyi, sonrası zaten malum, olan yine halka olacak, RTE değil Eİ bilemedin başka bi isim başkan olacak. Hak ediyor muyuz bunları, HAYIR. Ancak daha ne kadar kandırılmaya devam edebiliriz ki. ADALET ve KALKINMA dan anladığımız şeyi hiç göremedik 17 yıldır.
 • burakburak10 gün önce
  kaç can gitti kaç aile yıkıldı kaç kadın kocasız kaç erkek kadınsız kaldı ya çocukların babasız evde büyümesinin vebalı topluma baskısı erkek kadın gibi süsleniyor kadın erkek gibi bir sonraki nesil ne akparti ne mhp nede chp demez utanması olan konuşmaz topluma zarar veren herşeyi yok eder azgın iktidarların toplumların bedelini ödediği bir gerçektir kim kimi koruyor kim kime yalakalık yapıyor tarih bunda yazacak allahın laneti sebep olanların üzerine olur inşallahh
 • takiitakii10 gün önce
  MİLETİMİZİ KORUMAK TÜM PARTİLERİN GÖREVİ EĞER GÖREVLERİNİ YAPMAZLAR İSE İSVEÇ GİBİ HOLANDA GİBİ HOMOLAR ÜLKESİ OLACAĞIZ
 • hsyn2802hsyn280210 gün önce
  Ulan o sözleşme bu sözleşme siz Allah'ın sözleşmesine bakmaz mısınız. Gavurlara verilen değerin yarısınıı geçtim 1/10 kadarını Allaha verseydi bu millet ihya olmuştu.
 • cccccc10 gün önce
  Ke-mal benim hiç bir politik görüşüm yok ama şunu söyleyeyim pataes soğan eyt diyerek hükümetin arkasında durmazsan hükümet ne yapsın.. Atıp tutanlara gelsin.
 • cccccc10 gün önce
  Milletin derdi şarkı türkü fulbol dizi film. Davası patates soğan. Hedefi Eyt olursa bu ülke bir yere gelmez... İstanbul sözleşmesi iptal edilsin....
 • Abdullah MuratAbdullah Murat10 gün önce
  Biri bunları zavallı olarak tanımlamış Şeytanın yolundan Allahın gadap konusu olmuş büyük suçlarda gidip onun çağrısına uyanlar yanlızca TEHLİKELİ olabilir. Dünya 2 sınıfın mücadelesine dayanmaktadır Allahın taraftarları ve şeytanın taraftarları bu 2sinin arasındaki mücadele emredildiği gibi ŞİDDETLİ olmalıdır. Sen peygamber olmadığın sürece böyledir. Din tamamlanmış dine çağırma bitmiştir Ancak vahyi duymak için gelen ve saygı içinde olan güvendedir
 • Abdullah MuratAbdullah Murat10 gün önce
  RTE yoldan çıkmıştır Kendisi dini simgelemediğini açıklamış Laikliği önceleri küfür olarak tanımlarken akp olarak sistemin devamının bir parçası olmuştur ve onu başka ülkelere önermiştir. Nisa34 de göre koca kadından üstündür ve onun üzerinde koyucu ve kollayıcı olmakla sorumludur İtaatsizliğinde ise öğüt verme yatak ayırma ve dövme ile yetkilendirilmiştir Bu sebeple 3. aşamayı inkar edenler yani gerektiğinde KADIN DURUMA GÖRE DÖVÜLEMEZ VE KADIN ERKEK EŞİTTİR diyen KURAN AYETİNİ İNKAR ETMİŞ VE İSLAMDAN ÇIKMIŞ OLUR Bunlar inanan ile inanmayanı ayırt etmeye yarayan imtihan konularıdır Müminler kardeştir ve imtihan için olan bir takım olaylar harici zaten iyi geçinirler. Dünya Allahı hoşnut etme çabasından başka birşey değildir. İtaat edin ve Allahtan korkun.
 • Ke-mal Ke-mal 10 gün önce
  AKP islami bir cizgideydi degil mi !Tabiiiiii yersennnnn
 • MikiforovMikiforov10 gün önce
  Akp kendi kendini bitirmiştir... ibretle izliyorum bundan sonra ebediyen de iflah olmaz ... 2023 te Kademle tayyip e başarılar.
 • Vahap KalyoncuVahap Kalyoncu11 gün önce
  Sözleşmeyi okumadan burada ahkam kesen kasıylı yada feto culer ak partiyi içeriden vurmak istiyen hainler İSTANBUL SÖZLEŞMESİ KADINA KARŞI YAPILAN HER TÜRLÜ ŞİDDETE KARŞI ÇIKIYOR yoksa bumu zorunuza gitti sözleşmeyi bir okuyunda barı biraz bilgi edinin ayiptir ,günahtır.
 • <sdg11 gün önce
  bu hukumet ekonomiyi ve ahlaki yok etmek için var malesef birilerine kul olunca bole uşak olunuyor işte yazik ulkemizi hangi iktidar gelirse gelsin hepsi uşak malesf
 • NAMUSNAMUS11 gün önce
  bu tür fıtrata aykırı tüm akim-fikir-ideoloji ve uygulamaları getirenler ve topluma sunanların tamamı "zavallı" insan topluluklarından ibrettir.(Her devirde sapkın bir akım olmuştur,bundan sonrada olacaktır çünkü...)
 • Yusuf abdullahYusuf abdullah11 gün önce
  Günah ayıp yok sayacagiz imzasını atanlar hadi yanılma oldu neden duzeltemiyorlar
 • Abdulmuntakim Abdulmuntakim 11 gün önce
  Ülkeyi yönetenler nedir derdiniz kime neye hizmet ediyorsunuz hadi bu dünya da cezanızı bulmadınız diyelim ahirette iki elimiz yakanızda olacak
 • Aslan akbey Aslan akbey 11 gün önce
  Ya mesele çok açık. Rte yani hukumet bu yasaları abzoruyla yapmıyorsa benimsediği için yapıyordur. Ab zoruyla yapmadığını biliyoruz ki çoğu avrupa devletinde böyle bir yasa bike yok. Hatta macaristan hristiyan değerleriyle uyuşmadığı için reddetti bu istanbul sözleşmesini. Demek ki hükümet sümeyye erdoğan dan dolayı bile isteye kabul etti ve hala savunuyor. Gerisi hikaye. Tayyibin islami temsil etmediğinin imzasıdır bu sözleşme. Kandırdı milleti yıllarca.
 • Emrah Emrah 11 gün önce
  Hükümet kendi değerleri yerine başkalarının değerlerinin peşinden koştuğu için günden güne eriyor yazık bu durumlara gelmeyi hak etmiyorduk içim kan ağlıyor.
 • AkitAkit11 gün önce
  Kadem yönetimine bir bakın beyler.
 • uyan tcuyan tc11 gün önce
  ruhsar pekcan bakanlıkta hemde çok önemli ekonomi bakanlığında bakan. kocasının adı davit. peki bu yahudilerin akp bünyesinde işi ne. akp öncelikle kendini sorgulamalıdır. kocasının adını googlede arayın gizlemişler ser veriyor sır gibi ismini vermiyorlar millet uyanmasın diye. gel akp ye güven. BİRİ DERKİ BİZ ATATÜRKÜN PARTİSİ VEDE ATATÜRKÇÜYÜZ İNDİRİRÖBÜRÜ DERKİ ELHAMDÜLİLAH MÜSLÜMANIZ MÜSLÜMAN PARTİYİZ DAHA BÜYÜK İNDİRİRÖBÜRKİ DERKİ BİZ TÜRKÜZ MİLLİYETÇİYİZ ONLARDA İNDİRİR.DAHA ÖBÜRKİ DERKİ BİZ KOMÜNİSTİZ ONLAR KÖKTEN İNDİRİR .(TABİİ BAŞA GEÇERLERSE) ÖBÜRKİ DERKİ BİZ PKK LIYIZ ONLARDA BÜYÜK İNDİRİR. (CAHİL DOĞULU HALKI HİÇ ANLAMAZ SAFTIR. ÇOCUKLARINI BİLE İNDİRİRLER.)HİÇ BAŞA GEÇİPTE BABAMIZI SORAN OLDUMU. HEP ANAMIZI SORMUŞLARDIR. ANAMIZI BEĞENMEZLERSE KIZINI SORMUŞLARDIR. BİRİDE GÖNÜLÜ ARIYOR BU SEÇİMLERDE. HEPSİ AYNI GOKUN SÜLALESİ HEP İNDİRRRRRRRRME DERDİNDELER.BAŞTA ABD OLMAK ÜZERE (ABD EŞİTTİR İSRAEL) ,ENGLAND , FRANCE , ITALY 4 DEVLETİN SÖMÜRGESİ OLAN TC DE HEM İÇERİDEN , HEM DIŞARIDAN İNDİRİYORLAR , SÖMÜRÜLÜYORUZ. YİNEDE BİTMEDİK AMA AZ KALDI BİTİYOR. YAŞASIN SÖMÜRGE TC.SİYASİ PARTİLER OLARAK ASLINDA YOKTUR BİRBİRİMİZDEN FARKIMIZ , BİRİMİZ BOKTUR DİĞERİMİZ KAKA. AL BİRİNİ VUR DİĞERİNE , SALLA SALLA VUR DUVARA.HEPSİ İNDİRME DERDİNDE. VATANDAŞ KİMİN UMURUNDA.
 • İşsiz İşsiz 11 gün önce
  KADEM'in açıklamasını görmezden mi geldiniz?
 • Rabia Zafer Rabia Zafer 11 gün önce
  Bu İstanbul Sözleşmesi Derhal İptal Edilmelidir.
 • Abdullah MuratAbdullah Murat11 gün önce
  Müslümanın görevi şeytanla mücadeledir Biz bunu engellemezsek eskilerin başına gelen kuranda bildirilen şeyler bizimde başımıza gelir Kuranda cumartesi kavminden bahsedilir Ancak kötülükleri yasaklayanlar kurtulabilir. Cumartesi kavminde bu günaha bulaşmadıkları halde niye onlara karışıyosunuzki diyenlerde bu günahı işleyenlerle helak olmuştur. Zaten kuranda ancak kurtuluşa erenler iyilikleri emredip kötülükleri yasaklayanlardır denmektedir Allah inananları dünyaya kendi hükümleriyle adaleti getirsinler halife olarak yaratmıştır ve bu konularda imtihan etmektedir. Allahın hükümlerine geçmek ahlakı kurn ile tanımlamak şarttır inanaçsız ve imansızlar ahlakı tanımlayamazlar bizlerde doğru tanımlayamaz isek müslüman olamayız cennete giremeyiz Ahlak öncelikle Allaha karşı gelmemektir Onun kadına ve erkeğe biçtiği fıtartı yaşamaktır itaat etmektir onun çirkin gördüğünü çirkin görmek onun sevdiklerini sevmektir Suç ise günah ile eşdeğer olmalıdır Adalet ise Allahın hükümleridir bunun dışı zulüm ahlaksızlık ve Allahın doğru yolunun bozgunculuğudur Şeytanı reddetmek ve Allahın taraftarı olmak müslümanın tavrıdır Bunu yapmayanlar şeytanın taraftarı olmaktadırlar Şeytan ahlaksızlığa isyana küfre ve helak konusu olan bu büyük günahlara çağırmaktadır Kim şeytana uyar ise onunla cehenneme atılacaktır Şeytan inananlar için açık bir düşmandır İnançsızlar ise bu düşmanın farkına bile varamazlar ve ismini bilselerdebilinçsiz olarak ona tabi olurlar
 • MustafaMustafa11 gün önce
  Yav işine gidele.. devletten iyimi biliyon ailenin nasıl yıkılacağını.
 • CaNCaN11 gün önce
  İstanbul sözleşmesini imzalayanları, Allah bildiği gibi yapsın. Kadın korunacak diyerek, çıkarılan zulum yasalarına imza atanlar Allah'a hesap veremeyecekler. Tarih, bu sözleşmeye imza atanları ve 6284 nolu yasayı çıkaranları asla affetmeyecektir.
 • KassamKassam11 gün önce
  Başımızdakilerin ne olduğunu çözemedim Bi yandan Allah peygamber ağızlarından düşmüyor Bi yandan da CHP nin bile yapamayacağı dinsiz lanet işler yapıyor Avrupa çöktü kültür bakımından da ahlak bakımından da. bu sözleşmeyle 100 yıl önce tam bitiremedikleri işi bizden görünen Bi parti eliyle bitirmek ve Müslümanları tamamen din den İslam dan uzaklaştırmak AMA ALLAHIN KAHRI AĞIRDIR KAHHAR İSMİYLE KAHREDER kimse ne olduğunu anlayamaz

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Temmuz 2019