Çin'den ABD'ye Huawei tepkisi!

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Donal trump'ın başta Huawei olmak üzere çok sayıda Çinli şirketlerle işbirliğini yasaklayan emrine sert tepki gösterdi.

16 Mayıs 2019 Perşembe 10:48
Çin'den ABD'ye Huawei tepkisi!

ABD Ticaret Bakanlığı, Huawei ve 70 bağlı ortaklığını kara listeye eklediğini açıkladı. Bu kararla birlikte Huawei, hükümetin izni olmadan ABD şirketlerinden herhangi bir parça veya teknoloji satın alamayacak.

Bu kararın öncesinde Başkan Trump, ABD'li şirketlerin ulusal güvenlik riski oluşturan şirketler tarafından üretilen telekomünikasyon ekipmanlarını kullanmalarını yasaklayan başkanlık kararnamesini de imzaladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Çinli şirketlerle iş birliğini yasaklayan başkanlık emrinin utanç verici olduğunu belirtti.

Çin'den sert tepki

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gıng Şuang, başkent Pekin’de düzenlediği olağan basın toplantısında, ABD Başkanı Donald Trump’ın Amerikan şirketlerinin başta Huawei olmak üzere Çinli teknoloji şirketleri ile iş birliği yapmasının önünü kesmeyi amaçlayan başkanlık emrine tepki göstererek, ABD’nin devlet gücünü istismar ederek belirli Çinli şirketleri karaladığını ve baskı altına aldığını söyledi.

"Karar utanç verici"

ABD’nin bu hareketini hem utanç verici hem de haksızlık olarak niteleyen Gıng, "ABD tarafını güvenlik bahanesini kullanarak Çinli şirketlere baskı yapmayı durdurmaya çağırıyoruz." ifadelerini kullandı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Mayıs 2019 Perşembe 10:48

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    23 Mayıs 2019