Çiftlik Bank'ın Tosuncuk'unu anlattı: İşi bitince...

Çiftlik Bank soruşturması kapsamında hakkında kırmızı bülten çıkarılan 6 kişiden biri olan ve 15 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen 30 yaşındaki Cudi Cumhur, cezaevinde gelen ‘iş tekliflerini’ ve Mehmet Aydın’a dair detayları anlattı. Cumhur, 'Tosuncuk' diye anılan Aydın için “Yüksek egosu vardı. İşi bittiği adama saygısı da biter, acımazdı" dedi

20 Temmuz 2019 Cumartesi 18:29
Çiftlik Bank'ın Tosuncuk'unu anlattı: İşi bitince...

Cudi Cumhur, Çiftlik Bank’ın yazılımını geliştiren, sistemin teknik işleyişini kontrol eden kişiydi. ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın’a yakın çalışıyordu. Ondan gelen talepleri yerine getiriyor, yeni gelişen durumları da Aydın’a raporluyordu. Aydın ile birlikte Arjantin’e gitti. Çiftlik Bank benzeri bir sistemi orada da kurmak için 5.5 ay çalıştılar. Bürokrasiye takılınca geri döndüler. Daha sonra aralarında sorun çıkınca Çiftlik Bank’tan ayrıldı. 23 Nisan 2018’de İstanbul’da yakalandı. Maltepe Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ndeki yaklaşık 15 aylık tutukluluğun ardından 4 Temmuz’da diğer tutuklu sanıklarla birlikte tahliye edildi. Kendisini “Çiftlik Bank’ın yazılım elemanı” olarak tarif eden Cudi Cumhur, cezaevinde kendisine gelen iş tekliflerini ve Mehmet Aydın’la ilgili detayları Hürriyet'ten Musa Kesler'e şöyle anlattı:

Tosun kaçtı bunlar kafeste

"Cezaevinde kaldığım süre boyunca sayısız avukat ziyarete geldi. Bizde çok para olduğunu düşünüyorlar. Bazıları ‘Ben seni garanti çıkartırım’, kimi ‘Tanıdıklar var, onları devreye soktum’ diyordu. Bazısı ‘Senin hukuki durumun ötekilerden daha iyi’ diyordu. Orada binlerce mahkûm var. Biz, (Çiftlik Bank tutukluları) onların içinde çok dikkat çektik. ‘Tosun kaçtı, paraları yiyor, bunlar kafeste kaldı’ diyorlardı. Gardiyanlar bile hafif alay yollu bize böyle takılıyorlardı. Mafyanın güçlü isimleri de vardı ama biz onlardan meşhurduk. Orada bizi rahatsız eden olmadı. Beraber yargılandığımız şahıslardan biri ifadelerimi değiştirmem için avukatı vasıtasıyla baskı yapmaya çalıştı. Kabul etmedim, savcıya da bildirdim."

Teklifler geldi

"Cezaevinde 4-5 tutuklu işadamıyla tanıştım. Onlardan da teklif geldi. Dışarı çıktığımda da ortak tanıdıklar vasıtasıyla gelen teklifler oldu. Hepsini reddettim.Çiftlik Bank sürecinde iyi kötü edindiğimiz bir tecrübe var tabii. Bundan istifade etmek istiyorlar. Kimi profesyonel, kimi de art niyetli. Yatırım şirketlerinden de teklif aldım. Çiftlik Bank’ın farklı varyasyonlarının yazılımını yaptırmak istiyorlar. Bu tekliflerin hukuki olanı da var, gayri resmi olanı da. Kendilerine göre legal ve hukuki. Sermaye toplayıp, yatırım ortaklığı gibi bir plan var kafalarında. Ama neticenin ne olacağı belli. Mehmet Aydın da aynı hukuki ve legal mesajlarla yola çıkmıştı."

'Egosu yüksekti'

Cudi Cumhur, Mehmet Aydın’ın nasıl biri olduğunu anlatırken şunları söyledi: “Egosu yüksekti. Bunun nedeni parayı sonradan görmüş olmanın etkisi de olabilir. Kimseyi kendiyle eş veya kendine denk görmezdi. Hep tepeden bakardı. Sadece benim için değil, herkes için bu tavrı geçerliydi. Kendine lâzım olduğunu, faydalı olacağını düşündüğü personeline çok yakın davranırdı. Jargonunu yumuşatarak etki alanına alırdı. Herhangi bir insani kaygı da gütmezdi. İşi bittiği adama saygısı da biterdi, acımazdı. Şiddet eğilimi vardı. Çiftlikbank olayından insanların bir ders aldığını ve farkındalık oluştuğunu düşünüyorum. Ama çift taraflı bir etki oldu. Mehmet Aydın’a özenen çok kimse var. Eleştiren kadar, mizahen de olsa öven ve takdir eden var. Mahkûmlar arasında Mehmet Aydın bir fenomen. Cezaevine girse orada çok daha meşhur olacağına eminim.”

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 20 Temmuz 2019 Cumartesi 18:29

YORUM YAZ

 • elendürük GAZ otipüselendürük GAZ otipüs1 ay önce
  Demek ki daha boyu, gobee ve kıçı teşekkül etmeden önce egosu oluşmuş..
 • mutmainemutmaine1 ay önce
  Amerika kıtasında + Arjantin dahil hiç bir yerinde güvenlik yoktur, TRnin kıymetini bilmeyen dengesizler , yurtdışına hiç çıkmamış insanlar artistlik yapıyor, paran olduğunu anlarlarsa oltaya takılırsın mutlak bir gün.
 • ismettismett1 ay önce
  tosunum bahane uyanıklar şahane başına vursan merdane o ister arkadan oklavabana mazlumu getirin derleryinede diyecegizbunlara soralım hiç elindeki parayı ben istemiyorum başkasına verirlermi ki başkası da alın desin gerçi tosun demiş alın babayı
 • ismettismett1 ay önce
  tosunum adamsın miknatıs gibisin memlekette kesdirmeden para kazanayım diyenleri çekmişsin çekdikleine sor bakalım 1 tanesi hiç hayır yapmışmı yok yapamaz korkar ya sevap kazanırsam diye ne kastellilertitanlar fadılar yeşilciler geldisen ne ilk nede son olacaksınadın resmin tarihe geçecek
 • HuseyinHuseyin1 ay önce
  Paranin yuzde kacini akp,lilere ve turban,a verdi.o para akp olmadan disari zor cikar.
 • komser sahinkomser sahin1 ay önce
  arjantinde devlet var hukuk var diyen cahil ...... NAHHHvar. liveleak.comarjantin adam öldürme videolariyla dolu, hergün yolda sokakta parali katillerin öldürme videolari var. en pis acimasiz mafyalar oralarda.. arjantinin rastgele 80 % yerinde dolas, cebindeki 10 dolar icin seni öldürürler..
 • OkuOku1 ay önce
  Arjantinde devlet var hukuk var yasa var.adamlar orayi dolandiramiyo.devlet vatandasini koruyo.ama bizim Turkiyede devlet yok hak yokhukuk yok adalet yok.dolandiran dolandiriyo gariban vatandasin cani yaniyo.devlet yemekle mesgul biyere bakamiyo su anda.bok yiyesiler bokkkk....
 • mehmetmehmet1 ay önce
  Türkiye hukuk devleti değil diyorlar. Öyle olsaydı bu tosunu yasadıgı ülkede şişe geçirirlerdi.
 • sukrusukru1 ay önce
  Bence uyanık geçinen bir aptal.Halbuki ondan daha fazla vurgun yapan var ve hâlâ el üstünde tutuluyor.Tek marifeti ise Google,dan topladığı Atatürk bilgilerini neşretmek.Ondan sonra gelsin milyonlar,ye babam ye.Afiyrt olsun tosunuma,Ha bu arada oda az tosun değil yani.
 • osman pekmezciosman pekmezci1 ay önce
  su itin tipine bakin, bunun neyine güvendiler hayret, okumuslugu tahsilide yok,tarim mühendisi gecmisi filan olur adaminda belki inaninilir,bu yavsagin tipi tam sahtekar..
 • Soru yorumSoru yorum1 ay önce
  Neticenin ne olacağını biliyordun madem niye yetkilileri uyarmadin. Onbinlerce insanın soyulmasina sebep oldun. Bunu Hakim nasıl dışarı çıkarıyor hayret. Bu ülkede gerçekten adalet iflas etmis

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Ağustos 2019