• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Çiftçi ‘bayram’ edecek

17 yılda 130 milyar TL hibe desteği sağlanan tarıma 2019’da 16 milyar TL daha kaynak sağlanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bayrama kadar kütlü pamuk, yağlık ayçiçeği ve çiğ süt için 3 milyar 447 milyon liralık destek ödemesi yapılacağını müjdeledi.

2019-05-16 11:46:00 -
Çiftçi ‘bayram’ edecek

Başta savunma sanayi olmak üzere pek çok alanda ‘milli ve yerli’ sloganıyla atağa kalkan Türkiye, stratejik önemi giderek artan tarıma da desteği her geçen gün artırıyor. Bayram öncesi çiftçiye destek ödemesi müjdesi veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tarıma 2019 yılında 16 milyar liralık destek sağlayacaklarını ifade etti. Cumhurbaşkanlığı Sergi Salonu’nda çiftçilerle iftarda bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelecekte tarımın stratejik öneminin daha da artacağını vurguladı. Erdoğan, bu anlayışla yapılan barajlar, sulama tesisleri, tohum ve gübre konusunda attıkları adımlarla uygulanan destek politikalarıyla son 17 yılda tarım alanında Türkiye’ye yeni bir vizyon kazandırdıklarını söyledi. Erdoğan, üreticilere bugüne kadar yaklaşık 130 milyar liralık nakit hibe desteği verdiklerini belirterek, “Bu sene destek miktarını, eski rakamla söylüyorum 16 katrilyon (milyar) liranın üzerine çıkartıyoruz” dedi.

Bayram öncesi ödenecek

Bayrama kadar yapılacak desteklerin müjdesini de veren Erdoğan, şunları söyledi: “İnşallah bayrama kadar 2,4 katrilyon (milyar) kütlü pamuk desteği, 662 trilyon (milyon) yağlık ayçiçeği desteği ve 385 trilyon (milyon) çiğ süt desteği ödemelerini yapıyoruz. Böylece toplamda 3 milyar 447 milyon lira destek ödemesi yapmış olacağız.

“IPARD teşviklerinden faydalanın”

IPARD kapsamında bu yıl 2 milyar liralık yeni kırsal kalkınma başvurusuna çıktıklarını ve şu anda proje alma sürecinin devam ettiğini bildiren Erdoğan, “Tüm çiftçilerimizi bu imkandan faydalanmaya davet ediyorum” diye konuştu.

Tarım şûrası eylülde

Türkiye’nin ilk ve hem milli hem yerli elektrikli traktörünün prototipinin tamamlandığını ve yakın zamanda seri üretime geçileceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ayrıca 2004 yılından bu yana gerçekleştirilmeyen Tarım Şûrasını da eylül ayında topluyoruz” açıklamasında bulundu.

Mazot sıkıntısı tarih olacak

Milli elektrikli traktör ilk kez Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından seçimlerden önce Manisa’da tanıtıldı. Bakan Pakdemirli, elektrikli traktöre ilişkin “4 tondan fazla bir su tankını çekiyor. Bu traktör dünya da bir ilk. Yerli ve milli. Tamamen elektrikle çalışıyor. Günlük 7 liralık şarjla akşama kadar toplam 8 saat çalışacak bu traktör. Prototipimiz seri üretime hazır. Traktörde debriyaj yok” bilgilerini paylaştı.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23