• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

CHP’li Toprak, eşcinsellerin vekili gibi çalışıyor

Yeniakit Publisher
2013-12-19 21:45:45 - 2013-12-20 02:39:16
CHP’li Toprak, eşcinsellerin vekili gibi çalışıyor

CHP İstanbul Milletvekili Binnaz Toprak, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde eşcinsellerin temsilcisi gibi çalışıyor. Eşcinseller için daha önce Meclis Araştırması açılmasını isteyen Toprak, şimdi de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yönelttiği soru önergesinde lezbiyen, gay, biseksüel ve transseksüel bireylerin mağduriyetlerinin giderilmesi için neler yapıldığını sordu.

M. EMİN ÖZKUL / ANKARA - CHP İstanbul Milletvekili Binnaz Toprak, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde eşcinsellerin temsilcisi gibi çalışıyor. Eşcinseller için daha önce Meclis Araştırması açılmasını isteyen Toprak, şimdi de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yönelttiği soru önergesinde lezbiyen, gay, biseksüel ve transseksüel bireylerin mağduriyetlerinin giderilmesi için neler yapıldığını sordu.

EŞCİNSELLERE KANUNİ KORUMA İSTİYOR

Soru önergesinde lezbiyen, gay, biseksüel ve transseksüel vatandaşlara karşı inkar, şiddet ve imha politikalarının devam ettiğini öne süren Toprak, “Ailenin Korunmasına ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’a cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ifadeleri kadın STK’larla bakanlığın anlaştıkları metinde olduğu halde daha sonra Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılmıştır. Yeni Anayasa çalışmalarında cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğinin korunması AKP tarafından reddedilmiştir. Ayrımcılıkla Mücadele ve Eşitlik Kanun Taslağı da bu kavramlara yer vermemektedir.” dedi.

TOPLUMUN BAKIŞININ DEĞİŞMESİ GEREKİYORMUŞ

Soru önergesinde toplumun eşcinsellere olumsuz bakışına da yer veren Toprak, “Nefret suçlarının en büyük mağdurlarından olan lezbiyen, gay, biseksüel ve transseksüel bireyler inkar, şiddet, ötekileştirici, politikaların ve söylemlerin bitmesi, bu politikalara kaynaklık eden toplumun zihinsel yapısının değişimi için bir eylem planı istemektedirler.” dedi. Toprak, önergesinde Başbakan Erdoğan’a AK Parti Hükümetinin lezbiyen, gay, biseksüel ve transseksüel bireylerin uğradıkları mağduriyetin giderilebilmesi izin siyasi, hukuki ve toplumsal bir eylem planı olup olmadığını sordu.

DAHA ÖNCE DE MECLİS ARAŞTIRMASI İSTEMİŞTİ


CHP İstanbul Milletvekili Toprak, daha önce de arkadaşlarıyla birlikte verdiği önerge ile lezbiyen, gay, biseksüel ve transseksüel bireylerin sorunlarının tespiti için Meclis Araştırması açılması istemişti. Araştırma önergesinin gerekçesinde Toprak, toplumda öncülük yapması gereken siyaset kurumunun, lezbiyen, gay, biseksüel ve transseksüel bireylerin maruz kaldığı ayrımcılığı görmezden geldiğini öne sürerek, “Siyaset kurumunun tutumu, devlet bürokrasisindeki görevlilerin vatandaşlara karşı nasıl davranacaklarını da belirlemektedir. Toplumun azımsanmayacak bir kesimini oluşturan bu vatandaşların büyük çoğunluğu, kendini güvende hissetmemekte, herhangi bir saldırıya uğradıkları takdirde polisin kendilerini koruyacağına inanmamaktadır. Bu kişiler, çalışma yaşamında da ayrımcılık, aşağılanma, mobbing ve damgalanmaya maruz kalıyor. Kimliklerinden dolayı maruz kaldıkları ayrımcılık, yaşamlarının her boyutunda karşılarına çıkmaktadır.” demişti. Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen önerge reddedilmişti.x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23