• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

CHP zihniyeti iyice şaşırdı... Anıtkabir'de yapılan hizmete de karşı çıktılar!

CHP’nin arka bahçesi haline gelen Mimarlar Odası, Anıtkabir’de otomatla satış yapılmasına karşı çıktı. Yıllardır Mustafa Kemal’in mezarında satış yapan büfeye itiraz etmeyen oda, satışın makine ile yapılmasına karşı çıktı. Bu durum, “Mimarlar Odası için, aradaki makineyi kaldırıp insan eli ile para tahsil ederseniz, mezarın kutsiyetine halel gelmiyor” yorumlarına neden oldu.

Yeniakit Publisher
2021-05-20 15:42:00 - 2021-06-15 12:37:16
CHP zihniyeti iyice şaşırdı... Anıtkabir'de yapılan hizmete de karşı çıktılar!

Gazi Mustafa Kemal'in medfun bulunduğu Anıtkabir bölgesinde, Misak-ı Milli Kulesi’nin alt tarafındaki bölümüne büfe açıldı.

Bu duruma tepki gösteren TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, sosyal medya hesabından, “Yuh artık, Anıtkabir’e ticari box büfeler koyulmuş. Bir de taş desenli duvar kağıtları ile kaplamışlar. Bu ne saygısızlık. Kim koyduysa koyduğunuz gibi kaldırın" açıklamasını yaptı.

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

"Anıtkabir bizim göz bebeğimiz, mekan kültürü olmayan, Cumhuriyet'le mekânsal hesaplaşma yapanlar uzun süredir her buldukları fırsatta Anıtkabir’e oyun parkı, giysi bağış kutusu, halı saha gibi mekansal müdahaleler yapıyor, Anıtkabir’i siyasi şov alanına dönüştürerek slogan attırıyorlar. Her bir metrekaresi tasarlanmış, Türkiye’nin simge mekanı, saygı mekanına her kafasına esen bir şey koyamaz. Anıtkabir’in uzmanlardan(mimar restorasyon uzmanı, sanat tarihçi vb.)oluşan kurulu mu izin verdi, bu otomatlara, taş desenli duvar kağıdı ile kaplanmasına? Ayrıca acil ihtiyaçlar için Anıtkabir’in içinde tasarlanmış küçük bir kafesi var. Yol geçen hanı gibi her yere birşey koyarak mekansal kargaşa yaratarak, mekana saygısızlık yaratamazsınız. O bankomatlar acilen kaldırılmalı. Anıtkabir Komutanlığı ne yapıyor?"

Satış elden yapılırsa sorun yok!..

TMMOB'nin otomata karşı çıkması şaşırttı. Zira aynı oda, yıllardır Anıtkabir'de elden yapılan satışlara ağzını açmamıştı. Mustafa Kemal’in mezarına saygısızlık yapıldığı iddiasıyla otomata karşı çıkan odanın, itirazının burada yiyecek içecek satışı yapılmasına değil, makine ile satış yapılmasına tepki göstermesi kafalarda soru işaretlerine neden oldu. Bu durum, “Mimarlar Odası için, aradaki makineyi kaldırıp insan eli ile para tahsil ederseniz, mezarın kutsiyetine halel gelmiyor” yorumlarını da beraberine getirdi.

Çocuk parkına da karşı çıkmışlardı

Birkaç yıl önce Anıtkabir'e çocuk parkı yapılmış, TMMOB buna da karşı çıkmıştı. Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Anıtkabir, anı mekanıdır, saygı mekanıdır. Tasarım sürecinde, Aslanlı yolda yere döşenen taşlarla, kafanızı yerden bile kaldıramayacağınız bir tasarım kurgulanmıştır. Bu ülkenin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuk sevgisini biliyoruz. Ancak zamandan ve mekandan bağımsız çocuk oyun aletleri koymak saygısızlıktır” demişti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Hayati

Den kimsin lan 
 • Yanıtla

.....

Ne yani , millet bir seyler yemesin icmesin mi?
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23