• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun yargıya saldırısındaki dikkat çeken detay

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, FETÖ'ye yardım suçundan yargılanan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu için 15. Ağır Ceza Mahkemesi üyelerine gözdağı vermek amacıyla yargı mensuplarını hedef aldığı iddia ediliyor.

Yeniakit Publisher
2020-10-21 16:26:00 -
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun yargıya saldırısındaki dikkat çeken detay

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yargı mensuplarına yönelik saldırıında dikkat çeken bir detay ortaya çıktı. Kılıçdaroğlu’nun Enis Berberoğlu davasında üst mahkemenin karar vereceği kritik süreçte yargıyı hedef alması ‘kararı etkilemek istiyor’ yorumlarına sebep oldu.

Berberoğlu, FETÖ'ye yardım suçundan yargılanıyor

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ'nün ilk silahlı terör örgütü eylemi olarak tanımlanan MİT TIR'larının durdurulması görüntülerini Can Dündar'a verdiği gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezası almıştı. Yargıtay 16. Ceza Dairesi, kararı onamış milletvekilliği sona erinceye kadar cezasının infazının durdurulmasına ve salıverilmesine karar vermişti.

AYM'den Berberoğlu kararı

Cezasının kesinleştiğine ilişkin kararın 4 Haziran 2020'de Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu (TBMM)'nda okunmasıyla milletvekilliği düşürülen CHP'li vekil Enis Berberoğlu Anayasa Mahkemesi (AYM)'ne başvurmuştu. Başvuruyu değerlendiren AYM, şaşırtıcı bir kararla siyasi ve kişilik haklarının ihlal edildiğine karar vermişti. 25, 26 ve 27. dönem CHP vekili Enis Berberoğlu'nun 'Seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı' ile 'Kişi hürriyeti ve güvenliği hakkını ihlal' edildiğine hükmetmişti.

'Yeniden yargılamaya gerek yok'

Anayasa Mahkemesi'nin Enis Berberoğlu ile ilgili verdiği kararı görüşen İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Berberoğlu'nun yeniden yargılanmasına gerek olmadığına hükmetmişti.

Enis Berberoğlu'nun avukatları İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'ne dilekçe vermiş, dilekçede İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 13 Ekim tarihli kararının kaldırılması, yeniden yargılama ve durma kararı verilmesi talep etmişti. İtiraz ardından flaş bir gelişme yaşanmış, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi 'yeniden yargılanmasına gerek olmadığı' kararını yeniden incelemişti. Mahkeme, talebi reddederek dosyayı bir üst mahkeme olan İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'ne göndermişti.

Kılıçdaroğlu mahkeme kararını etkilemek mi istiyor?

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Enis Berberoğlu'nun karar yaptığı itirazı karara bağlamak üzere olduğu kritik süreçte CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yargı mensuplarını hedef alması dikkat çekti. Kılıçdaroğlu, isim vererek yargıçları linç etti. Kılıçdaroğlu'nun yargı mensuplarına saldırısı, yargı camiasında infial yaratırken amacının İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'ni etkilemek olduğu değerlendiriliyor.

Mahkemenin kararını vereceği süreçte yargıyı hedef alması manidar bulunuyor. Adli kaynaklar, CHP liderinin 14 Ağır Ceza Mahkemesi üyelerine saldırarak kritik karara imza atacak 15. Ağır Ceza Mahkemesi üyelerine gözdağı vermek istediğini belirtiyor.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

nd

bu zihniyet bu memlekette oldugu spreche rahat yok..

ibrahim

yüce mahkemeye saldırarak sağ gösterip sol vurmak amacı enis in çıkması umurunda değil sadece gündemde kalmak ve mahkemeyi etkilemek
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23