Çavuşoğlu'ndan çok net uyarı: Sınırı aşmasın!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis'e sert tepki gösterdi. Çavşoğlu "Nikos iyi çocuk ama sınırı aşmasın" dedi.

15 Eylül 2019 Pazar 21:26
Çavuşoğlu'ndan çok net uyarı: Sınırı aşmasın!

KKTC'de temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rum medyasına açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis'e sert tepki gösterdi.

"Nikos iyi çocuk ama sınırı aşmasın"

Bir gazetecinin "Kıbrıs sorununun ana konularında Mustafa Akıncı ile anlaşmadığınıza dair bilgiler var” yönündeki ifadesi üzerine, “Ne tür bilgiler bunlar?” sorusunu soran Çavuşoğlu, Rum Dışişleri Bakanı'nın açıklamaları işaret edilince, şunları söyledi:

"Biz Akıncı, KKTC hükümeti ve bütün siyasi partilerle yakın işbirliği içerisindeyiz. Doğal olarak bazı meselelerde yaklaşımlarımız farklı olabilir. Bu durumda ne yapıyoruz? Ada’ya geliyor ve Akıncı’yla, bütün siyasi partilerin başkanlarıyla hep birlikte masaya oturuyor, gelişmeleri görüşüyoruz.

Bazen da onlar bizi ziyaret ediyor. Her halükarda görüşüyor ve ortak bir yol haritasına varıyoruz. Bizim anlaşmazlıklarımız asla Kıbrıs Rum tarafındakiler gibi kesin değil. Bizim tarafta uyum ve işbirliği var. Yine, kamuoyunun uyguladığı baskı açısından da KKTC hükümeti ile Türk hükümeti, Kıbrıs Rum tarafı ve Yunanistan’daki hükümete göre daha rahattır.

"Biz garantör ülkeyiz"

Her halükarda Kıbrıs Rum tarafı bizi eleştirmeden önce kendisinin ve çözüme karşı olumsuz tavır güden siyasi partilerinin verdiği görüntüye baksın. Öte yandan Sayın Akıncı’nın işini kolaylaştırmak veya engellemek meselesi söz konusu değildir. Biz Türkiye olarak garantör gücüz ve Kıbrıs Türk halkının taleplerini dikkate alırız. Partilerin veya bazı kişilerin görüşü değil Türk tarafının ortak paydası önemlidir. Keza Cenevre’de, Crans Montana’da KKTC ile herkesin gıpta ettiği bir işbirliğimiz oldu. Bunu herkes saptadı. Bu işbirliği devam edecek.

Türk tarafı hep bir yol haritasındaki farklı yaklaşımlara koordine oldu. Bu çabanın olumlu sonucunu Cenevre ve Crans Montana’da, müzakere sürecinde aldık. Bu nedenle Dışişleri Bakanı, adı neydi? .. Nikos iyi çocuk ama sınırı aşmasın" dedi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Eylül 2019 Pazar 21:26

YORUM YAZ

 • Merve Merve 1 ay önce
  Allah hizmetinizden razı olsun sizi muvaffak kılsın böyle yalan bir habere karşı doğru haber yaptığınız için biriniz bin olsun inşaAllah
 • SalihSalih1 ay önce
  Arkadaş çok etkisinde kalıyorsan çukur dizisi izlemeyeceksin
 • burcuburcu1 ay önce
  10 numarasın bakanım.. yakışır sana....rum haddini bilecek....
 • HasanHasan1 ay önce
  Dis politikaya bak lafa bak.Kaliteye bak.
 • devlet adamıdevlet adamı1 ay önce
  çok kalitesiz bir üslup, bakana yakıştırıyorum ama bulunduğu makama yakışmıyor.
 • Onur kılınçOnur kılınç1 ay önce
  Rum kendi mantığyla konuşmuyor arkasındaki. Siyonist ve vatikan güçleri var bunu bilmeyenmi var

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Ekim 2019