• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Camilerimizin kıymetini bilelim

Cami ve mescidlerin cemaatine kavuşmasını Akit’e değerlendiren ilahiyatçılar, Müslüman Anadolu’nun bundan sonraki süreçte camilerin kıymetini daha iyi anlaması gerektiğini söyledi.

Yeniakit Publisher
2020-05-30 09:32:00 - 2020-06-01 11:05:41
Camilerimizin kıymetini bilelim

Virüs illetinden kurtulma aşamasına gelen Türkiye’de müminler, 10 hafta sonra cemaatle ibadete açılan camilere akın ederek Allah’a secde etti, şükür gözyaşları döktü. Çağ değiştiren kutlu fethin yıldönümünde açılan camilerimizin kıymetini bilmemiz için koronavirüs sürecinin hayra dönüşeceğini ifade eden ilahiyatçılar, “Camilerimizi, yeni yerlerin fethinde yapılmış ibadethanelerde kılınan ilk namaz edasıyla doldurmalı ve sahiplenmeliyiz” dediler.

74 gün sonra mabedimize kavuştuk

Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında ülkemizde cemaatle ibadete ara verilen cami ve mescidler, 74 gün sonra yeniden kapılarını ümmete açtı. İstanbul’un fetih yıldönümünde cuma namazını eda etmek üzere milyonlarca vatandaş, gökkubeyi inleten ezan sesleriyle birlikte Türkiye’nin dört bir yanında camilere koştu. Sosyal mesafe kuralına riayet edilerek kılınan cuma namazında gönüller coştu, gözlerden sevinç gözyaşları döküldü. 10 haftalık hasretin ardından müminlerle şenlenen camilerde Cenabı Allah’a secde edildi, Peygamber Efendimiz’e salat ve selam getirildi, belaların defi, hayırların refi için dualar edildi. Fetih yıldönümü münasebetiyle Peygamber müjdesine nail olan Osmanlı Hakanı Fatih Sultan Mehmed Han ve muzaffer ordusunun hayırla yâd edildiği camilerde, şehitlerimize ve salgında hayatını kaybeden müminlere rahmet dilendi.

İlk etapta vakit namazları öğle ve ikindi vaktinde belirlenen camilerde cemaatle kılınacak. Arzu eden vatandaşların diğer vakit namazlarını bireysel olarak eda edebilmesi için ibadethaneler açık tutulacak. Cami ve mescidlerin cemaatine kavuşmasını Akit’e değerlendiren ilahiyatçılar, Müslüman Anadolu’nun bundan sonraki süreçte camilerin değerini daha iyi anlaması gerektiğini söyledi.

Camiler nimetimiz

Camilerimize gönülden sıkı sıkı sarılmamız için koronavirüs salgınının hayra dönüşebileceğini ifade eden Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğr. Üy. Prof. Dr. Mehmet Zeki Aydın, “İnşallah camilerimizin ve cuma namazının kıymetini anlamışızdır.” dedi. Prof. Mehmet Zeki Aydın, “Bizler Müslüman bir toplumda doğduğumuz için bazı şeylerin kıymetini bilemiyor ve takdir edemiyoruz. Nimetlerin değerinin bilinmesi için bazen o nimetten yoksun kalmak gerekebiliyor. Nasıl ki suyun değerini musluklarımızdan su akmadığı zamanlarda çok daha iyi anlıyorsak, manevi değerlerimizin değerini anlayabilmemiz için o değerlerin kısa süreliğine yok olması hayra dönüşebilir. Koronavirüs sürecinde evimizde geçirdiğimiz zamanlarda çokça dualar ettik ve şerrin hayra dönüşmesi için dualar ettik. Ve nihayetinde camilerimize kavuştuk. Hem cuma namazımızı eda ettik, hem fetih coşkusunu yaşadık. İnşallah camilerimizin ve cuma namazının kıymetini anlamışızdır.” şeklinde konuştu.

Yeryüzünü mescid yapalım

Müslümanların yeni dönemde namazlarını camilerde kılması için çağrıda bulunan Prof. Aydın, “Cemaatle kılınan namazların ne kadar kıymetli ve ne kadar gerekli olduğunu bu kısıtlama döneminde görmüş, hissetmiş olduk. İlk aşamada öğle ve ikindi namazlarımızı cemaatle kılabileceğimiz camilerimizde umut ederiz ki 5 vakit boyunca kapılar açılır. Tedbirlere riayet ederek bu evreyi inşallah sıhhatli şekilde geçirelim diyorum. İbadethanelerimizin haricinde uygun vakitlerde namaza tahsis edilen parklar, stadyumlar, mesire yerleri gibi alanları da mescid haline getireceğizdir inşallah.” diye konuştu.

Şimdi şükür vakti

Akit’e konuşan Hüccet-ul İslam Medresesi Kurucusu Mustafa Atmaca, hem cemaatle ibadet hem fetih coşkusunu bir arada yaşayan müminler için şükür vakti olduğunu kaydetti. Mustafa Atmaca Hoca, “Allah-u Teala’nın biz kullarından istediği, kulluğun ana esasıdır. ‘Ey müminler dağılmayın Allah’ın ipine sımsıkı sarılın’ ayet-i kerimesindeki emri ifa etmekte, ‘Müminler tek ceset gibidir’ hadis-i şerifinin manasını tam idrak etmekte ve camilerimizde cemaatle kılınan namaz ile ele gelmektedir.” sözlerini sarf etti.

Atmaca, ecdadımızın Peygamber Efendimiz’den öğrendiği üzre her fethettiği yere ilk önce cami ve mescit inşa etmekle başlamasının, İslam dininin ana esasının camilerdeki hizmete tutunuyor olmasından geldiğini ifade etti. Atmaca, “Fakat o camileri inşa etmekten çok daha önemli olan imar etmektir ki bu da ayet-i kerimenin beyanı üzre iman ile donanıp toplu bir şekilde ‘namazı ayağa kaldırmak’ diye ifade edilen kılış tarzıyla kılmak ki cemaate katılarak elde edilir.” ifadelerini kullandı.

Fetih sonrası ilk namaz gibi

Mustafa Atmaca Hoca, sözlerini şöyle noktaladı: “Tek vücut olmayı başaran müslümanlar Allah’ın yeryüzündeki halifeleri her dem yardımıyla destek verdiği ve meleklerine kendilerini göstererek ‘işte bunlar benim kullarım’ dediği en kıymetlileridir. Onun için, virüsten kurtulmanın şükrü ve daha önce eksik yaptığımız kulluğun bir tevbesi olarak bugün ve bugünden sonra ibadethanelerimizi, yeni yerlerin fethinde yapılmış camilerde kılınan ilk namaz edasıyla doldurmalı, hep birlikte tek vücut olarak imama uyup Rabbimizin huzurunda secde etmeliyiz.”


FARUK ARSLAN
Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı