• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bu besinlere dikkat! Kan damarlarımızı daraltıyor

Yediğimiz bazı besinler kan damarlarımızın daralmasında etkili olur. Buda yüksek tansiyon ve baş ağrısı gibi hastalıklara neden olabilir. İşte kan damarlarınızı daraltan o besinler…

Yeniakit Publisher
2019-12-04 14:43:00 -
Bu besinlere dikkat! Kan damarlarımızı daraltıyor

Kan damarları vücudumuzun ısısını azaltmak, kan basıncını dengeleyebilmek ve bazı organlara oksijen göndermek için daralır. Aynı zamanda yediğimiz besinlerde kan damarlarımızın daralmasında etkili olur. Buda yüksek tansiyon ve baş ağrısı gibi hastalıklara neden olabilir.

İşte kan damarlarınızı daraltan o besinler…

Meyan kökü

Meyankökü, popüler bir akdeniz bitkisidir. Bazı insanlar öksürük, mide ekşimesi, boğaz ağrısı gibi problemlerin tedavisinde meyankökünü tercih eder. Meyan kökü, sodyum tutulmasına neden olan bir bileşik olan glisirizik asit içerir. Meyankökü, birçok hastalığa tedavi olsa da birkaç hafta boyunca günlük olarak tüketildiğinde, yüksek tansiyona neden olabilir.

Kafein

Çay veya kahve içmenin baş ağrısını neden hafifletiğini hiç merak ettiniz mi? Migren ağrısı yaşadığınızda kan damarlarınız genişler ve kanla dolup ağrıya yol açar. Kafeinli bir içecek içtiğinizde kan damarlarınız büzülür, fazla kanı uzaklaştırır ve ağrıyı azaltır.

Trans yağlı gıdalar

Kek, çörek, mikrodalga patlamış mısır, çoğu margarin, bisküvi ve krema dolgulu şekerlerdeki yağlar, kötü kolesterolünüzü yükselttiğinden arterlerinizi tıkayabilir. Yağlı et kesimleri de kolesterol seviyenizi yükseltebilir.

Yüksek tuzlu gıdalar

Sodyumun kan basıncını arttırdığı araştırmalar ile kantılanmıştır. Bol miktarda sodyum aldığınızda vücudunuz suyu tutar, bu da kan hacmini artırır. Bu durum sonuç olarak kan basıncını yükseltir. Bu artış, bazen tansiyon atardamarlarınızı zorlar ve kan damarlarına zarar verebilir. İşlenmiş gıda alımınızı azaltmak, tuz alımınızı azaltmak için kolay bir yol olacaktır. Ancak işlenmiş gıdalardan kaçınamıyorsanız sodyum miktarı az olan yiyecekleri tercih edebilirsiniz.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Evet 

Buda yüksek tansiyon ve baş ağrısı gibi hastalıklara neden olabilir.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23