• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

BMGK'deki Gazze oturumunda sert tartışma! ABD ve Rus temsilci atıştı

Yeniakit Publisher
2024-02-28 03:13:00 -
BMGK'deki Gazze oturumunda sert tartışma! ABD ve Rus temsilci atıştı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) düzenlenen Gazze oturumuna Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia ile ABD'nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Robert Wood'un atışması damga vurdu.

BMGK'de "Silahlı Çatışmada Sivillerin Korunması" başlığı altında Gazze'de gıda güvencesizliğinin oluşturduğu riskler tartışıldı.

Burada ilk sözü alan Nebenzia, ABD ile "Batılı meslektaşlarını" İsrail'in gıdayı savaş aracı olarak kullanmasına müsaade etmekle suçladı.

ABD'nin müzakereye sunduğu karar tasarısının ateşkes çağrısında bulunmadığını belirten Nebenzia, tasarının "öldürme yetkisi" verdiğini söyledi.

Nebenzia'nın ardından söz alan ABD'nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Wood, "Herkese Rusya'nın insani krizlerin çözümüne katkı sağlayan bir ülke olmadığını, bunlara neden olan bir ülke olduğunu hatırlatmak isterim." dedi.

Wood, bunun için Ukrayna'ya bakmanın yeterli olacağını, BM Şartı'nı ihlal eden Rusya'nın başka bir ülkeyi eleştirme hakkı bulunmadığını dile getirerek, "Rusya'nın sivil altyapıların zarar görmesiyle ilgili endişelerini dinledim ama ciddiye alamadım." ifadesini kullandı.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Bunun üzerine Nebenzia, Wood'a Ukrayna ile Gazze'yi karşılaştırdığı için utanması gerektiğini söyleyerek, "Irak, Afganistan ve Suriye'ye ağır hasar vererek bombalayan ülke olarak bize ders veremezsiniz." dedi.

Nebenzia, "Bizim hatamızı gözümüze sokmadan önce kendi yanlışlarınızı görün." şeklinde konuştu.

Wood ise Ukrayna ve Gazze arasında karşılaştırma yapmadığını, Rusya'nın eylemlerine dikkat çektiğini belirterek, Nebenzia'ya "Siz Ukrayna'yı bombalamadığınızı mı iddia ediyorsunuz?" sorusunu yöneltti.

Nebenzia ise Rusya'nın Ukrayna'da sadece askeri hedefleri vurduğunu savunarak, tartışmayı sonlandırma talebinde bulundu.

Kaynak: AA

Putin yalanlarla tarih yazıyor'" target="_blank">
BMGK'de Rusya'ya Ukrayna çağrısı! 'Putin yalanlarla tarih yazıyor'
BMGK'de Rusya'ya Ukrayna çağrısı! 'Putin yalanlarla tarih yazıyor'

Dünya

BMGK'de Rusya'ya Ukrayna çağrısı! 'Putin yalanlarla tarih yazıyor'

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Salih

Terör örgütünün kontrolünde olan leşler

HİZİPSAVAR

İSRAİL ilin yanıda amerikada yargılanmalı ve katlimı cezalandırmalı amerika olmasa israil hiç birini yapamaz. baş sorumlu amerikadır. ettiği her vetodan binlerce çocuk kadın ve sivil öldü. hayvanları saymıyorum bile. sahi insan değeriniz yok sözde hayvan severler bari hayvanlara sahip çıkın nerdesiniz. sizden değilse sorun yok mantığı ama unuttuğunu dünyanın yuvarlak olduğu bir gün devir dönecek size sıra gelecek.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23