• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

BM'den korkutan koronavirüs açıklaması: 25 milyon insan işsiz kalabilir

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle dünyanın 2. Dünya Savaşı'ndan beri en zorlu krizle karşı karşıya olduğunu ve 25 milyon insanın işsiz kalabileceğini açıkladı.

Yeniakit Publisher
2020-03-31 23:03:00 -
BM'den korkutan koronavirüs açıklaması: 25 milyon insan işsiz kalabilir

Guterres, koronavirüs salgının sosyo-ekonomik etkilerine ilişkin bir rapor açıkladı. Salgının tüm dünyayı tehdit ettiğini ve daha öncekilere benzemeyen bir ekonomik krize neden olacağını belirten Guterres, "Bu, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra karşı karşıya kaldığımız en zorlu kriz." dedi.

Guterres, bu krizin ancak ''siyasi oyunların'' bir kenara bırakılıp dayanışma içinde üstesinden gelinebileceğine dikkati çekerek ''Birleşmiş Milletler, düşük ve orta gelirli ülkelerin salgınla ve neden olduğu sosyo-ekonomik şoklarla mücadelesine destek için çok ortaklı yeni bir fon kuruyor." ifadesini kullandı.

G20 ülkelerine Afrika çağrısı

Genel Sekreter Guterres, salgının özellikle Afrika kıtası üzerindeki etkilerinden endişe duyduğunu belirterek G20 ülkelerine Afrika'ya yönelik bir girişimde bulunmaları çağrısı yaptı.

5 ila 25 milyon kişi işini kaybedebilir

Guterres'in açıkladığı rapora göre, Uluslararası Çalışma Örgütü, salgın yüzünden 5 ila 25 milyon kişinin işini kaybedebileceğini ve 860 milyar ile 3,4 trilyon dolar gelir kaybı yaşanabileceğini öngörüyor.

Sağlığa ayrılan ortalama küresel bütçe yüzde 4,7

Raporda ayrıca dünyadaki kırsal nüfusun yüzde 50'sinin, kentsel nüfusun ise yüzde 20'sinin sağlık sigortası olmadığına, gelişmekte olan ülkelerin gayri safi yurtiçi hasılasının yaklaşık yüzde 2'sini sağlığa ayırdığına, küresel ortalamanın ise 4,7 olduğuna dikkat çekiliyor.

1,5 milyar öğrenci, 60 milyon öğretmen eğitime ara verdi

Eğitim sektöründe ise salgın yüzünden 166 ülkede okulların kapandığı ve 1,52 milyar öğrenci ile 60,2 milyon öğretmenin eğitime ara verdiği kaydediliyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

mustafa

AMAN ÇOK KORKTUM NEDEN ACABA. YOKSA ON YILDIR İŞSİZ OLDUĞUM İÇİNMİ. .
 • Yanıtla

Şefik Altınbaş

Eyy ...., ikinci dünya savaşında insanlar ordularıyla savaşarak birbirlerine güç gösterisi yapıyordu. Fakat bu onun gibi değil, burada karşınızda Yüce Rabbimizin yarattığı gözle görülemeyen küçücük bir mahluku var. Hadi nerede en güçlü dediğiniz ordularınız, savaş uçaklarınız, roketleriniz, tanklarınız tüfekleriniz. Vurun, topa tutun öldürün bakalım. Gördünüzmü ne kadar acizsiniz, ölüm korkusu nasıl sardı hepinizi, şimdi o hor hakir gördüğünüz İslam dininin kendi ülkelerinizde "açıktan ezanları okunsun, Kur'an okunsun, Müslümanlar ne olur bizede dua etsin" diye şimdi rica ediyorsunuz. İnşallah bu küçücük virüs hem sizin gibi İslam düşmanlarını yola getirsin, hemde bizim içimizdeki azgın İslam düşmanlarını ve münafıkları yola getirsin....
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı