• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Blokzincir teknolojisinde temkinlilik dönemi

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, hükümetlerin, blokzinciri altyapısıyla çalışan para mekanizmalarındaki esneklikten dolayı bu teknolojiye temkinli yaklaştıklarını söyledi.

Yeniakit Publisher
2019-10-22 11:46:00 - 2019-10-22 11:48:47
Blokzincir teknolojisinde temkinlilik dönemi

İstanbul’da gerçekleştirilen Avrasya Blokzinciri Zirvesi’nde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, “Politika yapıcılar, devletler, merkez bankaları ve vergi idarelerinin servetin nasıl dağıldığını bilmesi gerekiyor. Blokzinciri tabanlı yapılarda servetin nasıl dağıldığını izlemek zorlaşıyor. Dolayısıyla bu kısmıyla da hükümetleri endişelendiriyor. Servetin nasıl dağıldığını bilinmezse, yani ellerinde bununla ilgili bir veri olmazsa, doğru kararlar vermeleri zorlaşır” ifadelerini kullandı.

Kamu kaynaklarının dağılımı önemli

Dönmez, kredi mekanizmalarında “Parası olana kredi veriyorsunuz, olmayana kredi vermiyorsunuz” şeklinde şikâyetlerin olduğu bir yerde, devletlerin, kimin ne kadar parasının veya ne kadara ihtiyacının olduğunu bilmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Kendinizi hükümetlerin yerine koyduğunuzda kamu kaynaklarının doğru dağılımı için servetin nasıl dağıldığını bilmeniz gerekiyor. Kimin ne kadar parası var görmek istersiniz” diye konuştu.

Destek veriyoruz

Teknoparklar ve teknoloji geliştirme bölgeleriyle birlikte, Ar-Ge ve tasarım mühendisliklerinin de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından izlendiğini söyleyen Dönmez, “Yeni dönem sanayi stratejimizde blokzinciri gibi, yıkıcı teknolojiler, trend değiştiren teknolojiler de yer aldı. Bu da bizim dünyadaki gelişmeleri yakından takip ettiğimizin bir göstergesi. Biz Türkiye’de ar-ge ekosistemini geliştirmek için elimizden gelen her türlü desteği vermeye çalışıyoruz. Genç arkadaşlardan gelen geri bildirimlerden ve onların çalışma gayretinden de çok memnunuz. Biz bu gençler sayesinde çalışmalarımızı yönlendiriyoruz” diye konuştu.

Çalışmaların ardındayız

Dönmez, “Bakanlık adına şunu söylemek istiyorum; Türkiye’de Ar-Ge alanında bir şeyler yapmaya çalışan, teknoloji alanında bir şeyler üretmeye çalışan herkesin arkasında olmaya çalışacağız” dedi.

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Vatandaş

TÜRKİYEYE MÜDAHALE ABD NEDEN YAPACAKMIŞ ABD HANGİ KONUDA ORTADOĞUDA İYİ İŞLER YAPMIŞKİ TÜRKİYE BUNA ENGEL OLMUŞ. TÜRKİYE ABD NİN İSRAİL MODELİ TERÖR DEVLETİ KURMASINA MÜSADEMİ ETSEYDİ.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı