• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Blockchain teknolojisinde iddialıyız! Dünyadan daha iyi durumdayız

Türkiye, blokzincir (blockchain) teknolojisinde de iddialı. Blockchain Türkiye Platformu (BCTR) Yönetim Kurulu Üyesi Soner Canko, blokzincir noktasında önemli adımlar atıldığına işaret ederek, “Bu alanda dünyadan daha iyi durumdayız ve yolumuzda kararlılıkla ilerliyoruz” mesajını verdi.

Yeniakit Publisher
2019-11-19 11:22:00 - 2019-11-19 11:22:59
Blockchain teknolojisinde iddialıyız! Dünyadan daha iyi durumdayız

Dijital para birimlerini, varlıkları ve emtiaları besleyen blokzincir (blockchain) teknolojisine yönelik çalışmalar sürüyor. Kamu ile özel sektörün yürüttüğü bu çalışmalarla ticareti güvenli, kolay ve şeffaf kılmak amaçlanıyor.

Her şey yolunda

Blokzincir teknolojisinin yaygınlaşması için kurulan Blockchain Türkiye Platformu’nun (BCTR) Yönetim Kurulu Üyesi Soner Canko, Yeni Akit’e yaptığı açıklamada “Biz Bitcoin ve diğer kripto paraları çok önemsiyoruz. Çünkü bunlar sayesinde blockchain teknolojisi de tanıtılmış oluyor. Öbür taraftan blockchainin kripto paraların gölgesinde kalmaması için çabalıyoruz” dedi. Blokzinciri teknolojisinin doğru anlaşılması için ellerinden geleni yaptıklarını belirten Canko, “Çalışmalarımız gayet iyi gidiyor. 75 üyemiz, 15 destekçimizle yolumuzda ilerliyoruz” şeklinde konuştu.

Ülke olarak blokzincir konusuna büyük önem veriyoruz. Dünyaya göre iyi durumdayız. Bu alanda daha fazla zaman harcıyor, daha fazla üretiyoruz” ifadelerini kullanan Canko, şu değerlendirmelerde bulundu: “Dersimize gayet iyi çalışıyoruz. Tabii ülkemiz için büyük bir fırsat olan blockchain yöntemini geliştirmek için Ar-Ge’ye ve eğitimlere odaklanmak gerekiyor. Bu anlamda sorumluluklarımızı biliyor ve görevlerimizi hakkıyla ifa ediyoruz. Diğer yandan; BCTR olarak bizim gayelerimizden ve gayretlerimizden biri de kripto para ile blockcahin teknolojisi okuryazarlığını arttırmak. Nihai tüketicinin bilmediği teknolojilere, yatırım araçlarına yönelmemesi için birtakım alıyoruz.

Olumlu bir adım atılıyor

Merkez Bankası’nın dijital para basacak olmasını memnuniyetle karşılayan Canko, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gerçekten çok akılcı ve mantıklı bir girişimde bulunuluyor. Bu konu parlamentodan geçmedi ama 2020 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda yer aldı. Tabii bu işler bugünden yarına olmuyor, zaman gerektiriyor. Ama blockchain konusunun resmi bir belgede, programda yer alması çok ama çok önemli. Projenin 2023’te hayata geçmesi için kayıtlara girmesi çok anlamlı. Bunu sağlam, sağlıklı ve olumlu bir adım olarak yorumluyorum. Ne mutlu blokchain ile kripto para konusunda ağır ve emin adımlarla ilerliyoruz. Bu tür adımları hızlandırmalı, daha da çok çalışmalıyız. Türkiye’nin geleceğinin parlak olduğunu da bilmeliyiz.

İnternetten yapılan ödemeler arttı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürlüğü görevini de yürüten Soner Canko, ödemelerin temassız hale gelmesi; dijital cüzdanların devreye girmesinin tüketici alışkanlıklarını değiştirdiğini söyledi. Ayrıca internetten kartlı ödeme tutarının yıllık 172 milyar TL’ye ulaştığını aktaran Canko, bu rakamın 2019 sonunda bu tutarın 200 milyar TL’ye yaklaşacağını dile getirdi.

Canko, 2019’da yıllık toplam kartlı ödeme adedinin 6,2 milyar adede ulaştığına dikkat çekti.

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı