• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Binali Yıldırım: Adımı Alevi komşumuz koydu

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Alevi Bektaşi dedeleriyle ve dernekleriyle bir araya geldi. Yıldırım, "Adımı, Alevi komşumuz koydu. Adımda Ali var." dedi.

Yeniakit Publisher
2019-03-10 18:56:00 - 2019-03-10 19:06:56
Binali Yıldırım: Adımı Alevi komşumuz koydu

Alevi Bektaşi dedeleriyle ve dernekleriyle bir araya gelen AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, "Adımı, Alevi komşumuz koydu. Adımda Ali var." dedi.

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Alevi Bektaşi dedeleri ve dernekleriyle gerçekleşen Can'larla Buluşma programına katıldı. Yerel seçimlere ilişkin konuşan Binali Yıldırım, "Her fırsatta söylüyorum. Ben Ailevi ve Sünnilerin birlikte yaşadıkları bir köyde doğdum. Adımı, Alevi komşumuz koydu. Adımda Ali var." dedi.

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, yerel seçim çalışmaları sürdürüyor. Yıldırım yerel seçimler kapsamında Alevi Bektaşi dedeleri ve dernekleriyle gerçekleşen Can'larla Buluşma programına katıldı.

"Semahımızı da yaptık, halayımızı da çektik"

Florya Sosyal Tesislerindeki toplantıda konuşan Yıldırım, Türkiye topraklarının, sevginin, birlikte yaşama kültürünün yeşerdiği topraklar olduğunu aktararak, "Bizler, Aleviler-Sünniler, Kürtler, Türkler, bin yılı aşkındır bu topraklarda 'etle tırnak' gibiyiz. Aynı çorbaya kaşık çaldık. Aynı tastan su içtik. Acımızda beraber ağladık, yasımızı beraber tuttuk. Düğünümüzde beraber eğlendik. Semahımızı da yaptık, halayımızı da çektik. Her fırsatta söylüyorum. Ben Ailevi ve Sünnilerin birlikte yaşadıkları bir köyde doğdum. Adımı, Alevi komşumuz koydu. Adımda Ali var. Bin yıllık birlikteliğimizde, Horasan Erenleri, Alevi irfanını güzelleştirdi, ruhumuzu ve maneviyatımızı geliştirdi. Hacı Bektaş Veli Hazretlerinin, 'yolumuz, irfan ve insanlık sevgisi üzerinedir' sözü. Aslında yolumuzu en güzel şekilde ifade eder." dedi.

"İhtilaf varsa konuşarak çözeceğiz"

Alevi Bektaşi inancı ve irfanının Osmanlı'nın üç kıtaya taşıdığı hoş görünün kaynağı olduğunu vurgulayan Yıldırım, "Hünkar Hacı Bektaş'ın nefesidir bizi diri tutan, kardeş kılan. Farklılıklarımız yok mu Elbette var. Farklı olmak insanın fıtratında olan bir şeydir. Biz farklılıklarımızı, insanlığın, medeniyetin her zaman zenginliği olarak gördük. Kavga, ayrıştırma nedeni olarak görmedik. Bu farklılıkları kaşıyıp bizi ancak ayrıştırarak, kavga ettirerek bölmeye çalışanlar, hep oldu. Bundan sonra da olacaktır. Aramızda ihtilaflar varsa, bunu canlar konuşarak birlikte çözeceğiz. Konuşarak, anlaşarak, birbirimizi ötekileştirmeden, dinleyerek anlayarak çözeceğiz. Bin yılı aşkın bir süredir nasıl beraber yaşadıysak kardeşlik bağlarımızı güçlendirerek yaşamaya devam edeceğiz." diye konuştu.

"2009'da alevi çalıştayları yaptık"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde 17 yıldır önemli adımlar attıklarını hatırlatan Yıldırım, "2009'da Alevi çalıştayları yaptık. Bütün dedeler ve Alevi sivil toplum kuruluşlarıyla bu çalışmaları gerçekleştirdik. Büyük de mesafeler kat ettik. 17 yıl boyunca bu memleket için hizmet ettik. İnsana hizmet Hak'ın rızası içindir. Son cemre geçtiğimiz günlerde bu topraklara düştü. Aslında düşecek bir cemre daha var. Bu cemre 31 Mart'ta gönüllerinize düşecek. ve İstanbul yeni bir döneme başlayacak. Sizlerden biri, kardeşinize 31 Mart'ta destek vereceğinizden inancım tamdır. Önümüzde nevruz var. 21 Mart, Hazreti Ali efendimizin doğum günüdür. Hazreti Ali, Ehl-i Beyttir. Hazreti Ali Peygamberimizin yol arkadaşı, can yoldaşı, sırdaşıdır. Allah'ın aslanı, ilmin kapısıdır. Hicret gecesi canını hiçe sayarak Peygamber efendimizin yatağında o yatmıştır. Peygamber efendimizin hayatını kurtarmıştır." ifadelerini kullandı.

Alevilerin sorunları

Yıldırım, sözlerini şöyle tamamladı:

"Alevi canları beklentileri var, cemevlerinin sorunları var. Bu sorunları torunlara bırakacak değiliz. Konuşarak, görüşerek beraberce çözeceğiz. Bunların çözüm yolu, konuşmaktır, görüşmektir. Rabbim nasip eder, sizler destek verirseniz bütün bunları görüşeceğiz ve İstanbul'da her zaman beraber olacağız. Haklı taleplerinizin takipçisi olacağım. Canlar için hangi hizmetleri yaptığımızı burada anlatacak değilim. Böyle bir huyum yok. Ancak; başarının, kardeşliğin, ülkemizin geleceğinin tek yolunun bir olmaktan, iri olmaktan, diri olmaktan, kardeş olmaktan ve birlikten Türkiye olmaktan geçtiğini biliyorum, buna inanıyorum. Geçenlerden Halkalı'ya gittim. Muhteşem bir eser yapılmış. Türkiye Cumhuriyeti yapıyor. Hacı Bektaş Veli Proje Okulu. Cemevi ve yatakhanesi var. Bir üniversite gibi. Daha güzelleri olacak. Onun için birlikte çalışacağız. Birlikte sevinçlerimizi de, üzüntülerimizi de paylaşacağız. Bu topraklarda kardeşliğimiz bozmak isteyenlere fırsat vermeyeceğiz."

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23