Beyaz Saray açıkladı! ABD desteğini resmen çekiyor

ABD'de Başkan Trump'ın göçmenlere karşı sert politikaları genişliyor. Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamayla göçmenlere yönelik yeni düzenleme kamuoyu ile paylaşıldı.

13 Ağustos 2019 Salı 00:17
Beyaz Saray açıkladı! ABD desteğini resmen çekiyor

ABD yönetimi, yeni düzenlemeyle, göçmenlere devlet desteğini kesecek ve oturum izni vermeyecek.

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, yeni düzenlemenin, ABD'li vergi mükelleflerini ve yardıma muhtaç olanlar için ayrılan sosyal güvenlik yardımlarını korumak amacıyla getirileceği belirtildi.

Yeni düzenlemeye göre yardıma muhtaç göçmenlere hem devlet desteği kesilecek hem de oturum izni verilmeyecek.

Açıklamada, "Bu adım, ABD'ye gelmek isteyen göçmenlerin kendi ayakları üzerinde durmasını ve devletin sağladığı sosyal güvenlik desteğine dayanmamasını sağlayacak" ifadeleri kullanıldı.

Gelir seviyesi düşük göçmenlerin artık ABD devletinden sağlık sigortası, gıda veya barınma yardımı gibi destekler almasının engelleneceği belirtilen açıklamada, ABD devletinden hala yardım alan oturum hakkı sahiplerinin vatandaşlık işlemlerinin yapılmayacağı ve ülkeden gönderilebileceği kaydedildi.

Açıklamada, Başkan Donald Trump'un göçmenlerin devlet desteğine bağlı olmalarını önlemek istediği vurgulanarak, "Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası, ABD'ye gelmek isteyen herkesin bu kurala uyması gerektiğini ortaya koyuyor. Bu yasa kapsamındaki hukuki gereklilik uzun zamandır uygulanmadığından Amerikalı vergi mükelleflerine büyük yük biniyordu" denildi.

Ayrıca düzenlemenin, çarşamba günü imzalanacağı ve 60 gün içerisinde yürürlüğe gireceği aktarıldı.

Göçmenlik kurumlarından tepki

Öte yandan sivil toplum kuruluşları ve göçmen dernekleri, söz konusu düzenlemeye tepki gösterdi.

Dernekler, düzenlemenin, yardıma ihtiyacı olan göçmenlere büyük zorluklar yaşatacağı uyarısında bulundu.

Ulusal Göçmenlik Hukuk Merkezi yöneticisi Marielena Hincapiee, yazılı açıklamasında, "Bu düzenleme, özellikle hayati önem taşıyan sağlık hizmetleri ve gıda yardımı alan göçmenlerin üzerinde büyük etki yapacak. ABD, bunun getireceği zarardan yıllarca kurtulamaz" değerlendirmesinde bulundu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 13 Ağustos 2019 Salı 00:17

YORUM YAZ

 • selim ustaselim usta7 gün önce
  menfaat oldugu yerde batiyi görürsün, yoksa onlari bulamazsin...isgalci soyguncu nasara siyonist ittifaki
 • 1492 i1492 i7 gün önce
  Anadoluda bir tabir vardır salyangoz kabuğundan çikınca geriye döner tükürürmüş.trunp'ın dedesinin almanyada doğduğu biliniyor !!! acaba bu lanetli aile almanyaya nereden ve ne zanan göç etti?Amerika göçmenlere yardımı kesti çokkomik ve gülünç ! şu sarı domuz ! kendi karısı göçmen sırp asıllı onudamı sürgün ettirecek,! yaparmı yapar kafa alevaldı yanıyor kaçın.
 • OktayOktay7 gün önce
  Zaten göçmen ülkesi
 • ömerömer7 gün önce
  anlaşılan abd nin çöküşü hızlandı TÜRKİYE molyonlarca Suriyeliyi kabul etti dimdik MAŞAALLAH

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Ağustos 2019