• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

Bel soğukluğu (Frengi) nedir? Bel soğukluğu belirtileri nelerdir? Bel soğukluğu tedavi yöntemleri nelerdir?

Bel soğukluğu (Frengi) nedir? Halk arasında bel soğukluğu olarak bilinen frengi, bulaşıcı bir hastalıktır. Bel soğukluğu hastalığını merak edenler “Bel soğukluğu nasıl bulaşır?” , “Bel soğukluğu tedavisi var mı?” , “Bel soğukluğu tehlikeli mi?” sorularının cevaplarını araştırıyor. Peki, bel soğukluğu belirtileri nelerdir? Merak ettiğiniz “Bel soğukluğu tedavi yöntemleri nelerdir?” sorusunun ve bu hastalıkla ilgili tüm merak ettikleriniz haberimizin detaylarında…

Yeniakit Publisher
2019-12-17 12:56:00 -
Bel soğukluğu (Frengi) nedir? Bel soğukluğu belirtileri nelerdir? Bel soğukluğu tedavi yöntemleri nelerdir?

Bel soğukluğu (Frengi) nedir?  Halk arasında bel soğukluğu olarak bilinen frengi, bulaşıcı bir hastalıktır. Bel soğukluğu hastalığını merak edenler “Bel soğukluğu nasıl bulaşır?” , “Bel soğukluğu tedavisi var mı?” , “Bel soğukluğu tehlikeli mi?” sorularının cevaplarını araştırıyor. Peki, bel soğukluğu belirtileri nelerdir? Merak ettiğiniz “Bel soğukluğu tedavi yöntemleri nelerdir?” sorusunun ve bu hastalıkla ilgili tüm merak ettikleriniz haberimizin detaylarında…

Bel soğukluğu, frengi tıbbi adıyla ise sifiliz önemli sağlık sorunlarından biridir. İşte, bel soğukluğu hakkında merak ettiğiniz her şey… 

Bel soğukluğu (Frengi) nedir?

Bel soğukluğunun, diğer adıyla frenginin tıbbi adı sifiliz ya da sifilistir. Bel soğukluğu, treponema pallidum adlı mikrobun yol açtığı sistemik bir hastalıktır. Tedavi edilmez ise beyin, sinir, göz ve iç organlarda ciddi hasarları beraberinde getirerek ölüme neden olur. Tüm dünyada yaygın olarak görülür. Erken tedavi edildiği takdirde kesin iyileşme sağlanan bir hastalık olmasına rağmen, tedavisiz olgularda ilerleyerek hayatı tehdit edebilen ciddi komplikasyonlara ve iç organ tutulumlarına neden olabilir. Bel soğukluğu HIV enfeksiyonunun bulaşmasını da kolaylaştırır.

Bel soğukluğu belirtileri nelerdir?

Frengi (Sifiliz) belirtileri üç evrede ortaya çıkar ve ilk başlarda belirtiler hafiftir. Bulgular arada kaybolabilir ve hasta iyileştiğini düşünebilir.

Hastalığın belirtileri başka hastalıkları taklit ettiğinden sifiliz, kimi kültürlerde “büyük taklitçi” olarak anılır.

Frenginin 1. döneminde yani temastan yaklaşık 3 hafta sonra, bakterinin ilk bulaştığı cinsel organ etrafında tipik olarak düzgün kenarlı, ağrısız, kırmızı bir kabartı (şankır) oluşur. Bu kabartılara çoğu zaman ilgili bölgede ele gelen bir lenf nodu da eşlik eder. Hastaların yaklaşık %30 kadarında olağandan farklı olarak, kabartılar ağrılı olabilir. Tedavi edilmediği takdirde yaklaşık 3-6 hafta sonunda kabartılar kaybolur. Hasta iyileştiğini düşünür, fakat bakteri çoğalarak vücuda yayılır.

Frenginin 2. dönemi klasik olarak ilk dönemden 6-10 hafta sonra ortaya çıkabileceği gibi, kimi hastalarda görülmeyebilir. Bu dönemde grip benzeri belirtiler görülür:

 • Ateş
 • Halsizlik
 • Kas ağrıları
 • Boğaz ağrısı

Bu dönemin ardından hastalık latent (uyku dönemi) döneme girer. Hastada hiçbir şikayet oluşturmaz fakat hastalığın varlığı kan tetkikleriyle saptanabilir.

Frenginin 3. dönemi, birinci dönemden yaklaşık 3-15 yıl sonra ortaya çıkar. Frenginin 3. evresi 3 farklı şekilde ortaya çıkabilir;

Gomlu Sifiliz

Bu türde gom adı verilen yumuşak, büyük, tümör benzeri kabartılar ciltte, kemiklerde ve hatta kimi iç organlarda ortaya çıkabilir.

Nörosifiliz

Bu türde hastalık sinir sistemini etkiler. Felç, his kaybı, demans, psikiyatrik sorunlar ve göz sorunlarına yol açar.

Kardiyovasküler Sifiliz

Bu tür, kalpten vücuda kan taşıyan ana damar olan aortu tutar ve aort anevrizmalarına yol açar. Frengi 3. evresi ölümcül olabilmektedir. Eğer hamile bir kadında sifiliz varsa, erken doğum riski, beekte deformite ve ölüm riski çok fazladır.

Bel soğukluğu tedavi yöntemleri nelerdir?

Bel soğukluğu ne kadar erken teşhis edilirse komplikasyonların oluşması o ölçüde önlenebilir. Penisilin halen sifiliz tedavisinde kullanılan temel ilaçtır. Penisiline dirençli sifiliz vakaları henüz bildirilmemiştir. Penisilin bakteriyi öldürerek hastalığın ilerlemesini kesin olarak durdurur. Sifilis öyküsü 1 yıldan az olan kişilere 1 doz depo penisilin, sifilis öyküsü 1 yıldan uzun ise 2- 3 doz depo penisilin, doğumsal sifiliste bebeğe 10 gün kristalize penisilin tedavisi yeterlidir. Penisiline alerjik kişilerde Doksisiklin, Ceftriakson, Tetrasiklin, Azitromisin tedavi amacıyla verilebilir. Tedavinin başlamasından 2 gün sonra hastalığın bulaşıcı olma özelliği ortadan kalkar. Hastalığın etkilediği organlara göre sifilizin tedavi süresi 2 yıla kadar uzayabilir. Tedaviye başlandıktan sonra hastanın takibi 2 yıl devam eder.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23