Başörtüsü düşmanı zır cahiller Nutuk bile okumuyor! İşte Atatürk'ün Türk kadını için yazdığı cümleler...

Müslüman Türk kadınının başörtüsüne yıllardır saldıran İslam düşmanı haysiyet ve hamiyet fukaraları, Mustafa Kemal Atatürk'ün İslam ve Müslümanlar ile ilgili yaptığı doğru tespitlerini yıllardır görmezden geliyor. Her fırsatta Nutuk okuduğunu söyleyen zır cahiller, Atatürk'ün yazdığı, "Bizim kadın hayatımızda kadının tarz-ı telebbüsünde (giyiminde) teceddüt (yenilik) yapmak meselesi mevzu-u bahs değildir" sözlerine ise kör bakıyor.

17 Ocak 2019 Perşembe 01:43
Başörtüsü düşmanı zır cahiller Nutuk bile okumuyor! İşte Atatürk'ün Türk kadını için yazdığı cümleler...

 yeniakit.com.tr  özel haber 

Başörtüsü düşmanları, Mustafa Kemal Atatürk'ün İslam ve Müslümanlar ile ilgili yaptığı doğru tespitlerini yıllardır görmezden geliyor.

Merhum Sütçü İmam'ın Kahramanmaş'ta Müslüman kadınların örtüsüne saldıran Ermeni çetecilere ilk kurşunu sıkmasıyla başlayan, putperest tarih yazıcılarının bütün engellemelerine rağmen İslam'ın zaferi olarak tarihe geçen milli mücadeleyi ulvi bağlarından koparmak isteyenler, yıllardır İslam'ın emirlerine kin kusuyor.

Ülkenin kurtarılmasını sağlayan en büyük gücün İslami akide olduğunu göremeyen şuursuzlar, Mustafa Kemal Atatürk'ün Nutuk adlı eserinde İslam dini ve Türk kadını hakkında yazdıklarını da görmezden geliyor. 

'Kadının giyiminde yenilik yapmak meselesi mevzu-u bahs değildir'

Her fırsatta kutsal kitaplarının Nutuk olduğunu dile getiren zır cahil İslam düşmanları, Nutuk'ta yer alan, "Bizim kadın hayatımızda kadının tarz-ı telebbüsünde (giyiminde) teceddüt (yenilik) yapmak meselesi mevzu-u bahs değildir" sözlerine kör bakıyor.

Mustafa Kemal Atatürk, Nutuk'ta şu ifadelere yer veriyor.

"Milletimize bu hususta yeni şeyleri bellettirmek mecburiyeti karşısında değiliz. Belki ancak dinimizde, milliyetimizde, tarihimizde zaten mevcut olan adatı mergubeye (sevilen) intizamı cereyan vermek mevzuubahs olabilir. Biz başlı başımıza ferden her türlü şekilleri tatbik edebilir, kendi zevkimize, kendi arzumuza, kendi terbiyemiz ve seviyemize göre istediğimiz kıyafeti ihtar eyliyebiliriz.

Bazı milletlerin zevk alemlerini memleketimizde tatbike kalkmak bittabi hatadır. Bu yol hayatı içtimaiyemizi feyz ve fazilete isal etmez (ulaştırmaz).

Eğer kadınlarımız şer'in tavsiye, dinin emrettiği bir kıyafetle, faziletin icabettirdiği tavrı hareketle içimizde bulunur; milletin ilim, sanat, içtimaiyat hareketlerine iştirak ederse bu hali, emin olunuz; milletin en mutaassıbı dahi takdirden men'i nefs edemez. Bilakis o halin aleyhinde söyleneceklere karşı, belki onun müteşebbislerinden daha fazla, müdafii olur."

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 17 Ocak 2019 Perşembe 01:43

YORUM YAZ

 • LeventbayLeventbay4 ay önce
  Atatürk'e burda ileri geri laf edenler. Onun sol t....gı kadar olamazlar . onun bir duruşuna bir yüzüne bakarmısınız . Nasıl bir asil olduguna . Her konuşmasında zerafet ve akıl dolu . Cesur sert geri adım atmayan . Yılmayan bir kararlılık ... şu an boyle birini gösterin desem kim var . Bence bu adamı iyi okuyun çok şey ögreneceksiniz .
 • MuratMurat4 ay önce
  Bu Adamın elinde İstediği yetki vardı fakat o Cumhuriyeti kurmayı ve Üretkenliği arttırmayı Refah bir ülkeyi tercih etti. istese. ülkeyi Şuanki hükümet gibi karış karış İngiltereye satardı. Bu adam o mevkiye kolay kolay gelmedi kaç savaştan sağ çıktı. şuanki özgürlüğünüzü de Namusunuzda bu adama borçlusunuz.
 • leventkleventk4 ay önce
  habermi bu şimdi , m.kemalin ne olduğunu , aklı başında , bilinçli her müslüman biilir,islama neler yaptığını bilir,islam hakkındaki düşüncesini bilir, sizin yapmağa çalıştığınız nedir,onun yolundayız diyenler,zamanındakuran kurslarını kısıtladılar onun yolundayız dediler, başörtüsünü yasakladılar onun yolundayız dediler,sağ muhafazakar iktidarlara darbe yaptılar onun yolundayız dediler ... daha niceleri,
 • DeryaDerya4 ay önce
  Problem sizde.Atatürk ile meseleniz ne onu anlayalım.
 • ferhatferhat4 ay önce
  "NİHAL" adlı okuyucuya cevap.kendi değerlerinden uzaklaşarak saniyileşti batı. o dönemin münevver takımı da değerlerimizdenuzaklaşırsak sanayileşiriz zannetti. batı hristiyanlıktan uzaklaştıkça medenileşti. biz islamdan uzaklaştıkça sefilleştik. islam oku, düşün... diyor. o dönemin ve şimdidinin insanları ne kadar islamı anladılar.
 • Sina SALIKSina SALIK4 ay önce
  Atatürk'ten sonra onu kullanıp Türkiye'yi dinsizleştimek isteyen ingiliz ajanları memleketi yönettiği için zaten Atatürk'ün fikri diye her türlü saçmalığı bu topluma dayatıyorlar. Millet de aç ekmek derdinde olunca ne gerçekleri ne de yalanları ayırt edemiyor. Yani bu cumhuriyet yabancı güçler tarafından hala gasp edilmeye çalışılıyor.
 • AtatürkAtatürk4 ay önce
  Aranızdaki yobazlardan arinmadihiniz sürece halkın gözünde aynı kalmaya devam edeceksiniz
 • NİHALNİHAL4 ay önce
  O zaman ne gerek vardıki Kılık kıyafet kanununa derler.Atatürk İttihat terakkiçidir İlker Başbuğ bunu itiraf ediyor.Bu ülkede ittihat terakkinin yapamadıklarını Atatürk yaptı diyor Devrimlerin alt yapısı buradan geliyor zaten.(Zaten o partinin üyesiydide sıra no galiba 322 olsa gerek).İlker başbuğ yazısı:Atatürk’ün İttihat ve Terakki Partisinin yapamadıklarını yaptığını dile getirerek, “19. yüzyılı iyi anlamak lazım, 20. yüzyılı iyi anlamak lazım. Bir gerçeği daha söylemek gerekirse İttihat ve Terakkiyi de iyi anlamak lazım. Bizim İttihat ve Terakkiyi doğru anladığımızdan emin değilim. Hep İttihat ve Terakki dediğimiz zaman Osmanlı İmparatorluğunu Birinci Dünya Harbine sokan ve imparatorluğun çöküşüne neden olan parti olarak görürüz. Doğruluk ve hakikat payı var ama bir kere İttihat ve Terakki partisinin bütün üyeleri vatansever. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Atatürk de İttihat ve Terakkici. O da İttihat ve Terakkiye Selanik’te üye olmuş. O da İttihat ve Terakkiden geliyor. İttihat ve Terakkiciler vatansever, kahraman. Tabi iyanlışları var bunu kabul etmek lazım. Fakat İttihat ve Terakkiciler şunu görüyorlar, diyorlar ki imparatorluk gidiyor. İttihat ve Terakkiciler bunu görmüş. Atatürk’ün gerçekleştirdiği devrimlerin alt yapısı İttihat ve Terakki Partisinden geliyor. Biz hep olayları böyle yalın görüyoruz. Evet, Atatürk İttihat ve Terakki Partisinin içinden gelmiş, bulunmuş İttihat ve Terakki Partisinin zamanında tespit ettiği esaslardan hareket ediyor. Aslında İttihat ve Terakki Partisinin gerçekleştiremediği bazı hususları gerçekleştiriyor. İttihat ve Terakki Partisi görmüş, imparatorluk gidiyor, çöküyor" dedi.DEMEKKİ ÇÖZÜM:Batılılaşmada Ateizmde olsa gerek.
 • BalaBala4 ay önce
  Nutuk Atatürkçülerin kutsal kitabı değildir .vatanını milletini seven insanlar Allaha inanırlar kutsal kitapları Kuran ı Kerimdir.Atatürkede saygı duyarlar sahip çıkarlar
 • GüneyrüzgarıGüneyrüzgarı4 ay önce
  Onun için mi Keriman Halis ECE (Atatürkün verdi soy ismi ) Dünya güzeli seçilirken mayo ve sütyen ile jüri karşısına çıkartıldı,jürinin ; Bu bizim zaferimizdir,Türk kızı şu an mayo ve sütyen ile karşımızda,diyerek mesaj vermişlerdir,soyunarak karşılarına çıkmasını güya ödüllendirerek en büyük darbelerden birini vurmuşlardır bize.Mübarek ismi kullanan ahmak,her yerde her habere yorum yaparken islama düşmanlıktan geri durmuyorsun.Kimsenin Atana saygısızlık yaptığı yok,tarihi ve arşivsel gerçekleri konuşmayı hakaret olarak algılıyorsan o senin putçuluğundan ve uyuşturulmuş beyninden kaynaklanıyor.Peygamberimizin savaşta yanağı kanadı,dişi kırıldı ve müşrikler sokaklarda onu taşladılar,hayvan işkembesi attılar demek peygamberimize hakaret mi oluyor,tarihi gerçekler bunlar,Atanızda bir insan,gökyüzünden yeryüzüne indirin artık,hakkında ki tarihi gerçekleri konuşmak dâhi hakaret olarak algılanıyor sizler tarafindan,Cumhuriyet öncesi islama bakışı ile Cumhuriyet sonrası bakışı arasında fark var.Meclis kapısında dua etmek isteyen imamı iterek ; Çekil kenara bu memleket senin dularınla kurtulmadı diyen,okullarda okutulması için resmi devlet basımı olan Tarih II kitaplarında islama,peygambere ve Kur'an'a hakaret edilen bölümlere göz yuman,Cumhuriyet gazesinde Atatürk yarım bir ilahtır manşetini onaylayan,hakkında dalkavuk şairlerin yazdıgı ilahlık,peygamberlik ve insan üstü övgülerinin olduğu şiirlere olur veren,29 Ekim 1933 sayılı Milliyet gazetede elinde Türk bayrağı,göğsünde altı ok,ayağının dibinde padişah kavuğu ve tuğra bulunan Bizans askerinin hemde Cumhuriyetin onuncu yılında basımına dâhi ses etmeyen,ezanı susturan,Ayasofyayı müze yapan ALLAH diyeni jandarmanın alıp götürdüğü dönemleri söylemek,dile getirmek,tartışmak hakaret ve saygısızlık olarak algılanıyorsa ALLAH'ın verdiği en muhteşem nimet olan aklı inkardır bu.Çagdaşlık,aydınlanma,medeniyet gibitekerlemerde böyle anlatıldı zaten.
 • Leventbay Leventbay 4 ay önce
  Ataturk . Istedigine inanir inanmaz . Sizlerinde neye inanip inanmadiginiz beni ilgilendirmez dogrumudur . Dogru .... inanc uzerinden birilerini yermek yada basin ustunde tasimak . Dogrumudur . Kadinlarin ne giyecegine karismakta yanlistir. Kadindir onlar . . Siz dunyanin saygi duydugu dusmanlarin bile ornek aldigi . Lidere sahip olmakla gurur duyun .. varmi pisagor teoremini karatahtada anlatacak bir lider . En basitinden
 • kadrikadri4 ay önce
  Halifelik bizde olsaydi Islam alemi dedigimizi mi yapacakti ? Ingilizler Osmanli ya savas actiklarinda haclinin Islam a savasinda tum Muslumanlarin cihadi farzdir diye fetva cikardik. Sonucu Arap lowrence askinda gorduk.
 • Hayrettin HatunoğluHayrettin Hatunoğlu4 ay önce
  Ne o Atatürkçü mü oldunuz?
 • rızarıza4 ay önce
  atatürk düşmanları hortlamış
 • Kemalist Düşmanı AkpartiliKemalist Düşmanı Akpartili4 ay önce
  Bir sözü M.Kemal söylüyorsa, hangi tarihte söylediğine dikkat etmek gerek!! Zira sonradan tamamen değişti, gerçek düşünceleri sonradan ortaya çıktı! Şapka Kanunu geldikten sonra devlette başörtülü çalışan tek kadın kalmadı, hepsi şapka takmak zorunda kaldı! Başörtülü tek bir öğretmen veya öğrenci yoktu, m.kemalin etrafında tek başörtülü kalmadı! Yani bir tek sözünü alıp, işte m.kemalin başörtüsü hakkındaki duruşu budur demek nasıl bir zihin yapısı? Erdoğan'ın yeni geliştirdiği kemalist ağız size de mi bulşatı ey Akit? İşte M.Kemalin tesettür hakındaki bir başka açıklması:"Bâzı yerlerde kadınlar, görüyorum ki başına bir bez veya bir peştamal veya buna mümâsil bir şeyler atarak yüzünü, gözünü örter ve yanından geçen erkeklere karşı ya arkasını çevirir veya yere oturarak yumulur. Bu tavrın mânâ ve medlûlü nedir? Efendiler, medenî bir millet anası, millet kızı bu garip şekle, bu vahşî vaziyete girer mi? Bu hâl milleti gülünç gösteren bir manzaradır. Derhâl tashîhi lâzımdı."
 • görkemgörkem4 ay önce
  elbette, kadinlar ulu Önder M. KEMAL ATATÜRK sayesinde giyimde kusamda ÖZGÜRLÜKLERINE KAVUSTULAR.. Ondan önce bütün kadinlar carsafli giyinmek zorunda idi hatta levantenler bile...
 • ihsanihsan4 ay önce
  iyide atatürk ün en büyük hatası latin alfabesine geçip bizi köklerimizden koparması ikincisi halifeliği kaldırması şimdi bizde olsaydı islam alemi dediğimizi yapacaktı üçüncüsü medreselerden din ve fen derslerini ayırması okulları ayırması
 • Habere Bak Habere Bak 4 ay önce
  Haticeye değil neticeye bak akit , dam üstünde saksağan vur beline kazmayı
 • bilgeturanbilgeturan4 ay önce
  Dikkat edin yorumlarda Atatürk e put diyen kansız şeref yoksunu yunan .... artıkları var....
 • GolgeAdamGolgeAdam4 ay önce
  1920lerden vurdumu 2020lerden ses cikartir boyle :)
 • ahmetekincahmetekinc4 ay önce
  Adına baksan Muhammed ama yorumuna bakınca kafa yapısı tomas, sanıyor ki onun tehdidinde korkacak müslümanlar var. şimdi önceden dindar müslümanlar vardı eğilip bükülmeyen tağutun taraftarlarına boyun eğmeyen, şimdi ise dindar müslümanlar var! zihnen mağlup olup kendini tağutunda iyi biri olduğunu göstermeye çalışıp çoğunlukta kendine yer arayan, Selam olsun elif gibi dimdik duran şerefli müslümanlara
 • Kocasolak Kocasolak 4 ay önce
  Bunca yıldır hiç nutuk okumuyormuş bizim camia, başörtüsünü savunduğumuzu ZAN etmişiz. Bence bu kamalist ve laikçi müşrikler kadar biz müslümanların da EKSİĞİDİR bu, eğer doğruysa tabi.
 • vatanvatan4 ay önce
  adam iyi gizlwmiş kendini 1927 yekadar
 • MusabMusab4 ay önce
  Sizdemi!!!???
 • erkan inceerkan ince4 ay önce
  Başımızdakiler filozof imamhatipçileralmış bir Atatürk düşmanlığı gidiyor bilen bilmeyen .HaAtatürk cumhuriyetin ilanı ile hilafeti yıktığı için yobaz dinciler borazan başıoldu. Ancak unutmıyalım başörtülü tesettürlü hokkabazlarda bayağı çoğaldıfül makyaz tırnaklar uzun bakımlı cilalı altlarında dar taytlar kısa tünikler tambir islami hokkabaz .Demek oluyorki atam çok doğru söylemiş.şeri tavsiye ile başlıyor
 • Mücahid Mücahid 4 ay önce
  Bu haberle ne demeye ne yapmaya çalıştınız acaba?
 • ibrahimibrahim4 ay önce
  yanlış bilmiyorsam Atatürk hilafeti de kaldırmayacağını söylemişti......!
 • MUHAMMET YILDIZMUHAMMET YILDIZ4 ay önce
  ataturkü hakaret eden yorum yazan arkadaşlar.hepiniz icin savcılığa şikayette bulunacagım.haddinizi bilin.siz kime küfür ediyorsunuz. ATATURK bu ülkenin kurucusu ve kurtarıcısıdır. sevsenizde sevmesenizde bu böyle.saygı duyacaksınız.hakaret etme özgurlugunuz yok.bunu böyle bilin...
 • AbdullahAbdullah4 ay önce
  Komik olanı, atatürkçü geçinenlere Kur'an ve peygamberden getirilen örneklerin muteber olmaması ... faniden örnekler vermek zorunda kalınması.
 • dahilekdahilek4 ay önce
  okumazlar mı onlar işlerine gelen yeri kullanıp işlerine gelmeyni görmeyen hainler. M. kemali sadece dine karşı kullanırlar ama asla sevmezler ve küfür ederler. kimsede onlar hakında davacı olmaz.
 • AkitAkit4 ay önce
  Bu ne Atatürk u biliyoruz. ..
 • Oldu mu şimdi bu?Oldu mu şimdi bu?4 ay önce
  Bu örnekleri ancak; "atatürk işte böyle, müslümanları görünce 'ben de müslümanım' diyen Napolyon gibi bir ikiyüzlüydü" demek için örnekleyebilirsiniz. Yosa o, 'iki metrelik bez için..' diye lafa başlayan tüm dinsizlerin piridir.
 • çelişki, tenakuz, tezad, ezdad vs..çelişki, tenakuz, tezad, ezdad vs..4 ay önce
  Yaptığınız yanlıştır; bu durumda açıkça Kemalizm yapıyorsunuz. O; kuvvet bulana kadar kendini kurnazca gizledi. Tüm ipleri eline geçirdikten sonra inkarını basamak basamak açığa vurdu; en sonunda hiç kimseden korkmadan dine meydan okudu.
 • ÇağrıbeyÇağrıbey4 ay önce
  Siz de şaşırdıniz valla
 • FecrFecr4 ay önce
  aman akit bey ne yapıyorsun kemalistlere beyin felçi geçirteceksin aşırı yüklemeden. onlar hazır değil böyle şeylere alıştıra alıştıra vermek lazım bilgileri.
 • dadaşdadaş4 ay önce
  Yav geçin bunları. M. Kemal bütün ipleri eline alincaya kadar müslüman görünüyordu. 1925 ten sonrakı uygulamalarının hangisi dine karşı değil. .
 • Ali Ali 4 ay önce
  Sizdemi putu övmeye başladınız, tevekkeli deyil Saadet’in başındaki ....’ın reklamını yapmanız.
 • dersoderso4 ay önce
  madem değilse neden değşti kadın erkek kıyafetini bu deccal kafir.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Mayıs 2019