• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Gazze’yi tanıyan İspanya’ya tarihi ziyaret! Erdoğan 'Engellemelere maruz kalıyoruz' diyerek duyurdu

Yeniakit Publisher
2024-06-13 12:46:00 - 2024-06-13 13:39:30
Gazze’yi tanıyan İspanya’ya tarihi ziyaret! Erdoğan 'Engellemelere maruz kalıyoruz' diyerek duyurdu

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, İspanya ziyaretinde önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Avrupa Birliği'ne yönelik samimi adımlarımız, salt kendi çıkarını düşünen bir takım üyelerin engellemeleri nedeniyle karşılık bulamıyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-İspanya İş Forumu'nda İsrail'in Gazze saldırılarına ilişkin dikkat çeken mesajlar verdi.

Tarihi ziyareti Yeniakit Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Alan da takip ediyor.

İspanya'ya tavrından dolayı teşekkür eden Erdoğan, "İlk günden bu yana gerçekten ilkeli tutarlı bir politika seyrederek hem İspanya halkını hem Filistinli kardeşlerimizin hem de Türkiye'nin gönlünde müstesna bir yer edinmiştir." dedi.

Başkan Erdoğan, "Türkiye ekonomisi geçen yıl yaşadığı deprem felaketine rağmen toparlanmaya devam ediyor." ifadelerini de kullandı.

Başkan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde;
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Toplantılarımızın ekonomik ilişkilerin daha da ilerlemesine vesile olmasını diliyorum. Dostumuz İspanya ile mükemmel ilişkilere sahibiz. Ziyaretin yeni ortaklıklara vesile olmasını diliyorum. Dayanışma ve iş birliği hayati önemde.

2002 yılı öncesinde 2 milyar dolar civarındaki ticaret hacmimiz geçtiğimiz yıl 19.2 milyar dolar seviyesine çıktı. Türkiye, İspanya’dan çok sayıda yatırımcıyı ülkemize davet ediyoruz. Türkiye bölgemizin cazibe merkezi.

Sanayiden finansa gerçekleştirilecek oturumların önemli olduğunu düşünüyorum. Markalara arasındaki iş birlikleri giderek güçleniyor. G-20’deki çabalar da ayrı bir teşvik olmaktadır. Yeni ortaklıklara fırsat tanımalıyız. Ülkelerimizi geleceğe taşıyabiliriz. Ekonomik ilişkilerimiz kazan-kazan esaslı olmalı.

Siyasetçiler olarak bizim görevimiz iş dünyasının önünü açmaktır. Hükümetler olarak iş dünyamızı destekleyeceğiz. Siz yatırım yaptıkça biz de her daim yanınızda olacağız. İmzalanacak anlaşmalarla iş birliğimizi güçlendireceğiz.

İspanya Başbakanı Sanchez'in tebrik ediyorum tavrından dolayı

Gazze'de insanlar göz göre göre katledildi. Mülteci kampları bombalandı. Masum siviller kurşunların hedefi oldu. Gazze'de ve işgal edilmiş Filistin topraklarında 250 gündür yaşanan soykırım, vicdan sahibi herkesin yüreğini kanatıyor.

Ateş çağrılarına şımarıklıkla karşılık veren bir tablo ile karşı karşıyayız. İspanya Başbakanı Sanchez'in tebrik ediyorum tavrından dolayı. Sanchez ilk günden beri tutarlı bir politika izleyerek Türk milletinin gönlünde müstesna bir yer edinmiştir.

Engellemeler nedeniyle karşılık bulamıyor

Avrupa Birliği'ne yönelik samimi adımlarımız, salt kendi çıkarını düşünen bir takım üyelerin engellemeleri nedeniyle karşılık bulamıyor. AP seçimlerinin ortaya çıkardığı tablo ve endişeyle izlenen aşırı sağın yükselişi bu durumu körükleyecek.

Katı vize uygulamaları, gümrük birliği anlaşmasının yenilenememesi durumları da mevcut. İspanya'nın bize verdiği samimi desteğe müteşekkirim. Bu olumlu adımların artarak devam edeceğin inanıyorum.

Özellikle savunma sanayii konusunu çok önemsiyorum

Türkiye ekonomisi geçen yıl yaşadığı deprem felaketine rağmen toparlanmaya devam ediyor.

Durmadan çalışacağız, çalışmaya devam edeceğiz. Özellikle savunma sanayii konusunu çok önemsiyorum. Uçak gemisi, İHA'lar, denizaltılar... Ortaklığımız çok daha iyi bir noktaya gelecektir.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Saffet

İspanya işçi emeklilerine yardım malzemeleri gönderecek herhalde müjdeyi açıklayın lütfen ne olur coplerde yiyecek kalmadi

mustafa usta

ey musluman senı yaratan rabbın soylemedı yahudı ve hırıstıyanlar sızı sevmezler dıye sen ne dıye hala bızı ıcınıze alın yok edın dıyorsun ya munafıksın ya munafıksın yada hıcsın rabbını tanımıyorsun
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23