Seçim 2019 Sayfası

Bakü'de Kafkas İslam Ordusu'na vefa konseri

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de, kenti Ermeni çeteleri ve Bolşevik birliklerinden kurtaran ve 'Kafkas İslam Ordusu' adı verilen Osmanlı ordusunun 100. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla bir konser düzenlendi.

10 Kasım 2018 Cumartesi 22:40
Bakü'de Kafkas İslam Ordusu'na vefa konseri

Azerbaycan Devlet Filarmonisi'nde Türk ve Azerbaycanlı sanatçıların sahne aldığı konseri, Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, KKTC Bakü Temsilcisi Ufuk Turganer, Azerbaycanlı devlet yetkilileri, milletvekilleri ve çok sayıda davetli izledi.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası sanatçıları, TRT Çok Sesli Korosu sanatçıları ve Azerbaycan Devlet sanatçılarından oluşan bestekar ve müzisyenlerin sahne aldığı konser, TRT Avaz kanalından canlı yayımlandı.

Konserde ilk önce İstiklal Marşı ve Azerbaycan Milli Marşı seslendirildi. Ünlü Azerbaycanlı besteci Üzeyir Hacıbeyli'ninKöroğlü Üvertürü, Sakarya Marşı, Çanakkale Türküsü, Karadeniz Marşı, Çırpınırdı Karadeniz türküsü coşkuyla dinlendi.

'Şükran ve minnetle anıyorum'

Büyükelçi Özoral, konserin ardından yaptığı konuşmada, Türkiye ile Azerbaycan'ın neden iki devlet, bir millet olduğu sorusuna verilebilecek en güzel cevap konusunda Kafkas İslam Ordusu örneğini verdi.

Özoral, şunları dile getirdi:

"Birinci Dünya Savaşı'nın sonunda kendisi neredeyse ölüm kalım mücadelesi veren Osmanlı, Azerbaycanlı kardeşlerinin çağrısı üzerine cephelerden en iyi askerlerini çekerek buraya gönderdi çünkü bugün olduğu gibi o zaman da Azerbaycan bizim vatanımızdı. Vatan topraklarının kurtuluşu için ne gerekiyorsa yapılması lazımdı. Kafkas İslam Ordusu, Azerbaycan'ın var olması ve bu günlere ulaşabilmesi için çok önemli bir etkendi. Azerbaycan'ın bugünkü sınırları içinde bağımsız bir devlet olmasının yolunu Azerbaycan ordusuyla Kafkas İslam Ordusu açtı. Kafkas İslam Ordusu'nun asker ve komutanlarını şükran ve minnetle anıyorum."

Büyükelçi Özoral, Türkiye dışında en fazla Türk şehitliğinin Azerbaycan'da bulunduğunu hatırlatarak, burada bin 132 şehidin yattığını söyledi. İki ülke sanatçıları, Bakü'nün kurtuluş günü olan 15 Eylül'de de Ankara'da konserde buluşmuştu.

Bakü'nün kurtuluşu için bin 130 şehit verildi

Kafkas İslam Ordusu, Osmanlı Devleti'nin Harbiye Nazırı Enver Paşa'nın talimatıyla kuruldu ve Birinci Dünya Savaşı'nda Kafkasya Cephesi'nde savaştı.
Azerbaycan Cumhuriyeti'nin ve Dağıstan'ın Osmanlı'dan yardım talep etmesi üzerine Nuri Paşa (Killigil) komutasındaki Kafkas İslam Ordusu, Azerbaycan'a doğru sefere çıktı.

Kafkas İslam Ordusu'ndaki asker sayısı, Azerbaycan kolordusundan yapılan bin kişilik takviyeyle 12 bine ulaştı. Güzergahındaki Göyçay, Salyan, Ağsu ve Kürdemir'i de Bolşevik birlikleri ve Ermeni çetelerinden temizleyen Kafkas İslam Ordusu, 15 Eylül 1918'de Bakü'yü kurtardı.

Kafkas İslam Ordusu, Bakü'nün kurtuluşu için bin 130 şehit verdi. Azerbaycan'ın Bakü, Şeki, Şamahı, Göyçay, Kürdemir, Neftçala ve Guba gibi birçok bölgesinde Kafkas İslam Ordusu şehitlerinin anıt mezarları bulunuyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 10 Kasım 2018 Cumartesi 22:40

YORUM YAZ

  • EbuSaidEbuSaid5 ay önce
    Batı kafalı Türkler tingirdatsin biz de bir Fatiha okuduk. Gönül ister 1130 Fatiha okuyalım. 1130 hatim okutalim.
  • Yazıklar olsun Yazıklar olsun 5 ay önce
    kafkas İslam ordusu adına yazılan bu marşı okumuyorlar https://youtu.be/bw20uEaiLZA
  • İskenderİskender5 ay önce
    Palavraların sonu ancak o palavraları çürütmekle gerçekleşir. Eğer Azerbaycan'ın etkili kişileri Ruslarla bir olup Osmanlı ordusuna karşı savaşmasalardı,Azerbaycan bu gün Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte olacaktı. Ama bu gerçeklere rağmen tarihi palavralara devam edildiği gibi,Lenin'in heykelleri de,halen Azerbaycan'daki kaidelerinde dikili durmaya devam etmektedir.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Nisan 2019