• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bakanlık soruşturma açmalı

Gezicilerin, Başbakanlık Çalışma Ofisi ve Kabataş’taki saldırılarına dair MOBESE kayıtlarının paralelcilere yakın Sürat Teknoloji A.Ş. tarafından karartıldığına ilişkin haberimiz, gündeme bomba gibi düşerken, hukukçular olayla ilgili soruşturma başlatılmasını istediler.

Yeniakit Publisher
2015-03-10 07:40:00 - 2015-03-10 07:40:17
Bakanlık soruşturma açmalı

İstanbul’da sokakları ve iş yerlerini yakıp yıkıldığı, İstanbul Dolmabahçe’de bulunan Başbakanlık Çalışma Ofisi’nin basılmak istendiği ve Kabataş’ta başörtülü bir kadının saldırıya uğradığı Gezi eylemlerinin organize bir eylem olduğunu ortaya koyacak MOBESE kayıtlarının yok edilmesi olayının arkasından da paralel devlet yapılanmasının çıkması hukukçuları harekete geçirdi.

Hukukçular, Gezi olaylarında şiddeti ortaya çıkaracak görüntülerin SÜRAT Teknoloji A.Ş. ve görüntüleri kaydeden İstanbul Emniyet Müdürlüğü MOBESE Hizmetleri Birimi yetkilileri tarafından yok edilmesini eleştirdi.

Hukukçular, MOBESE kayıtlarının kaybolmasına ilişkin derhal soruşturma açılmasını ve sorumluların cezalandırılmasını istediler.

Hukukçular, ortaya çıkan yeni bilgilerle ciddi bir şüphenin uyandığını hatırlatarak, “Adi suçları kaydederken, siyasi eylemleri kaydetmeyi durduran bir kamera icat edilmediğine göre, kamera kayıtlarının, Gezi eylemlerine ilişkin kısımlarının birileri tarafından silindiğini göstermektedir. İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü hemen harekete geçmeli, idari soruşturmalar başlatılmalı. Bazı kişi ve firmaların veya emniyet içerisinden birilerinin bu görüntüleri kasıtlı olarak sakladıkları ortaya çıkarsa, adli soruşturma başarılmalıdır” dediler.

DELİLLERİ GİZLEYENLER HAKKINDA SORUŞTURMA YAPILMALI

Avukat Cüneyt Toraman, Taksim Gezi parkı protestoları sırasında vandallık olarak nitelendirilebilecek olayların önemli bir kısmının yargıya intikal ettiği halde, MOBESE kamerası görüntülerinin mahkemeye gönderilmemesi ve bazı emniyet görevlileri delil toplamadığı gerekçesiyle ilerleme kaydedilemediğini söyledi.  Toraman, “Trafik kazalarında çalışan kameraların Gezi parkı olaylarında çalışmadığının iddia edilmesi, komik bir durumdur. Adi suçları kaydederken, siyasi eylemleri kaydetmeyi durduran bir kamera icat edilmediğine göre, kamera kayıtlarının, Gezi eylemlerine ilişkin kısımlarının birileri tarafından silindiğini göstermektedir. Bu kayıtları kimlerin ve niçin gizlediği şimdi daha iyi anlaşılmaktadır. Bu kayıtları, delilleri gizleyenler hakkında soruşturma yapılması gerekir” dedi.

DELİL GİZLEMEK VE ÜRETMEK AĞIR BİR SUÇ

“Kabataş mağduru kadının polise şikayeti sırasında ‘olmadığı’ öne sürülen kamera kayıtlarının, gereken eklemeler çıkartmalar yapıldıktan sonra piyasaya sürüldüğünü gördük. Böyle bir görüntünün piyasaya sürülmesi, bu kayıtların mevcut olduğunu ve savcılıktan gizlendiğini kanıtlamaktadır. Adli bir soruşturma aşamasında ‘delilleri gizlemek’ ağır bir suçtur” diyen Toraman, “MOBESE kayıtlarından sorumlu şirket, emniyetin ilgili birimleri, bu suçun failleridir. Arızalı olduğu için kaydedilmediği iddia edilen kamera kayıtlarının piyasaya sürülmesi, bu kayıtlar üzerinde oynama yapıldığını, göstermektedir. Orijinal kamera kayıtlarının bulunduğu yerden alınarak, bir kısmının silinmesi, bazı kısımlarına ekleme yapılması, yani ‘delil üretilmesi’ de ağır bir suçtur! Bu suçun failleri de, bu kayıtları televizyonlara veren kişilerdir” ifadelerini kullandı.

DERHAL SORUŞTURMA BAŞLATILMALI

Hukukçular Derneği Başkanı avukat Cavit Tatlı da, ortaya çıkan yeni bilgilerle ciddi bir şüphenin uyandığını söyleyerek, “Burada yapılması gereken şey çok nettir. İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü hemen harekete geçmeli, idari soruşturmalar başlatılmalı, uzman bilirkişilerin gidip inceleme yapmaları gerekiyor. Bunun sonucunda eğer bazı kişilerin veya bazı firmaların ve ya emniyet içerisinden birilerinin bu görüntüleri kasıtlı olarak sakladıkları ortaya çıkarsa, adli soruşturma başlatılmalıdır” ifadelerini kullandı.

“Bu kameraların hepsi mi kırık veya bozuktu, ya da aynı anda nasıl olur da bu kameraların hepsi bozuk veya kırık olabiliyor? Burada kimler işini yapmış veya yapmamış bunların ortaya çıkarılması lazım. Ortada yapılan sözleşmeye bir aykırılık varsa sözleşmenin feshi, sözleşmenin yerine getirilmediği için ortaya çıkan zararların yansıra sadece ceza hukuku değil özel hukuk alanında da bu kişilere gidilmesi gerekecek” diyen Cavit Tatlı, “Bunların hepsi detaylıca araştırılarak rapor oluşturulması gerekiyor. Bunun ardından da kimler görevini yapmamışsa bu kişiler hakkında derhal işlem başlatılmalıdır. Kamuoyunun da beklentisi budur. Çünkü bu kamuyu ilgilendiren bir olaydır” şeklinde konuştu.Yeni Akit

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23