Bakanlık duyurdu! 1500 yıl yetecek rezerv bulundu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız, Zonguldak havzasında 1,5 milyar tonluk kömür rezervinin bulunduğunu üretim seviyesi göz önünde bulundurulduğunda bu rezervin tüketilmesinin bin 500 yılı bulacağını açıkladı.

23 Mayıs 2019 Perşembe 09:54
Bakanlık duyurdu! 1500 yıl yetecek rezerv bulundu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız, beraberinde Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı, TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu ile birlikte TTK Kozlu Müessesse Müdürlüğü’ne ait maden ocağında işçilerle iftar yaptı.

Yerin 560 metre altında işçilerin sofrasına konuk alan Bakan Yardımcısı Cansız, yaklaşık 2 saat maden ocağında kaldı.

Çıkışta konuşan Cansız, madenciliğin dünyadaki en kutsal mesleklerden biri olduğunu söyledi.

Bin 500 yılda tüketebiliriz

Zonguldak havzasında 1,5 milyar tonluk kömür rezervi bulunduğunu ifade eden Cansız, “Üretim seviyesiyle bunu bizim tüketmemiz bin 500 yılı alacak. TTK Genel Müdürlüğü’nün başlattığı mekanize ve yarı mekanize sistemin uygulanabilirliğini bizatihi kendimiz görmüş olmaktan mutlu olduk. Bunu kullanan arkadaşlarımızın da sistemi içselleştirmiş olduklarını görmek de ayrıca mutlu etti. Biz dışa bağımlılığımızı orta vadede büyük bir oranda Zonguldak’ın kömürüyle azaltmış olacağız. Bu vesile ile burada gördüğüm manzara, genel müdürlüğün yenilikçi uygulamaları devreye alması, çalışanlarımızın motivesi bizleri ziyadesiyle mutlu etti.” dedi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 23 Mayıs 2019 Perşembe 09:54

YORUM YAZ

 • hiçhiç1 ay önce
  ne güzel insanımıza hayırlı olsun memleketimize hayırlı olsun.bir sürü insan iş sahibi olucak ekonomimize katkısı olucak inşallah
 • yiğidoyiğido1 ay önce
  Şu her fırsatta olumsuz ve haince yorum yapanlar, sizlerin kimin tasmalısı olduğunuzu biliyoruz ve zerrece umrumuzda değilsiniz ..
 • Ankaralı AhmetAnkaralı Ahmet1 ay önce
  Hakkı Söylet20 sa önce Senden iyi gerizekalı olmaz. İnsanlar özgür bir şekilde fikirlerini yorumluyorlar. Teneke yapma ak trol.
 • mustafa çırakmustafa çırak1 ay önce
  Kömürden üretilen hava gazı fabrikalarını tekrar kuralım dışarıya dövizle doğalgaz parası ödemeyelim ayrıca kömürden petrolde üretilebilir Almanların yaptığı gibi
 • Hakkı SöyletHakkı Söylet1 ay önce
  Yuh artık şu yorum yapanlara !Akide yorum yağdıran hep mi fetöcü, hep mi sp ci hep mi chp hdpkk lı olacak şaşıyorum.Kısır zihniyetlerini algı mekanizması olarak kullanoyorlar.Kömür zaten var lâkin havza havza. Yeni rezervler ciddi bilimsel aramalarla ekleniyor. Haberde elsik olan kömürün cinsi, tespit edildiği bölge ve gravitesi gibi teknik ama önemli bilgiler.
 • UnkownUnkown1 ay önce
  Zonguldak taki üretime gore hesap edersen tabi 1500 yil gider onu bir de turkiye nin tuketimine gore hesaplasana
 • TURANTURAN1 ay önce
  MADEM KÖMÜR VARDI NİYE PAHALI,MADEM KÖMÜR VAR NEDEN SİBİRYA KÖMÜRÜ KULLANIYORUZ.
 • AlperAlper1 ay önce
  Emekliliğe 1200 tl maaş,I bile yaşağıdaki takan yönetim, kendileri lüx hayat yaşıyor.Böyle haberler halkınet karnınıda iyi doğurur, tabii en çok medyanın karnı doyar.
 • ahmetahmet1 ay önce
  Türkiyede her alti ayda secimler olsa valllahide billahi bizimkiler gezegenin arkasinda ülke kurduklarini ilan ederlerdi.
 • BeytuBeytu1 ay önce
  Onu da ozellestirip satarlar
 • OSMAN YÜZOSMAN YÜZ1 ay önce
  bu seferseçimöncesi petrol yerine kömür mü çıktı. komikkkkkkkk
 • abdrhmnabdrhmn1 ay önce
  hep seçim üstü bir şeyler bulunur. hiç bulunmazsa su bulunur , odun , kömürbulunur.
 • adam ttk da 3 ay çalışıyo sonra üstündeki nasıl yatıyosa oda öyle yatıyoadam ttk da 3 ay çalışıyo sonra üstündeki nasıl yatıyosa oda öyle yatıyo1 ay önce
  kaçton kömür çıkarırsan okadar para olmadıkça çalışmaz insanlar birbirlerine denetletirecen
 • LütfiLütfi1 ay önce
  Bakanımıza helal olsun.Zonguldak"ta kömür olduğunu hemencecik anlamış.Bize böyle yöneticiler lazım.
 • AhmetAhmet1 ay önce
  Yahu Zonguldakta kömür 190 sene önce Uzun Mehmet tarafından bulundu. Bugüne kadar da bu bölgede birsürü kömür ocağı işletiliyor. Bakan yardımcısı da işçilerle iftar yapmış ne güzel. Tebrik ediyorum. Iftarda "bu bölgede 1500 yıl yetecek kömür var" demiş. Bu da tamam. Lakin haberin veriliş şekli ne alaka? Istanbul seçimi var ya her gün memlekette madenler, petroller bulunur. Füzeler, uçaklar yaparız.
 • Osman GENÇOsman GENÇ1 ay önce
  Allah'a çok şükür ki ülkemiz yakıtsız değil. Bir de bol miktar da petrol bulunabilse...
 • Mehmet YILMAZMehmet YILMAZ1 ay önce
  Yahu 1500 yıl dediğin nedir ki, hemen gelip geçer :)

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Haziran 2019