Bakan Soylu Kemal Kılıçdaroğlu'nun korumasıyla ilgili şok gerçeği açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun koruma müdürü olarak görev yapmakta olan korumanın gerekli bir takım eğitimlerden geçmeden belge aldığını açıkladı.

21 Mayıs 2019 Salı 19:58
Bakan Soylu Kemal Kılıçdaroğlu'nun korumasıyla ilgili şok gerçeği açıkladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun koruma müdürü olarak görev yapmakta olan korumanın VIP Önemli Kişileri Koruma Kursu Eğitimini almadığı ortaya çıktı. Önemli bilgiyi Bakan Soylu açıkladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Halen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun koruma müdürü olarak görev yapmakta olan korumanın, EGM Personel Bilgi Sistemi üzerinden tüm kayıtları ve kurs bilgileri incelenmiş, kişinin sicilinde ve personel bilgi sistemi kayıtlarında VIP Önemli Kişileri Koruma Kursu Eğitimini almadığı açıkça görülmektedir." ifadesini kullandı.

Soylu, Twitter hesabından, bir gazetede "Soylu'yu kim yanıltıyor" başlığıyla yayımlanan köşe yazısında yer alan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun koruma amirinin hem hassas yerleri koruma hem de VIP koruma kurslarından geçirildiği, bu kurslardan sonra Slovakya'da büyükelçinin koruma görevini üstlendiği ve söz konusu koruma hakkında kendisinin yanlış bilgilendirildiği iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

Tüm kurs bilgileri incelendi

Açıklamasında Soylu, "Halen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun koruma müdürü olarak görev yapmakta olan korumanın, EGM Personel Bilgi Sistemi üzerinden tüm kayıtları ve kurs bilgileri incelenmiş, kişinin sicilinde ve personel bilgi sistemi kayıtlarında VIP Önemli Kişileri Koruma Kursu Eğitimini almadığı açıkça görülmektedir" ifadesini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun koruma müdürünün, 2002-2005 yıllarında Slovakya'da misyon koruma görevinde bulunduğunu belirten Soylu, şunları kaydetti:

Kurs katılım sertifikası ilgili birimlerimize sunulamamıştır

"2002'de Slovakya'ya misyon koruma görevine gitmeden önce misyon koruma kursu içinde VIP Önemli Kişileri Koruma Kursu aldığını şifahi olarak beyan etmiş ancak konu ile ilgili beyanını teyit edecek herhangi bir belge veya kurs katılım sertifikası kendisi tarafından ilgili birimlerimize sunulamamıştır.

Söz konusu korumanın kayıtlarımızda her iki kursu da almadığı açıkça görülmüştür

Ayrıca, VIP Önemli Kişileri Koruma Kursu, Misyon Koruma Kursundan içerik bakımından çok daha kapsamlı ve farklıdır. Misyon Koruma Kursu eğitim müfredatı ve kapsamı açısından VIP Önemli Kişileri Koruma Kursunu tam anlamıyla kapsamamaktadır. Söz konusu korumanın kayıtlarımızda her iki kursu da almadığı açıkça görülmüştür. VIP Önemli Kişileri Koruma Kursu profesyonel anlamda önemli kişileri koruyacak eğitimli personelin yetiştirildiği tek kurs olma özelliğini taşımaktadır."

Konuyla ilgili teftiş sürüyor

Söz konusu köşe yazısını hayali kaynaklara dayandırarak yazdığından dolayı yazarı eleştiren Soylu, yazara, internete düşen bilgileri Bakanlığın ilgili kurumlarına teyit ettirip yayımlamasıyla kamuoyuna gerçek ve doğru bilgiyi aktarmış olacağı tavsiyesinde bulundu. Soylu, konuyla ilgili teftişin sürdüğünü, kamuoyu oluşturmaktan ziyade sabırlı olunup devlete, kurumlara ve kurallara itimat edilmesini beklediklerini bildirdi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 21 Mayıs 2019 Salı 19:58

YORUM YAZ

 • Okur Yazar Okur Yazar 25 gün önce
  Kılıçdaroğlu nun korumaları içişleri bakanlığına bağlı değilmi merak ediyorum
 • Haluk Haluk 25 gün önce
  Okudum okudum bir b.k anlamadım yani ne olmuş, kim yazıyor bu haberleri
 • BozkurtBozkurt25 gün önce
  Sayin bakan madem koruma amirinin belgeleri yoktu peki nasil buyukelci koruma mud.oldu siz bence saygi ozturk un bugunki yazisini okuyun
 • dumanlıdumanlı25 gün önce
  bu ne sap yediğinin farkında değil sanki içişleri bakanı değilde bostan korkuluğu. o korumaları sen tayin etmedinmi.madem koruma olmaya ehil değillerdi bazılarına cumhurbaşkalarına nasıl korumalık yaptırdın. öğünürken kendini beceriksizliğini eleveriyorsun.
 • kuntakintekuntakinte25 gün önce
  bu nasıl iş bir sürü polis misyon koruma için ter döküyor belge sunuyor kurslara gidiyor genel müdürlük şifaen kurslu olduğunu söyleyen bir amiri misyon korumaya gönderiyor O zaman İçişleri bakanı Abdulkadir aksu olabilirmi o zamanın EGM müdürü kimdi bu olayda buram buram FETOŞ YAPILANMASI ve yerleştirmesi kokuyor mafyayı hiç sevmem ama AKSU zamanında bütün Karadeniz mafyası cezaevine tıkıldı doğu kökenli mafyalar cirit atar oldu yani mafya yer değiştirdi bu olay da FETÖŞ olayı dır lütfen birazcık da bu zamanların bürokratları ile siyasilerine de şu fetöş OLAYINDAN biraz dokunun bakim neleri ne makamları fötoş mirası olarak bırakmışlarne dersiniz
 • hizdurocasihizdurocasi25 gün önce
  kilicdaroglunun korumasi denilen capulcular kilicdaroglunu koruyamadigi gibi ileride herhangi bir olumsuzluk oldugu zamanGENE DEVLETI SUCLAYACAKLARDIR ISTE BIZIM MILLET DEDIGIMIZ BIR ILLLETTIIR türkiyede serefsiz vatan hainimiz cook bunlarin babalari analari nasil bir insan yetistirmisler yaziklar olsun.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

16 Haziran 2019