• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bakan Pekcan Güney Koreli mevkidaşıyla görüştü!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Fransa'nın başkenti Paris'te Güney Kore Ticaret Bakanı Yoo Myunghee ile görüştü.

Yeniakit Publisher
2019-05-23 15:30:00 -
Bakan Pekcan Güney Koreli mevkidaşıyla görüştü!

İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) Bakanlar Konseyi Toplantısı'na katılmak üzere Paris'te bulunan Pekcan, burada Güney Koreli mevkidaşı ile bir araya geldi.

Edinilen bilgiye göre, OECD Genel Merkezi'nde basına kapalı gerçekleşen görüşmede iki ülke arasındaki ticaret hacminin dengeli artırılmasına ilişkin konular ele alındı.

Ortak adımlar ele alındı

Bu kapsamda Türkiye'nin Güney Kore ile ticaret açığının azaltılması ve Türkiye’nin ihracat potansiyelinin harekete geçirilmesi için atılabilecek ortak adımlar görüşüldü.

Görüşmede, iki ülke arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması'nın daha etkin kullanılması gerektiğine işaret edilirken, Türkiye'den özellikle tarım ürünleri ticaretinin geliştirilmesine yönelik talepler dile getirildi.

Diğer taraftan iki ülkenin ticaret alım heyetleri ve Koreli alıcıların Türk ihracatçıları ile bir araya getirilmesi konusunda öncülük edilmesinin önemli olduğunu vurgulandı.

"Türkiye'nin hedef pazar Güney Kore’ye ihracatı artmalı"

Bakan Pekcan, görüşmede, iki ülke arasındaki ticaretin 2018 yılında 7,2 milyar dolara ulaştığına işaret ederek, Türkiye'nin dış ticaret açığının yaklaşık yüzde 10’unun Güney Kore kaynaklı olduğu dikkate alındığında hedef pazarlardan Güney Kore’ye ihracatın artırılmasının öncelikli bir konu olduğunu kaydetti.

Güney Koreli şirketleri Türkiye’de yatırıma davet eden Pekcan, bu kapsamda petrokimya, çelik, televizyon panelleri, elektrikli piller, bina kaplama malzemeleri, tıbbi cihazlar, cep telefonları ve güneş panelleri gibi sektörlerin hedef alanlar olabileceğine dikkati çekti.

Pekcan ayrıca blockchain, yapay zeka gibi teknolojilerin ticaret platformlarına aktarılması yönündeki çalışmalarda Güney Kore ile iş birliğinin artırılması gerektiğini söyledi.

İki ülkenin ilk kadın Ticaret Bakanları

Öte yandan Koreli Bakan Myunghee kendisinin de Pekcan gibi Korenin ilk kadın Ticaret Bakanı olduğunu dile getirdi. Türkiye ile ticaretin geliştirilmesine önem verdiklerini söyleyen Myunguhee, bu kapsamda karşılıklı iş birliğini artırarak devam ettirme konusunda mutabık olduklarını ifade etti.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı