• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bakan Koca, genç sağlıkçının vefat nedenini açıkladı!

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu'nun toplantısından sonra kameralar karşısına geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 33 yaşındaki sağlık çalışanı Dilek Tahtalı'nın neden vefat ettiğini önemli bir örnek diyerek detayları ile anlattı.

Yeniakit Publisher
2020-03-28 00:01:00 - 2020-03-28 00:05:16

 Taha Emre Özdemir    yeniakit.com.tr 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 33 yaşında hayatını kaybeden sağlık çalışanı Dilek Tahtalı'nın ölümüne ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, Tahtalı'nın küçük yaşlardan beri immün yetmezliğinin olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: "Hatırlarsanız ilk gördüğümüz vakalarda bir aileden bahsetmiştik. Bu koronavirüsün nasıl bulaştığına önemli bir örnek. Yurtdışı teması olan genç, babası ve amcası (60 yaşın üzerinde) ile temasında bu kişiler yoğun bakım şartlarında tedavi edildi. Biz bütün taramaları yaparak bunları tespit ettik. Ailenin yakın çevresinde yine yoğun bakım şartlarında tedavi olan üçüncü bir hasta daha oldu. Bir özel hastanede yoğun bakım hastası olarak tedavisi devam eden bu hastanın yakını (ilk enfekte olan ama sağlık durumu iyi) muhasebe işlemleri için hayatını kaybeden sağlık çalışanı ile temas ediyor." şeklinde konuştu.

Dilek Tahtalı'nın ölümüne sebep olan virüsü Tahtalı'ya bulaştıran kişinin herhangi bir rahatsızlık yaşamadığına dikkat çeken Bakan Koca, şunları söyledi:

"Muhasebede çalışan sağlık çalışanımız küçük yaşlardan beri önemli kronik hastalıkları olan birisi. Yani direnci düşük olan bir vatandaş. O temasla virüsü kapıyor. Ondan önce de ateşinin olduğunu biliyoruz. Muhtemelen mevsimsel bir grip tablosu vardı. Bunun üzerine koronavirüs taşıyan birisi ile temas etmesi sebebi ile diğer rahatsızlarının takip edildiği hastaneye gidiyor. Orada 59 yaşında bir kişi ile temas ediyor. 59 yaşındaki kişi de yoğun bakım tedavisine alınıyor. Ve o kişiyi de kaybettik. Virüsü bulaştıran kişi ise hayatta. Herhangi bir yoğun bakım süreci de olmadı.

Temasın ne kadar önemli olduğunu bu örnek üzerinden görüyoruz. Onun için herkes virüsü taşıyor gibi davranmalı. Mümkün mertebe bu dönemde kendimizi evimizde izole etmeliyiz. Bakın bu sağlık çalışanının vefatında virüsü taşıyan ilk kişi de hiçbir rahatsızlık olmamasına rağmen iki kişi hayatını kaybetti."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Vaveyla

Acik konusun fmf hastalari icin extra risk var mi yok mu ?
 • Yanıtla

U Deniz

Bence hükumet emeklilik yaşını düşürmesi gerek bu virüsler varken 65 yaşı emekliliği beyhudedir emeklilik yaşı 55 düşsün... Vatandaş bunca sene 65 yaşına kadar ekli olmayı bekleyecek sonra bir virüsler gelip kolayca hayatına son verecek o zaman emekliliğini hiç bir anlamı kalmaz...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23