• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

BAE'nin sinsi Türkiye planı ortaya çıktı!

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed’in , İdlib’de varılan ateşkesi bozarak dikkatleri Libya’daki çatışmalardan başka bir tarafa çekmesi için Esed rejimine 3 milyar dolar teklif ettiği iddia edildi.

Yeniakit Publisher
2020-04-08 23:47:00 - 2020-04-09 10:31:58
BAE'nin sinsi Türkiye planı ortaya çıktı!

Middle East Eye’ın aktardığı habere göre, Türkiye ile Rusya arasında varılan mutabakatın yürürlüğe girmemesi için elinden geleni yapan Muhammed bin Zayed  ateşkesten birkaç gün önce Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ali el Şamsi’yi Şam’a göndererek Esed’le buluşturuldu.

Muhammed bin Zayed’in planına vakıf olan kişilere dayandırılan haberde, söz konusu ateşkesin bozulması için Esed’e 3 milyar dolar ödemeyi vadedildiği, mart sonuna kadar 1 milyar dolarlık ödemenin yapılacağı, ateşkesin yürürlüğe girmesiyle birlikte 250 milyon doların ödendiği kaydedildi.

Toplantıyı ABD'den sakladılar

Şamsi ile Esed arasındaki görüşmenin son derece gizli bir şekilde gerçekleştirildiği ve özellikle ABD’nin bu görüşmeden haberdar olmamasının hedeflendiği belirtilen haberde, buna gerekçe olarak Vaşington yönetiminin İdlib konusunda Ankara’nın arkasında olması ve BAE’nin İran’ın yurt dışındaki 700 milyon dolarlık dondurulmuş varlığını serbest bırakmasının ABD’yi sinirlendirmiş olması gösterildi.

5 Milyar dolar istediler

Görüşmede Esed’in “finansal desteğe ihtiyaç duyduğunu” söylediği aktarılan haberde, konuya vakıf kaynağın ağzından şu sözler aktarıldı:

"Esed, İran’ın nakit sıkıntısından dolayı ödemeleri durdurduğunu, Rusya’nın da ödeme yapmaktan vazgeçtiğini söyledi. (Esed) doğrudan 5 milyar dolar istedi. 1 milyar doları mart ayı tamamlanmadan ödenmek üzere 3 milyar dolarlık ödeme konusunda anlaşmaya vardılar."

Putin tepki gösterdi

Suriye’deki tüm askeri hareketliliği anbean takip eden Rusya’nın söz konusu planın farkına varmasının üzerine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sinirden deliye döndüğünü belirten kaynak, Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun hızla Şam’a gönderildiğini söyledi.

Şoygu’nun Esed’e taşıdığı mesajın çok açık ve net olduğunu belirten kaynak, şu şekilde konuştu:

Şoygu, saldırıların tekrar başlatılmasını istemediklerini ve ateşkese riayet edilmesi konusunda son derece kararlı olduklarını aktardı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

......

bu domuzlarin memleketine MIT bir el atsa güzel olurdu
 • Yanıtla

AKP

Hemen asker, pardon ...ları gönderelim.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı