Avrupa ülkesinden ABD'ye görülmemiş tepki: Biz yokuz

İspanya Savunma Bakan vekili Margarita Robles, İspanya'nın İran ile yaşanacak bir savaşta yer almak istemediğini açıklayarak ABD Donanmasıyla ortak hareket eden Fırkateyni Méndez Nunez’i geri çekti.

14 Mayıs 2019 Salı 16:37
Avrupa ülkesinden ABD'ye görülmemiş tepki: Biz yokuz

İspanya Savunma Bakan vekili Margarita Robles, İspanya’nın gönülsüz bir şekilde İran ile ilgili herhangi bir çatışmanın için çekilmek istemediğini söyledi.

Abraham Lincoln Uçak gemisi eşliğinde İran Körfezi’ne gönderilen ABD Donanmasıyla ortak hareket eden Fırkateyni Méndez Nunez’i geri çeken İspanya Savunma Bakan vekili Margarita Robles konuyla ilgili yaptığı açıklamada, İspanya hükumetinin “ciddi ve güvenilir bir partner” olduğunu ancak, bunun yalnızca Avrupa Birliği ve NATO ile yapılan anlaşmalara bağlı olduğunu söyledi.

“Biz ortak pozisyonumuzu buradan alırız”

İspanya’nın Savunma Bakan Vekili Margarita Robles, Washington ile İran arasındaki anlaşmazlık sebebiyle Körfeze gönderilen ABD donanmasının içinde geçici olarak yer alan İspanyol firkateyni Méndez Núñez’in 125 mürettebatıyla birlikte bu gruptan ayrılması emrini verdi. ABD donanması halen Kızıl Deniz ile Hindi Okyanusunu birleştiren Mendez boğazından geçti ve İran Körfezine girmek için Hürmüz boğazına doğru yol almakta.

Bakan Robles, İspanya’nın yalnızca AB ve Uluslararası Teşkilatlara olan taahhütlerine bağlı olduğunu belirterek “Biz ortak pozisyonumuzu buradan alırız” dedi.

İspanya’nın Fırkateyn Mendez Nunez’in Nisanın 30’inden 31 Ekime kadar sürecek ortak eğitim ve çalışabilirliğini geliştirmek maksadıyla bir yıl önce planlanan bir tatbikat için ABD’nin Lincoln Uçak gemisinin liderliği altındaki filoda geçici olarak yer aldığı, İspanya’nın, ABD donanmasında başka bir gemisinin bulunmadığı kaydedildi.

İspanyol gemisinin Akdeniz, Kızıl Deniz, Hint Okyanusu, Güney Çin Denizi ve Pasifik Okyanusunu geçtikten sonra Kaliforniya’nın San Diego limanına gitmesi planlanmıştı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Mayıs 2019 Salı 16:37

YORUM YAZ

 • kuntakintekuntakinte6 gün önce
  BU AYNI ZAMANDA TÜRK ABD SAVAŞI OLMA İHTİMALİ YÜKSEKTİR BU BÖYLE BİLİNE İRAN TÜRKİYE YE HİÇ BİR ZAMAN DOST OLMADI ANCAK İRAN IN HAM EDİLMESİNE DE TÜRKİYE ASLA GÖZ YUMMAZ NEDEN Mİ ARKAMIZDA BİR CONİ İSTEMEYİZ AYRICA ORADA YAŞAYAN SOYDAŞLARIMIZ DA VAR İRAN AFGANİSTAN DEĞİL DAHA ÇETİN ABD İÇİN +
 • Ahmetuucar@gmail.com[email protected]7 gün önce
  İspanya ABD ye Uşağın değilim mesajı vermiş helal olsun.
 • Mesut SarpMesut Sarp7 gün önce
  Bizde Yüregirdeki Amerikanın iranı dinleme radar tesislerini kapatırız var mıyız buna? Zaten Amerika aldıgı bilgileri dogrudan israile veriyor. israil ve Amerika sadece iranın degil Türkiyeninde altını oymakta, zaten bi hareket göstermemiz coktan farz oldu...
 • EmreEmre7 gün önce
  Senin demenle olmuyorki bakan ülkeni buna mecbur kılıyorlar
 • HarunHarun7 gün önce
  Irakta kitle imha silahlari var diyerek girdiler2 milyon can aldilar kan yetmedi simdide iran vampir abd ne zaman diyacaksin kana
 • fetösavarfetösavar7 gün önce
  helal olsn ispanya'ya ,
 • hüseyinhüseyin7 gün önce
  Haydi Türkiye bakalım sende böyle yürek varmı.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Mayıs 2019