Askerin olması gereken hali!

Kanuni Sultan Süleyman, Hıristiyan köylünün bağından, parasını yerine koyduğu halde üzüm koparan askeri seferden men etmiştir.

17 Ağustos 2019 Cumartesi 12:20
Askerin olması gereken hali!

Kânûnî’nin Avusturya’ya yaptığı seferlerin birinde idi. Ordu düşmana doğru ilerlerken, gayr-i Müslimlerin köylerinden de geçiliyordu. Kânûnî, mola verdiği bir sırada Hıristiyan bir köylü, huzuruna geldi ve:

- Sultanımız! Askerlerinizden birisi bağımdan üzüm koparmış ve yerine de parasını asmış! Size teşekkür ve tebrike geldim” dedi.

Bunun üzerine Kânûnî Sultan Süleyman Han, derhal o askeri buldurtup seferden menetti. Buna hayret eden Hıristiyan köylüye de şöyle dedi:

- Askerin hâli, zafer ve nusretin ilk adımıdır. Eğer o asker, parayı üzümünü aldığı asmaya bağlamamış olsaydı, bu ordunun adı zalimler ordusu olurdu ve o askerin kellesi giderdi. O parayı asmaya bıraktığı için kellesini kurtardı, ancak sahibinden izinsiz mal aldığı için seferden men cezasına çarptırıldı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 17 Ağustos 2019 Cumartesi 12:20

YORUM YAZ

  • fetösavarfetösavar1 ay önce
    ahhh osmanlı nerdesin?
  • Şeref KazanŞeref Kazan1 ay önce
    Asil ordu mensubu. şimdikiler Oyak denen soygun şirketiylemilletin mal varlığını çalarak 2. emekliliklerini alamlerle kutluyorlar

Günün Özeti

Günün Karikatürü

17 Eylul 2019