• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Araştırmacı-yazar Müfid Yüksel’den koronavirüs yorumu: 3 ülke faydalanacak

Araştırmacı-yazar Müfid Yüksel, koronavirüs salgını sonrasında dünyada yaşanacak olası gelişmelere ilişkin yeniakit.com.tr’ye konuştu. Yüksel, “Dünyada ve Türkiye’de bu yaşananların derin etkisi olacaktır. Koronavirüsten ABD, İsrail ve Çin’in faydalanacak. Anlaşılan birileri güçsüz olanlara karşı bu durumu bir sopa olarak kullanacak.” dedi.

Yeniakit Publisher
2020-03-28 20:54:00 - 2020-03-28 21:15:24
Araştırmacı-yazar Müfid Yüksel’den koronavirüs yorumu: 3 ülke faydalanacak

 Mehmet Özmen    yeniakit.com.tr 

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve kısa sürede salgın haline dönüşen koronavirüs (Covid-19) ile ilgili birçok komplo teorilerinin ortaya atıldığını hatırlatan Müfit Yüksel, “Bu virüsün ‘biyolojik silah’ olabileceğine dair iddialar bulunuyor. Bu eğer gerçekten ciddi bir biyolojik silahsa ve biyolojik silah olarak üretilmişse bu çok ciddi bir durumdur ve dünya çok büyük yara alacak gibi gözüküyor. Dünyanın yaşadığı bu kaotik durumun ekonomik piyasalara, rejimlere, devletlere ve sınırlara yönelik yeni uygulamalar mı olacak bu konuda? İnsanlar bu konuda ciddi olarak tedirgin.” şeklinde konuştu.

“Türkiye’de derin etkileri olacaktır”

Koronavirüs salgınının Avrupa üzerinden Türkiye’ye geldiğini belirten Müfit Yüksel, şöyle konuştu:

“Evet, Türkiye’ye diğer ülkelere nazaran daha geç geldi. ‘Çinli sayısının az olmasından kaynaklandı’ deniyor. Dünyanın mücadele ettiği bu virüsün Türkiye’de nasıl bir değişime neden olacağını, siyasal ve sosyal etkilerini zamanla görmüş olacağız fakat kesinlikle derin etkileri olacaktır.”

“Avrupa’dan sonra Türkiye ekonomisine de darbe vuracaktır”

Türkiye’de virüsün daha fazla yaygınlaşmaması için insanların evlerinden dışarı çıkmamaları gerektiği konusunda da uyaran Müfit Yüksel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye’deki insanlar evlerine hapsoldu. Bu durum ekonomiyi ciddi oranda etkileyecek gibi gözüküyor. Alınan tedbirler ne kadar ciddi olursa olsun Avrupa ekonomisine darbe vurulmuşken Türkiye ekonomisine hayli hayli darbe vurulacaktır. Bazı konularda kırılgan yönleri var Türkiye ekonomisinin.”

“Ortadoğu ve İslam ülkelerinin geleceğini etkileyecek”

Koronavirüsün İran’a çok ciddi darbe vurduğunu söyleyen Müfit Yüksel, “İran’da bunun etkileri çok görülecek. İran’ın geleceğini ciddi oranda etkileyecektir. Bu bakımdan bütün bu İran, Ortadoğu ve İslam ülkelerinin geleceğini etkileyecek. Bu konuda Ortadoğu ve Filistin meselesi nereye varacak? Buraya kadar hem siyasal hem toplumsal etkisi ciddi bir şekilde ortaya çıkacaktır.” dedi.

“Amerika, İsrail ve Çin faydalanır”

Araştırmacı-yazar Müfid Yüksel, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu virüs durumunun sonrası için acaba değişik projeler mi devreye girecek, sınırların değişmesine kadar gidip batı tarafından bir baskı aracı olarak mı kullanılacak bilmiyorum. Bu İslam ülkeleri merkezli de olabilir. Bundan kimler faydalanacak? Yani diyorlar ki ‘ ilaç firmaları, Amerika, İsrail, Çin faydalanır.’ Bu tür spekülasyonlar yapılıyor. Ama bu durumdan birilerinin faydalanacağı, birilerinin güçsüz olanlara karşı bu durumu bir sopa olarak kullanacağı gözüküyor.”

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

İsmail

Türkiye olarak daha iyi günlere doğru gideceğimizi inanıyorum
 • Yanıtla

aksel aytan

Şunu da haber olarak koymuşlar ya. Neden 3 ülke yararına oluyor* Salla gitsin. Kahve sohbetinden alıntı haberler...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı