• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Arap ülkesi 5 milyar dolarlık anlaşma imzalamak için Türkiye'ye geliyor

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, Türkiye'ye kritik bir ziyarete hazırlanıyor. Arap ülkesi ile Türkiye arasında 5 milyar doların üzerinde olması beklenen anlaşmalara imza atılacak.

Yeniakit Publisher
2022-05-16 07:51:00 -
Arap ülkesi 5 milyar dolarlık anlaşma imzalamak için Türkiye'ye geliyor

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın resmi davetlisi olarak Türkiye’ye geliyor. Türkiye-Cezayir arasındaki diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 60’ıncı yıldönümünde gerçekleştirilecek görüşmelerde Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke ticaret hacmini 5 milyar doların üzerine çıkaracak anlaşmalara imza atacak.

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun’u ağırlayacak. Tebbun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın resmi davetlisi olarak bugün ve yarın Türkiye’de temaslarda bulunacak. Erdoğan, mevkidaşı Tebbun’u, Beştepe’de resmi törenle karşılayacak.

İki liderin başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerinde Türkiye-Cezayir Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin ilk toplantısı da yapılacak. Konsey Toplantısı’nda, köklü bağlara dayanan Türkiye-Cezayir ilişkileri tüm yönleriyle gözden geçirilecek, ikili işbirliğinin geliştirilmesi için atılabilecek adımlar ele alınacak.

20 milyar doları aşacak

Görüşmelerde, ikili ilişkilerin yanı sıra Ukrayna-Rusya savaşının sonlandırılmasına dönük diplomatik çabalar ile bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında fikir teatisinde bulunulacak. Başta enerji olmak üzere ikili ticaret, savunma, tarım, Turizm, gıda, petrokimya ve müteahhitlik gibi alanlarda işbirliğinin geliştirilmesi için atılacak adımlar değerlendirilecek. Görüşmelerde Türk firmaları tarafından yürütülen ve 20 milyar doları bulan projeler ile karşılıklı yatırımların arttırılmasına dönük adımlar ele alınacak. İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 60’ıncı yıldönümünde gerçekleşecek ziyarette ayrıca, mevcut işbirliğini güçlendirmeye yönelik anlaşma, protokol ve mutabakat metinleri imzalanacak.

10 bin Cezayirli çalışıyor

Cezayir, Türk müteahhitlerin en fazla proje üstlendiği ilk 10 ülke arasında yer alıyor. Ülkede faaliyet gösteren binin üzerindeki Türk müteşebbis, yaklaşık 10 bin Cezayirli’ye istihdam sağlıyor.

Türkiye'nin BAE ziyareti

Erdoğan’ın bu hafta içinde de Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid el Nahyan’ın ölümü nedeniyle bu ülkeye günübirlik taziye ziyaretinde bulunması planlanıyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ADANALI

HANİ REİS IMF BİZDEN BORÇ İSTEDİ 5 MİLYAR DOLAR BORÇ VERECEĞİZ DİYORDU BİR ZAMANLAR ŞİMDİ KALKMIŞ BİR ÜLKE 5 MİLYAR DOLARLIK ANLAŞMA YAPACAK DİYE NERDEYSE ORTAYA ÇIKIP GÖBEK ATACAKSINIZ.

doğruya doğru

paranın haberi geliyor ama bir türlü para gelmiyor.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23