• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Araç sahipleri dikkat! O tarihten itibaren tüm araçlar için zorunlu olacak

Yeniakit Publisher
2024-05-25 15:33:00 -
Araç sahipleri dikkat! O tarihten itibaren tüm araçlar için zorunlu olacak

Otomobil sahiplerine yeni düzenleme geleceği bildirildi. O tarihten itibaren her araç için geçerli olacak. Detaylar belli oldu.

Otomobil sahiplerine yeni düzenleme geleceği bildirildi. O tarihten itibaren her araç için geçerli olacak. Detaylar belli oldu.

Yeni dönemde birçok kurum yeni düzenlemelerle birlikte  vergi kayıplarının ve kayıt dışı işlemleri azaltmak amacıyla çalışmalara başladı. Yapılan yeni düzenlemelerle birlikte vergi kayıplarının önüne geçilerek usulsüzlük yapan kişiler hakkında para cezası uygulanacak.

O TARİHTEN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK

1 Ocak 2025 tarihi itibarıyla yürürlüğe girecek yeni düzenleme ile birlikte araçlara takılması zorunlu olacak sistemle usulsüzlüklerin ve vergi kayıplarının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı, akaryakıt alımlarındaki usulsüzlükleri ve vergi kayıplarını önlemek için Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi (UTTS) adı verilen bir uygulamayı devreye alacağını duyurdu. Bu sistem, akaryakıt istasyonlarındaki verimliliği artırmak ve manuel işlemleri ortadan kaldırmak amacıyla geliştirildi. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, sistemin kurulumundan sorumlu olacak.

2025 yılından itibaren her araçta Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi'nin (UTTS) bulunması zorunlu olacak. Bu sistem sayesinde, akaryakıt istasyonlarında plakalar otomatik olarak tanımlanabilecek.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Yakıt depo girişlerine monte edilecek "Taşıt Tanıma Birimi" adlı elektronik etiketler, araç plakalarını dijital olarak algılayacak ve bu bilgileri Yeni Nesil Pompa Ödeme Kaydedici Cihazlara iletecek. Bu sistem, akaryakıt alımlarına ait fiş ve faturalara plaka bilgilerinin otomatik olarak yansıtılmasını sağlayacak. Böylece, taşıt plakalarının manuel olarak girilmesiyle yapılan usulsüz fatura uygulamaları engellenecek.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Tam takır

Kasada para kalmayınca yeni icatlar buluyorlar.

Yıldırım

Boş işler zaten pompaya girince plaka da giriyor. Siz sistemi nakit parada indirim uygulatin yeterli. Kaç ton akaryakıt girmiş ona baksın mutlaka satış olacaktır. Onu denetleyin
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23