THY- Euroleague

Allah ecrinizi versin

Hekimlerimizin her biri günde 140 hastaya bakarak Afrika'da şifa vesilesi olmaya çabalıyor.

13 Mart 2018 Salı 13:14
Allah ecrinizi versin

Günde 140 hastaya bakıp yorgun düşen doktorlarımızdan son derece etkileyici görüntüler geliyor. Gönüllü olarak Afrika’ya giden Türk doktorlar, 33 derece sıcakta 18 saat süren ameliyatlara giriyor. Aşırı yoğunluğa rağmen hastaların yardımına koşuyor. Doktorlarımız ve sağlık personeli, tedaviye ulaşımı olmayan insanların yardımına koşuyor. Son olarak Etiyopya’ya bir sağlık organizasyonu düzenlendi. Organizasyona katılan 23 kişilik ekipte yer alan kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Op. Dr. Banu Çiftçi ve iki hemşirenin ameliyatlardan sonra yerde uyuduğu fotoğraf Türk doktor ve hemşirelerin ne kadar zor şartlarda çalıştığını gözler önüne serdi.

GÜNDE 140 HASTA

Binlerce hastayı muayene eden ve ameliyatlar yapan doktorlardan biri olan Banu Çiftçi yaşadıklarını şöyle anlattı: "Bugünü de 140 muayeneyle bitirdim. Hiç kimseyi geri gönderemiyorum. Çünkü bu insanlar köylerinden kilometrelerce yol yürüyerek geliyorlar ve günlerce hastanenin kapısında bekliyorlar. Cerrahinin, cerrah olmanın ne demek olduğunu en iyi bu koşullar yaşattırıyor insana."

Günde en az 4 rahim veya fistül ameliyatını kısıtlı şartlarda ve eksik ekipmanla tamamladıklarını belirten Dr. Çiftçi, 18 saat süren cerrahi operasyonları 33 derece sıcaklıkta, klimasız ameliyathanede üstlerini bile değiştiremeden yaptıklarını anlatıyor.

Op. Dr. Çiftçi, Afrika’da gördüğü önemli bir noktayı şöyle özetliyor: Ekmek yok, su yok, ilaç yok, ameliyat malzemesi yok ama silah var. Hem de her köşede."

Op. Dr. Çiftçi yukarıdaki fotoğraf için ise şöyle diyor: "Ameliyatlar da bitti, biz de. Ameliyathane hemşirelerimizle son masanın da bitmesini beklerken. Gelmiş geçmiş en karizmatik fotoğrafım."

 

Yeni Akit Gazetesi

Günün Özeti

Haber Tarihi: 13 Mart 2018 Salı 13:14

YORUM YAZ

  • CAN ERDEMCAN ERDEM9 ay önce
    ALLAH RAZI OLSUN
  • coşkun atakcoşkun atak9 ay önce
    bizim dr fazlamız mı vardı..

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Aralık 2019